“The Mirror”: 16 kritikët e Putinit që u vranë në mënyrë misterioze

Ish-kreu i opozitës ruse, Alexey Navalny u dënua me 9 vite burg ditën e sotme për mashtrim, një vendim të cilin kritikët e Kremlinit e shohin si një përpjekje për ta mbajtur larg armikun më të “flaktë” të presidentit Vladimir Putin për aq kohë sa të jetë e mundur.

Por duket se dënimi i Navalny me burg, është një masë “e butë” të cilin e ka marrë Putin për të eleminuar një zë të fortë kundër tij.

Media britanike “The Mirror”, i ka kushtuar një artikull të gjithë kritikëve të Kremlinit, të cilët janë vrarë ndër vite, dhe që dyshohet se kanë qenë të urdhëruar nga Putin. “The Mirror” publikon listën dhe historitë e 16 personazheve që e kritikuan hapur Putinin para se të vdisnin.

Alexander Litvinenko

1Ish-agjenti i KGB-së, Alexander Litvinenko, u helmua me substancën “polonium radioaktiv-210” në Londër. Ai vdiq tre javë pasi kishte pirë një filxhan çaj të mbushur me substancën vdekjeprurëse. Pasi u largua nga FSB, e cila drejtohej nga Putin, ai kritikoi hapur agjencinë dhe e akuzoi atë për kryerjen e një serie bambardimesh në disa apartamente në vitin 1991 që shkaktuan qindra të vdekur.

Ai gjithashtu akuzoi Putinin se urdhëroi vrasjen e Anna Politkovskaya-s, një gazetare ruse. Raporti zyrtar për vdekjen zbuloi se ai u helmua nga agjentët rusë Andrei Lugovoi dhe Dmitry Kovtun dhe arriti në përfundimin se urdhri për vrasjen e Litvinenkos ishte “ndoshta” nga vetë Putini.

Anna Politkovskaya

2Anna Politkovskaya ishte një gazetare ruse, e cila në librin e saj “Rusia e Putinit” akuzoi Presidentin se e ktheu vendin në një shtet policor. Ajo mbuloi abuzimet në Çeçeni dhe ishte një kritike e hapur e Putinit. Gazetarja u ekzekutua nga vrasës me pagesë, të cilët e qëlluan me armë zjarri në një ashensor në ndërtesën e saj në vitin 2006.

Pesë persona u dënuan për vrasjen e saj, por gjykatësi vendosi se ishte një vrasje me porosi, me 113,000 £ (150,000 dollarë) të paguara nga një person i panjohur”. Putin mohoi çdo përfshirje të Kremlinit në vdekjen e saj, duke thënë se “vdekja e saj në vetvete është më e dëmshme për autoritetet aktuale si në Rusi ashtu edhe në Republikën Çeçene.

Denis Voronenkov

3Ish-deputeti rus Denis Voronenkov, i cili ishte larguar në Ukrainë , u qëllua për vdekje në Kiev pak para se të dëshmonte kundër kryeministrit pro-Putin të Rusisë. Denis Voronenkov, 45 vjeç, një ish-deputet i Partisë Komuniste, u qëllua tre herë nga një person i armatosur i paidentifikuar jashtë Premier Palace, një hotel luksoz në vitin 2017. Sëbashku me bashkëshorten, Voronenkov ishin besnikë ndaj Kremlinit, por më pas u bënë kritikë ndaj sundimit të Putinit.

Në një intervistë, ai e krahasoi Rusinë moderne me Gjermaninë naziste dhe tha se aneksimi i Krimesë nga Ukraina në 2014 ishte “ilegale”. Ai tha se ai dhe gruaja e tij, së bashku me djalin e tyre të vogël, Ivanin, ishin larguar nga Rusia për shkak se ai po ndiqej nga shërbimet e sigurisë.

Mikhail Lesin

4Ish-ministri rus Mikhail Lesin u gjet i pajetë në një dhomë hoteli në Uashington në vitin 2017. Një raport mjekoligjor konfirmoi se Lesin, i cili krijoi Russia Today (RT), kishte shenja dhune në trup, të cilat i shkaktuan edhe vdekjen. U raportua se ai po mendonte të bënte një marrëveshje me FBI-në para vdekjes së tij, në mënyrë që të shmangte akuzat për korrupsion.

