VAZHDIMESIA KOMPLOTISTE GREKE

Sali Bollati

Dihet boterisht , shkruar e perseritur qe nga koha e Luftes se Trojes se greket jane komplotistë. E ka vertetuar edhe ish Drejtori I CIA-s Amerikane G. Tenett; ne intervisten e dhene Stacionit televiziv Amerikan CBS me 2007: “..une jam grek dhe dihet se ne greket jemi komplotista te lindur”

Qe nga lashtesia Krahina Shqiptare e Camerise (Epiri nga fjala shqipe IPJE-Shqipe), deri ne Tre Guret e Zeze ne Arte eshte e banuar nga Shqiptare; pra ka vetem SHQIPERI JUGORE; pohim ky si nga historianet e lashtesise, po edhe nga Lidhja e Kombeve me 1924. Mbas vitit 1991 qeveria greke me te hollat e lypsera nga BE; filloi bamiresine -“pensione” Shqiptareve te Himares; me qellimin komplotist ti konsideronte minoritare greke. Dhe kjo Vazhdimesi “alla grekce” duket qarte me kandidimin per kryetar te Bashkise Himare nje figure te pashkolluar ( edhe me mbiemrin -beleri qe eshte vetequajtur, dokumenton jo vetem nuk eshte shqiptar-por lypes-dhjakonar si ardhur); pjesemarres ne vrasjet e ushtarakeve Shqiptare me 1994; adhurues dhe shpaloses i te ashtuquajtur Vorio Epir duke djegur Flamurin Kombetar Shqiptar,dhe paguar mbeshtetesit e tij, parazgjedhjeve te pretenduara per fitore.

Ketu nevojitet te tregohet se si eshte e mundur qe nje malakas grek si i thone vehtes , te meret ne mbeshtetje per t’u zgjedhur nga S.Berisha-puthadores i Janullos dhe se bashku me I. Meten qe e ka ”nderuar” duke e “shqiptarizuar” janullon grekun. Ne rast se ka drejtesi ne Shqiperi atehere si Berisha bashke me I. Meten- jo vetem te shpallen ”non-grata”; por te burgosen per mbeshtetjen e antishqiptareve. Kam pershtypjen se ketu ze perseri fill komplotizmi grek se mbeshtetesit e belerit grek jane “miq strategjike” dhe si te tille duhen mbeshtetur deri ne Keshillin e Europes se ne Shqiperi “nuk respektohen “minoritetet?! Edhe kur nje ministre e qeverise feministe alla Rama; i permend kolegut te saj grek -Camerine Shqiptare te “Harruar” – Dendias i nxehur i pergjigjet – po e zure ne goje ate megjithese Greqia qe nuk njeh asnje minoritet; do i propozoj Keshillit Europian -Shqiperia nuk duhet pranuar ne BE?! Dhe si pergjigje Rama e perjashton nga veteqeveristja- ministren se pemendi Camerine Shqiptare.

Keshtu i krijohet nje mundesi Rames -se ashtu sic veproi ndaj vendimit te Gjykates Kushtetuese kunder faljes se detit Greqise (pikesynim per te ardhur ne fuqi atehere); tashti i “lind e drejta” ta terheqe kundershtimin e meparshem, per te vazhduar Zhgaravitjen Absolute te Veteqeverisjes. Dhe per me teper “miqesia strategjike”nuk prishet; perkundrazi forcohet me ngritjen e bustit Micotaqis ne token Shqiptare me Greqine. Keshtu Greqia “mike” me Janullatosin urdher porosites I greqezimit te Shqiperise, te vazhdojne ne qetesi keshillat dhe veprimtarine e tyre komplotiste ne Shqiperi, pa harruar Kosoven (Dardanine Shqiptare);

Dhe ketu del hapur vazhdimesia e Komplotizmi grek. Ore ju komplotista te lindur cfare te “drejte” te mohuar kerkoni per nje beler-lypes votash kur nje Krahine Shqiptare Cameria qe nga Lashtesia; mbas masakrimit,vrasjeve dhe debimit me dhune nga Trojet Etnike Shqiptare mijera vjecare;jo vetem “harroni” ta njihni, por as lejoni mijera Shqiptare te lindur atje ta vizitojne. Pra nje antishqiptar si Beleri u vleresoka me shume se qindra mijera Shqiptare Came dhe per me teper edhe ata Shqiptare te krishtere I detyroni qe vajzat e tyre te shkojne ne shkolla greke qe neser kur behen nena te mos u flasin femjeve ne gjuhen Shqipe ??!

I kam takuar e degjuar Camet ortodoks si folesa e miq te Shqipes (mos ta harrojme Vepren Atdhetare te Fan Nolit qe Organizoi ne Amerike , per te mbrojtur Identitetin Kombetar , Kishen Ortodokse Shqiptare te cilen Berisha me Meten ja “dhuruan ”shqiptarit” janullos per ta rigreqezuar; dhe jo per cudi , sot nuk lejojne qe as eshtrat e Fan Nolit te varosen ne Shqiperi; sepse Fan Noli ka lene porosine :”Ne do BESE e TRIMERI;SHKO E GJEJE NE CAMERI !

    Ketu ne Amerike;Shqiptaret jo vetem jemi mirepritur, edukuar, punesuar dhe pronesuar; por me shume Dashuri kemi te drejte te Krenohemi si Shqiptare per cdo krahine ku kemi lindur;po Ashtu edhe femijet e lindur ne Amerike kane te drejte te mesojne Shqipen , ashtu si nipi LiSI-djal I Betulles Came dhe Arbenit Shkodran, reciton me Krenari:”Ti Shqiperi me jep NDER, me jep emrin SHQIPTAR”! Dhe kur shikon Veliajn allarama qe “harron “Camerine; dhe aqe me teper BILBlL ENKELEDEN veshur me KOSTUME CAME te qendurase me AR qe kendon MALL PER CAMERINE aqe e teper per te NDERUAR dhe VLERESUAR -Arqipeshkopin e Kishes Ortodokse Arbereshe ne Buens Aires te Argjentines se larget-ALEKSANDER -Me Liturgine per MARTIRET e CAMERISE -deklaron para mbare Botes CAMERIA ESHTE TOKE E BANUAR SHQIPTARE! Po ashtu ish Drejtor i Zerit te Amerikes, i Nderuari Intelekual Atdhetar Shqiptar z.Frank Shkreli-Katolik nga Veriu Shqiptar Ndjen me krenari At Gjergj Fishta: SHQIPERIA nga TIVARI ne PREVEZE- JAM SHQIPTA R nga CAMERIA!

    Por Aman, “akademiket historiane” alla Milo e Gjinushi se bashku me “drejtuesat politikane” si Berisha me Meten,por edhe Rama DUHET TE MOS HARROJNE “ligjin” 83 vjecar te luftes, varet e pushtuesave greke ne tokat Shqiptare dhe ZHGARAVITJET me emerat Leskovik,Kolonje, Skrapar, Korce, Gjirokaster etj, ne MURET E JASHTME te Parlamentit te Athines; DEKLAROJNE haptas VAZHDIMESINE E KOMPLOTIZMIT GREK?! Kujdes”miqeve”te grekeve qe ftohen per buzuqe atje dhe padashje mos te filmojne zhgaravitjet mbi muret e jashteme te parlamentit Athines per te kenaqur miqet e paftuar

    Sali Bollati-Cam Shqiptaro Amerikan

New York

18 Nendor 2023