Sulm me dronë në Moskë, mbyllet për pak kohë aeroporti Vnukovo

Moskë, 30 korrik 2023 – Tre dronë ukrainas sulmuan Moskën në orët e para të së dielës, duke plagosur një person dhe duke bllokuar përkohësisht trafikun në Aeroportin Vnukovo, njërin prej katër aeroporteve pranë kryeqytetit të Rusisë.

Kjo ishte përpjekja e katërt e këtij lloji për të goditur zonën e kryeqytetit këtë muaj dhe e treta gjatë kësaj jave.

Ministria ruse e mbrojtjes e cilësoi incidentin si “një tentativë sulmi terrorist nga regjimi i Kievit” dhe tha se tre dronë kishin vënë në shënjestër qytetin. Njëri prej tyre u rrëzua në rajonin përreth Moskës nga sistemet e mbrojtjes ajrore dhe dy të tjerë u neutralizuan.

Fasada e një ndërtese të lartë u dëmtua. Kryebashkiaku i Moskës Sergei Sobyanin tha se sulmi “dëmtoi lehtë” pjesën e jashtme të dy ndërtesave në Moskë. Një roje sigurie u plagos, njoftoi agjencia shtetërore ruse e lajmeve Tass, duke cituar zyrtarë të emergjencës.

Fluturimet në aeroportin Vnukovo në periferinë jugore të qytetit u pezulluan për rreth një orë, sipas agjencisë Tass, ndërsa hapësira ajrore mbi Moskë dhe rajonet në periferi të saj u mbyll përkohësisht për të gjithë avionët, por më pas kufizimet u hoqën.

Autoritetet e Moskës mbyllën gjithashtu një rrugë pranë vendit të aksidentit në zonën e Moskës.

Ukraina nuk e pranoi drejtpërdrejt se qëndronte pas sulmit ndaj Moskës, por një zëdhënës i forcave ajrore ukrainase tha se populli rus po shihte pasojat e luftës së Rusisë në Ukrainë.

“Të gjithë ata që mendojnë se lufta ‘nuk ka lidhje me ta’, po e shohin ndikimin e saj”, u tha gazetarëve të dielën zëdhënësi Yurii Ihnat.

“Nuk bëhet më fjalë për paqe apo qetësi brenda Rusisë. Ata morën atë që meritonin.”

Zëdhënësi Ihnat përmendi gjithashtu një sulm me dron në Krimenë e pushtuar nga Rusia gjatë natës.

Moska njoftoi të dielën se kishte rrëzuar 16 dronë ukrainas dhe neutralizuar tetë të tjerë me një sistem elektronik bllokimi. Zyrtarët thanë se nuk pati viktima.

Në Ukrainë, forcat ajrore njoftuan se kishin shkatërruar katër dronë rusë mbi rajonet Kherson dhe Dnipropetrovsk të vendit. Informacioni mbi sulmet nuk mund të verifikohej në mënyrë të pavarur.

Ndërkohë, dy persona u vranë dhe 20 u plagosën nga një sulm rus me raketa të shtunën vonë në mbrëmje në qytetin Sumy në verilindje të Ukrainës.

(Zëri i Amerikës)