Ish-ministri i qeverisë ishte më parë në qendër të rrethit politik të Rusisë dhe do të kishte qenë i informuar për shumë marrëveshje të brendshme dhe të vazhdueshme. Ai ishte dikur ministër i shtypit i Putinit gjatë mandatit të tij të parë, përpara se të shkarkohej dhe të transferohej në SHBA. Në një artikull për vdekjen e tij, BuzzFeed citoi një agjent të FBI-së i cili tha: “Lesin u rrah për vdekje. Duket se këtu ka një përpjekje për të mbuluar këtë fakt për arsye që nuk mund t’i kuptoj.”

Boris Nemtsov

5Boris Nemtsov, lideri i opozitës ruse u qëllua për vdekje para Kremlinit shtatë vjet më parë. Nemtsov, atëherë një nga kritikët më të hapur të Rusisë ndaj Putinit, në kohën e vdekjes së tij kishte organizuar mitingje të opozitës kundër përfshirjes ushtarake të Rusisë në Ukrainë. Ai u bë zëvendëskryeministër dhe dikur u propozua si një kandidat i mundshëm presidencial, por ishte Putin që mori detyrën nga ish-presidenti Boris Yeltsin në vitin 2000.

Nemtsov fillimisht e mbështeti zgjedhjen, por u bë më i hapur pasi Putini hodhi poshtë liritë civile dhe ai ndihmoi në publikimin e disa raporteve mbi korrupsionin zyrtar. Vetëm disa orë pasi protestoi kundër luftës në Ukrainë, ai u qëllua nga një vrasës i panjohur jashtë Kremlinit.

Paul Klebnikov

6Paul Klebnikov, një reporter investigativ amerikan dhe redaktor i Forbes Rusia, u qëllua për vdekje jashtë zyrës së tij në Moskë në vitin 2004. Ai kishte shkruar më parë për korrupsionin në vend dhe kishte hetuar vazhdimësinë e rusëve të pasur, me Forbes që publikoi një listë të njerëzve më të pasur të vendit. Klebnikov u vra në një atentat me makinë, e cila dukej hapur se ishte bërë me porosi.

Boris Berezovski

7Boris Berezovski ishte një prej oligarkëve rusë më të fuqishëm të vendit, i cili e ndihmoi Putinin që të merrte pushtetin. Por pas disa vitesh, marrëdhënia e tyre u zbeh, ndërsa Berezovski u transferua në Londër, ku u bë një kritik i hapur i Presidentit.

Ai akuzoi Kreminin se qëndron pas vdekjes së Litvinenkos, përpara se të gjendej i vdekur në shtëpinë e tij në Berkshire në vitin 2013. Ai u gjet i vdekur në banjën e tij me një lak rreth qafës. Në një hetim për vdekjen e tij, një mjek ligjor dha një vendim të hapur.

Stanislav Markelov dhe Anastasia Baburova

8Avokati kryesor i të drejtave të njeriut Stanislav Markelov u qëllua nga një person i armatosur i maskuar pranë Kremlinit në vitin 2009. Ai ishte i njohur për përfaqësimin e civilëve çeçenë të cilët kishin rene viktimë e mizorive të kryera nga ushtria ruse. Ditën që vdiq, ai sapo kishte mbajtur një konferencë duke protestuar për lirimin e një koloneli të ushtrisë që kishte vrarë një vajzë të re çeçene. Ai gjithashtu kishte përfaqësuar gazetaren e vrarë Anna Politkovskaya. Gazetarja Anastasia Baburova, 25 vjeç, u vra pasi u përpoq t’i vinte në ndihmë. Autoritetet ruse thanë se një grup neo-nazist qëndronte pas vrasjeve.

Sergei Magnitsky

9Avokati Sergei Magnitsky vdiq në paraburgimin e policisë në nëntor 2009 pasi u rrah brutalisht dhe iu mohua kujdesi mjekësor. Ai kishte punuar për biznesmenin britaniko-amerikan William Browder, për të hetuar mashtrimin tatimor. Kur ai dyshohet se gjeti prova që sugjeronin se policia qëndronte pas mashtrimit, ai u arrestua dhe u akuzua se e kishte kryer vetë.

