Sveçla: Terroristët janë barikaduar në oborrin e Manastirit të Banjskës

Prishtinë, 24 shtator 2023 – Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se “grupet kriminale të mirë organizuara dhe të dirigjuara nga Beogradi, kanë vazhduar sulmet ndaj Policisë së Kosovës në afërsi të fshatit Banjskë.

“Njësitë tona policore janë aktivizuar në terren. Të njëjtat kohë pas kohe janë duke u sulmuar me armë zjarri nga pozicione të ndryshme, nga grupet e organizuara dhe të armatosura rëndë”, ka shkruar Sveçla në Facebook.

A ka thënë se “burimi i sulmeve me armë zjarri” është Manastiri në Banjskë dhe rrethina.

Sveçla, ka thënë se grupet përbëhen nga 30 persona “të uniformuar, të maskuar dhe të pajisur ushtarakisht me mjete të blinduara dhe armë të rënda të llojeve të ndryshme”.

“Sulmi ka ardhur dhe po vazhdon akoma nga njësi profesionale të përgatitura dhe me një përbërje prej mbi 30 personave, të uniformuar, të maskuar dhe të pajisur ushtarakisht me mjete të blinduara dhe armë të rënda të llojeve të ndryshme.Burimi i sulmeve me armë zjarri është manastiri në Banjska të Zveçanit dhe përreth”, ka thënë ai.

Ai u ka bërë thirrje sulmuesve të dorëzohen.

“Këta terroristë janë të rrethuar nga njësitë policore dhe është koha e fundit që të dorëzohen”, ka theksuar Sveçla.

Ai i ka publikuar edhe disa foto që dëshmojnë praninë e personave të uniformuar e të maskar në oborrin e Manastirit të Banjskës.

Deklarata e plotë e ministrit Sveçla:

Grupet kriminale të mirë organizuara dhe të dirigjuara nga Beogradi, pas bllokimit të urës me mjete të rënda dhe pamundësimit të qasjes në fshatit Bajnskë, kanë sulmuar në pritë njësitë policore, ku për pasojë rreshteri i policisë së rendit Afrim Bunjaku është vrarë, dhe dy të tjerë janë plagosur gjendja e të cilëve është stabile.

Sulmi ka ardhur dhe po vazhdon akoma nga njësi profesionale të përgatitura dhe me një përbërje prej mbi 30 personave, të uniformuar, të maskuar dhe të pajisur ushtarakisht me mjete të blinduara dhe armë të rënda të llojeve të ndryshme. Burimi i sulmeve me armë zjarri është manastiri në Banjska të Zveçanit dhe përreth.

Njësitë tona policore janë aktivizuar në terren, të njëjtat kohë pas kohe janë duke u sulmuar me armë zjarri nga pozicione të ndryshme, nga grupet e organizuara dhe të armatosura rëndë.

Një numër i tyre janë të barrikaduar brenda manastirit në Banjska edhe sipas deklarimeve zyrtare të Dioqezës Rashkë-Prizren. Këta terroristë janë të rrethuar nga njësitë policore dhe është koha e fundit që të dorëzohen.

I shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjarëve të Rreshterit Afrim Bunjaku dhe të gjithë pjesëtarëve të Policisë së Kosovës.

Në këto momente të vështira qëndrojmë bashkë dhe fuqishëm pranë tyre.

May be an image of road and street

May be an image of 1 person

May be an image of 3 people

May be an image of 1 person

(r.m.)