Turqia planifikon të evakuojë nga Gaza disa fëmijë të plagosur dhe të sëmurë

Ankara, 23 nëntor 2023 – Turqia planifikon të evakuojë disa nga të fëmijët e plagosur apo të sëmurë në Gazë dhe të rinjtë të premten, si pjesë e rundit të saj të tretë të evakuimit, tha ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca.

Turqia deri më tani ka evakuuar 150 persona, kryesisht pacientë me kancer dhe shoqëruesit të tyre nga Gaza për të vazhduar trajtimin e tyre shëndetësor. Po ashtu, gjatë kësaj jave ka evakuuar mbi 100 turq, turq qipriotë dhe familjarët e tyre.

Duke folur në aeroportin e Ankarasë më 23 nëntor, Koca tha se tre fëmijë të sëmurë nga Gaza arritën në Turqi të enjten. Ai shtoi se të evakuuar ishin një djalë dy vjeç, dhe dy vajza të moshës nëntë dhe dhjetëvjeçare, të cilët do të vazhdojnë trajtimin e tyre shëndetësor në Turqi.

Rundi i tretë i evakuimeve, që përfshin një grup prej 50 personash, është shtyrë për shkak të çështjeve që lidhen me lejet për lirimin e tyre, tha ministri turk. Por, ai shtoi se këto probleme tani në masë të madhe janë zgjidhur dhe se zyrtarët po punojnë në përfundimin e përgatitjeve.

“Ne presim që evakuimi i tretë të ndodhë nesër [e premte] dhe do të jetë një evakuim që në masë të madhe do të përfshijë fëmijë dhe të rinj”, tha Koca për gazetarët.

“Ka më pak pacient me kancer [në grup], por do të jetë një evakuim që kryesisht përfshin fëmijë të plagosur dhe të rinj”, tha ai, duke shtuar se asnjë nga personat që gjenden në listën e 50 personave që pritet të evakuohen, nuk janë në gjendje kritike shëndetësore.

Ankaraja ka dërguar afër 800 metrikë tonë ndihmë humanitare, furnizime shëndetësore, ilaçe dhe personel shëndetësor në Egjipt për banorët e Rripit të Gazës. Turqia ka thënë se dëshiron të krijojë një spital fushor në pikëkalimin kufitar në Rafah, në anën e Gazës.

Ky njoftim i Ankarasë vjen në kohën kur të premten pritet të hyjë në fuqi një marrëveshje armëpushimi mes Izraelit dhe Hamasit – grupit palestinez të shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.

Marrëveshja parasheh një armëpushim katërditor për lirimin e 50 pengjeve që po mbahen nga Hamasi, në këmbim të 150 të burgosurve palestinezë që mbahen në Izrael.

Hamasi ka marrë afër 240 pengje gjatë sulmeve të 7 tetorit që nxitën luftën në Rripin e Gazës.

Si pasojë e dhunës, 1.200 persona janë vrarë në Izrael dhe mbi 13.000 në Rripin e Gazës. Ky territor palestinez, i banuar me 2.3 milionë persona, është rrethuar nga Izraeli dhe ka qenë cak i sulmeve të pandërprera ajrore dhe tokësore.

Marrëveshja e armëpushimit parasheh edhe lejimin që më shumë ndihmë të arrijë për palestinezët në Gazë.

(REL)