Stoltenberg: Bisedova me Kurtin. Të gjitha palët duhet të ruajnë qetësinë…

Bruksel, 2 gusht 2022 – Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka bërë të ditur se me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, ka biseduar me telefon lidhur me tensionet e fundit në pjesën veriore të Kosovës.

Në një postim në Twitter, Stoltenberg ka thënë se të gjitha palët duhet ta ruajnë qetësinë dhe të shmangin veprimet e njëanshme.

“Bisedova me Albin Kurtin për tensionet e fundit në Kosovë dhe për rëndësinë e vazhdueshme të misionit të KFOR-it. Të gjitha palët duhet të ruajnë qetësinë, të shmangin veprimet e njëanshme dhe të mbështesin dialogun e ndërmjetësuar nga BE. Mbetem në kontakt të ngushtë me Prishtinën dhe Beogradin”, ka shkruar Stoltenberg.

(r.m.)