Natalia Estemirova

10Aktivistja e njohur e të drejtave të njeriut u rrëmbye jashtë shtëpisë së saj, në Grozny, dhe u qëllua në vitin 2009. Trupi i saj u gjet në Ingushetia, në perëndim të Çeçenisë dhe kolegët thanë se ajo kishte punuar për disa çështje “shumë të rrezikshme”. Gjykata vendosi se nuk kishte prova për përfshirjen e shtetit në vrasjen e saj, ndërsa zyrtarët rusë pretendojnë se ajo u vra nga një militant islamik, vendndodhja e të cilit nuk dihet. 51-vjeçari kishte mbledhur prova për shkeljet e të drejtave të njeriut në Çeçeni që nga fillimi i luftës së dytë atje në 1999. Ajo kishte punuar më parë me Anna Politkovskaya.

Sergei Yushenkov

11Yushenkov bashkëthemeloi partinë opozitare Rusia Liberale me biznesmenin e ndjerë Boris Berezovsky përpara se të qëllohej për vdekje në Moskë në prill 2003, jashtë banesës së tij. Katër persona u dënuan për vrasjen e tij.

Yuri Shchekochikhin

12Yuri Shchekochikhin, redaktor në në median “Novaya Gazeta”, vdiq në vitin 2003 pas një sëmundjeje misterioze 16-ditore. Raportet zyrtare thanë se ai vdiq nga një ‘reaksion i rrallë alergjik’, por askush nuk shpjegoi se për çfarë ishte alergjik Shchekochikhin dhe familja e tij më parë kishte thënë se ata mendonin se ai ishte helmuar.

Ai mbuloi krimin dhe korrupsionin në ish-Bashkimin Sovjetik dhe po hetonte bombat në apartamente të vitit 1999, kur ai kontraktoi një sëmundje misterioze në korrik 2003. Dokumentet e tij mjekësore u konsideruan të klasifikuara nga autoritetet ruse.

Yevgeny Khamaganov (PA FOTO)

Yevgeny Khamaganov, kryeredaktori i Daily Asia-Russia, vdiq në rrethana misterioze. Indeksi kundër censurës raportoi asokohe: “Sipas mediave lokale, Khamaganov u dërgua në spital më 10 mars për shkak të diabetit të tij, ra në koma dhe vdiq disa ditë më vonë.

“Disa raporte cituan spekulime se ai u shtrua në spital pasi u rrah nga disa persona të panjohur. Khamaganov ishte i njohur për artikujt kritikë ndaj politikave të qeverisë federale ruse.”, thuhej në raport.

Nikolai Andrushchenko

13Nikolai Andrushchenko, i cili ishte i njohur për kritikat e tij ndaj Presidentit Vladimir Putin, vdiq pasi u rrah nga persona të panjohur në vitin 2017. Dy persona të panjohur iu afruan dhe i kërkuan dorëzimin e dokumenteve në hetimin e tij për shpërdorime detyre nga oficerët e policisë. Pas sulmit, ai nuk pranoi të denonconte në polici dhe u sulmua sërish disa ditë më vonë.

Gazetari, 73 vjeç, i cili bashkëthemeloi gazetën Novy Peterburg dhe bëri emër duke mbuluar të drejtat e njeriut dhe krimet, ra në koma dhe nuk u rikthye kurrë. Ai vdiq në spital pas një operacioni në tru.

Nikolay Alekseevich Glushkov

0_Russian-exile-Nikolay-Glushkov-found-dead-at-his-homeKritiku rus në mërgim i Putinit u mbyt me një plumb qeni në shtëpinë e tij në New Malden, në Londrën Jugperëndimore, në mars të vitit 2018 nga një vrasës që u përpoq ta bënte sulmin të dukej si vetëvrasje.

Ai iu kishte thënë miqve se i kishte mbijetuar një tentative për ta helmuar më parë. Yuli Dubov, anëtari i fundit i mbijetuar i një grupi kritikësh të Putinit në Mbretërinë e Bashkuar, në një intervistë për Mirror tha se; “E gjithë historia e komunikimeve të Nikolait me botën e jashtme ishte në laptopin e tij, telefonin dhe iPad-in e tij.”.

(Panorama)