Steve Scalise nominohet nga republikanët për Kryetar të Dhomës së Përfaqësuesve

Uashington, 11 tetor 2023 – Steve Scalise u nominua nga republikanët për kryetar të ri të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, në vend të Kevin McCarthyt që u rrëzua javën e kaluar, raporton Zëri i Amerik.

Scalise, i cili aktualisht është i dyti në shkallën e lidershipit republikan, duhet të fitojë edhe mbështetjen e Kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve.

Scalise e fitoi shumicën në një votim të fshehtë dhe me dyer të mbyllura, karshi kryetarit të Komitetit për Drejtësi, Jim Jordan.

Scalise, 58 vjeç, përfaqësues i Ohajos, e fitoi mbështetjen e shumicës së kongresmenëve republikanë veteranë që i përkasin estabilishmentit të partisë.

Mbetet të shihet nëse mbështetësit e Jordan do ta mbështesin Scalisen kur të votohet në nga përbërja  plotë e Dhomës së Përfaqësuesve.

Në një forum me dyer të mbyllura të martën mbrëma, Scalise dhe Jordan u thanë republikanëve se do të mbështesin cilindo kandidat që zgjedh partia.

Në janar, në Dhomën e Përfaësuesve u zhvilluan 15 raunde votimi përpara se McCathy të zgjidhej kryetar.

Republikanët thonë se duhet të plotësohet sa më shpejt vakumi në lidership që e pengon Dhomën e Përfaqësuesve të veprojë lidhur me luftën në Izrael, ndihmën për Ukrainën dhe faturat e shpenzimeve të qeverisë përpara 17 nëntorit kur përfundon afati për miratimin e buxhetit.

“Është shumë e rëndësishme që Kongresi të kthehet në punë”, tha Scalise, pas nominimit.

(r.m.)