Shqiptarët në Jacksonville Florida festojnë 110 vjetorin e Pavarsisë, Ditën e Flamurit dhe 10 vjetorin e Degës se VatrësNga Lek Gjoka


Sigurisht që Muaji Nëntor është Muaji i shenjtë për shqiptaret kudo në botë. Një frymë ngrohtësie me e madhe ndjehet tek shqiptaret në mergim sepse mungesa fizikë e Memedheut është e përhershme. Të Shtunën me 19 Nëntor 2022 në një nga sallat e hotelit Ramada në  Baymeadows Road  I-95 Dega e Vatrës në Jacksonville Florida  organizoi ceremoninë e festimit të 110 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë,  Ditën e Flamurit dhe 10 vjetorin e themelimit të Deges se Shoqates Pan Shqiptare Vatra. Salla ishte mbushur plot e përplot. Kryetari i Deges se Vatrës  z.Adriatik Spahiu mori fjalën i ftoi të gjithë në këmbë dhe nën himnin e Flamurit Amerikan filloi sipari i hapjen. Pas tij salla gumezhiu nën Himin e Flamurit shqiptar. Gjithashtu z.Spahiu foli shkurtimisht për punën 10 vjeçare të deges se Vatrës ketu në Jacksonville. Falënderoj të gjithë ato që kontribuan si në forcimin e deges, në hapjen e shkollës shqipë, të deges së grave etj. Gjithashtu ai ftoi të gjithë të pranishmit të ngrihen në këmbë dhe të mbajnë një minutë heshtje në nder të të gjithë atyre shqiptareve anëtare dhe jo antarë të deges që kontribuan në rritjen e kësaj foshnjë tashmë dhjetëvjeçarë që fatkeqësisht pushojnë në Paqen e perjetshme. Salla u ngrit në këmbë dhe mbajti një minutë heshtje. Z.Adriatik Spahiu falendoj të gjithë të pranishmit dhe në mënyrë të veçantë është një nder për komunitetin e shqiptareve të Jacksonville Florida pjesëmarrja e ambasadores së Republikës së Shqipërisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës  Zonja Floreta Faber, gjithashtu falënderoi grupin e valleve "Shqiponja" mundësuar nga z. Doktor Ardian Kraja i cili ka dhënë një kontribut të çmuar për komunitetin shqiptar në Clearwater si dhe ka një bashkëpunim të ngushtë me degen e Vatrës atje. Gjithashtu z.Spahiu falënderoj poetin e shkrimtarin shqiptaro-amerikan z . Lek Gjoka për pasqyrimin plot vërtetësi në Gazetën Dielli të aktiviteteve të Vatrës. Gjithashtu Z. Spahiu  falenderoi pronaret restorantit D&G DELLI & GRILL për ushqimet plot pikante me shijë shqiptare që kishtë gatuar sontë për të pranishmit. 
Në falënderim të veçantë ishte edhe për sponsorit e Degës së Vatrës në shume evenimentë qe nga themelimi që janë Vicens Jubani Andi Opari Ilia Mato , Sander Martini etj.
Nga Fort Lauderdale kishtë ardhur edhe z.Kolec Ndoja kryetari i deges atje dhe kryetar i Këshillit të Vatrës në New York i cili mori një falënderim të veçantë nga zoti Spahiu si sponsor i një qeku prej 1000$ për degen e Vatrës në Jacksonville për mbulimin e shpenzimeve të festimit të 110 vjetorit të Pavarësisë.
Me pas zoti Spahiu ia dha fjalën ambasadorës së  Republikës së Shqipërisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës Zonjës Floreta Faber  . 
Pas  ambasadorës së  Republikës së Shqipërisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës Zonja Floreta Faber fjalën e mori Shefit të Kabinetit të Vatrës zoti Dr. Pashko R. Camaj,  .Dr. Camaj falendoj zotin Spahiu  për ftesën dhe foli për frymën e bashkimit që Vatra ka për gjithë Diasporën shqiptare të Amerikës pa dallime fetare, politike e kulturore. Ai falënderoj degen e Vatrës në Jacksonville Florida  dege që punoi tash sa vitë pa zhurmë pa rrahje gjoksi.Vatra në Jacksonville tha ai nder të tjerave nuk është si ajo pula që polli një veze dhe i gjithë fshati e merr vesh por si peshku që ben miliona veze në heshtje. 


Nder të tjera ajo tha se ngelur shumë e suprizuar nga vizita e komunitetit shqiptar në Jacksonville Florida. Dikur kisha vetem një kontakt në Jacksonville me kryetarin aktual të Vatrës z.Spahiu i cili gjithmonë me ka ftuar për të vizituar komunitetin shqiptar në Jacksonville Florida.  Madje me thoshtë ke takur pothuajse të gjithë diasporën shqiptare të Amerikës  perveç Jacksonvilles. Me të vërtete paska pasur shumë të drejte sepse sot u njoha me mjaft shqiptare të komunitetit të konsoliduar gjithnjë në rritje të cilët jo vetem që i bëri miq por me ftuan dhe besoj që do të rikthehem perseri me plot kenaqesi ketu jo vetem si perfaqesuese e shtetit shqiptar në Amerikë por edhe si një bijë e Shqipërisë. 

Pas zonjës Ambasadorë Zonja Floreta Faber zoti Spahiu ftoi grupin e valleve "Shqiponja " që nën ritmin e valleve shqiptare të bëjnë hapjen e kësaj feste madhështore të 110 vjetorit të Pavarësisë,  Ditës së Flamurit dhe 10 vjetorit të themelimit të Deges së parë të Vatrës në Florida ketu në Jacksonville. Salla u ndez flakë dukë u rikthyer si një copez Shqipëri. Pas grupit të valleve "Shqiponja " salla u elektrizue me zërin dhe këngët plot atdhedashuri nga këngëtarja e njohur shqiptare Arberie Hardegjonaj. Askush nuk e kuptontë se sa shpejtë fluturonin minutat. 

Në një pushim të shkurtër Dr. Pashko R. Camaj, Shef I Kabinetit të Federatës Pan Shqiptare “Vatra” në emer të shoqates shpërndau falënderimet për disa nga shqiptarët e Jacksonvilles për kontributin e çmuar në sherbim të Vatrës dhe kombit shqiptar të cilet janë Ariatik Spahiu, Ali Lushnja , Vicens Jubani , Gjergji Lacuku, Shpresa Gallaj,  Lavdie Mato, Hasan Hakrama , Sander Martini, Boroba TV si dhe pas vdekjes zoterinjte Bukurosh Cure dhe Mark Dukaj. .
Gjithashtu edhe z.Kolec Ndoja  dhe doktor Ardian Krjaja e morën fjalën dhe përshendeten komunitetin shqiptar për festen e Pavarësisë , Ditën e Flamurit dhe degën e Vatrës në Jacksonville për për 10 vjetorin e themelimit.
Erdhi mesnata dhe askush nuk e kuptoi se sa shpejt po kalojnë orët nën zërin brilant jo vetem të këngëtares Hardegjonaj por edhe këngëtarit të komunitetit shqiptar në Jacksonville Florida zoti Franc Palaj me mbështetjen e palodhur të muzikantit  të talentuar Hermes.
Kishtë kaluar mesnata dhe 20 Nëntori kishtë trokitur por askush nuk dontë të largohej nga kjo atmosferë shqiptare e cila dukej sikur do të vazhdojë në pafundësi...

Jacksonville Florida 
20 Nëntor 2022