Shqiptarët i shndërrojnë pyjet e Spanjës në plantacione kanabisi, arrestohen 33 persona

Madrid, 15 dhjetor 2021 – 33 persona, shumica e tyre shqiptarë, janë arrestuar në Spanjë pasi akuzohen për kultivim në sasi të mëdha të kanabisit.

Operacioni i policisë spanjolle, i koduar “Albacos”, ka arritur të çmontojë një rrjet kompleks kriminal të dedikuar për kultivimin, prodhimin dhe shpërndarjen e marihuanës në nivel ndërkombëtar.

33 persona (11 në Segovia, 11 në Andaluzi, 5 në Castilla-La Mancha, 4 në Aragon dhe 2 në Madrid) janë arrestuar si të dyshuar ndërsa 21 prej tyre janë dërguar në burg.

Hetimi nisi në fund të vitit të kaluar, duke zbuluar, falë bashkëpunimit me qytetarët, katër persona të shtetësisë së huaj, të parregullt dhe pa aktivitet pune, të cilët lëviznin në lokacione të ndryshme në provincën e Segovias. Këta persona mbanin takime të vazhdueshme, duke mbajtur masa të shumta sigurie.

Hetimi bëri të mundur përcaktimin se ishte një organizatë e dedikuar për kultivimin dhe prodhimin e marijuanës për shitje në vendet evropiane dhe se kishte kapacitet për të kultivuar dhe përpunuar për shitje më shumë se 50,000 bimë marijuanë në vit, thënë ndryshe një sasi më shumë se 1500 kilogramë lëndë narkotike për t’u eksportuar në vendet e Bashkimit Evropian.

Policia spanjolle arriti të futet në kampet e mëdha në zona të pyllëzuara ku rriteshin sasi të mëdha të bimëve marihuanë, të njohura si plantacione guerile, disa prej të cilave kishin më shumë se 5000 bimë. Në këto kampe, anëtarët e organizatës qëndruan të fshehur për periudha të gjata kohore, ndërsa anëtarët e tjerë i mbështetnin herë pas here me logjistikën e mirëmbajtjes.

Plantacionet janë vendosur në provincat e mëposhtme:

Segovia, në qytetet La Mata, Rosuero, Gallegos, Fresno de Cantespino, Cerezo de Arriba dhe Arevalillo de Cega;

Zaragoza, në Villamayor de Gállego;

Jaén, në Andújar;

Málaga, në Riogordo, Sedella, Comares dhe Ardales;

Cádiz, në Jimena de la Frontera;

Granad, në Durcal;

Almería, në Níjar.

Organizim hierarkik me teknika paraushtarake

Organizata kishte një strukturë shumë hierarkike, duke përdorur teknika paraushtarake për të qëndruar e fshehur në pyll. U përdorën syze për shikimin e natës dhe u vendos roje me stafetë. Për më tepër, trajnimi i tyre paraushtarak i bëri ata të mund të mbijetonin në rrethana të pafavorshme në mes të pyjeve të izoluar për muaj të tërë me pak furnizime, përveç atij të ofruar në mënyrë sporadike nga anëtarët e tjerë të organizatës për të mos u zbuluar.

Kur morën furnizime nga anëtarët e organizatës në krye të saj, ata lanë vendet e tyre të fshehta, ngarkuan mallin dhe u kthyen në pyll. Ky operacion sigurimi zgjati vetëm disa sekonda , koha e nevojshme për të parkuar një automjet pranë një rruge dytësore që ndodhet disa kilometra larg plantacionit dhe ku trafikantët e kampit gueril prisnin të fshehur për të mbledhur mallin dhe për të hyrë në pyll me saj.

Organizata as nuk hezitoi të zgjidhte vendet në të cilat aksesi ishte vetëm me varkë , siç bënë në provincën e Jaén, ku për të hyrë në një plantacion ishte e nevojshme të kalonte rezervuarin El Encinarejo, duke përdorur një varkë me të cilën merrnin furnizime në mënyrë sporadike dhe përmes së cilës i çonin të korrat e marihuanës në shtëpitë që kishin marrë me qira në provinca të ndryshme. Ajo varkë mbeti e fshehur në bimësi. Edhe gjatë hetimit, u zbulua se anëtarët e organizatës që mbetën të fshehur në plantacione, ndonjëherë lëviznin duke u zvarritur poshtë shpateve për të mos u parë kur në ndonjë rast mund të perceptonin ndonjë lloj rreziku, si për shembull një helikopter që fluturonte sipër ose që një automjet të mund të kalonte në ndonjë rrugë ose kodër jo shumë larg tyre.

Anëtarët e organizatës transformuan plotësisht hapësirën natyrore , duke prerë pemët me pisha dhe duke e kthyer tokën në kultura marihuane. Për të ujitur këto bimë, ata ndryshuan grykat , duke ndërtuar vende për të hequr ujin e depozituar dhe për ta çuar atë në fushat e kanabisit me zorrë, pompa uji dhe motorë të groposur nën tokë. Ata kishin krijuar një metodë kultivimi dhe një sistem të ujitjes me pikim për të siguruar prodhimin maksimal të këtyre kulturave. Ndërtimi i disa prej këtyre gropave arrinte në dhjetëra metra katrorë, të gërmuar me dorë, madje duke prerë shtretërit e përrenjve. Ata gjithashtu ruanin të gjithë plastikën e nevojshme për plantacionet (tuba, vazo, mbulesa …).

Rezultatet e hetimit:

20, 000 bimë marihuana;

150, 000 gram boçe kanabisi të paketuara me vakum gati për eksport;

U çmontuan 12 plantacione “të brendshme” dhe “të jashtme”;

7 automjete;

1 varkë me motor jashtë;

1 armë e shkurtër e qitjes;

Dokumentacion të shumtë në procesin e analizës kriminale;

Një mori makinerish për kultivimin, prodhimin dhe trafikimin e marijuanës me vlerë mbi 300,000 euro.

(abcnews.al)