Viti i Ri akademik 2023-2024 vazhdoi suksesshëm në Bronx, Queens, dhe nga distanca

Nga Keze Kozeta Zylo

Pas hapjes së shkollave shqipe në Staten Island për këtë vit nga “Alba Life” Ambasador i Kombit, vazhdoi suksesshëm edhe në Bronx, Queens dhe në Online.

Mësuesit dhe staffi i Shkollave Shqipe “Alba Life” mund ta themi me plot krenari se kanë pasur sukses për ditën e parë të Vitit Akademik 2023-2024, çka më vjen në mendje urtia popullore që thotë: “Fillimi i mbarë gjysma e punës”.

Kjo javë ka qenë shumë e ngjeshur me ceremonitë e ditës së parë dhe natyrisht e pamundur të vinim si Bord në të gjitha shkollat, konkretisht në Bronx shkuam së bashku si çift, ndërsa në Staten Island mori pjesë Dr. Valbona Zylo Watkins ku klasat janë nën kujdesin e mësueseve profesioniste Entela Muda, Elona Shkreta pasi fillimi i shkollave është të shtunave në të njejtën kohë në orën 10:30 paradite.

Bronxi gumëzhinte i tëri, një numër i madh nxënësish dhe prindërish erdhën pranë shkollës publike amerikane: Shkolla e mesme “Columbus” e cila ka qenë anëtare e Fondacionit për shkolla të shkëlqyera që nga viti 1997.  

Shkolla “Alba Life” vazhdon mësimin e Gjuhës Shqipe si dhe vallet dhe këngët popullore brenda këtij programi nga ora 10:30 deri në orën 1:00, tri orë mësimore.  Qielli vesonte lehtë lehtë, dhe më dukej se ndjeja një lëmim dhe përkëdheli qiellore, kur merrnim librat e abetares nga makina , apo gjithë pajisjet e nevojshme shkollore dhe mediatike.  Më herët kishin ardhur disa prindër bashkë me fëmijët e tyre shumë të gëzuar që do të fillonin shkollën. 

Ceremonia e hapjes ishte madhështore, e bukur, emocionante me pikëza loti gjyshesh e cila u hap me Himnin Kombëtar ku midis të tjerash ata këndonin: Prej lufte veç ai largohet/ që është lindur tradhëtor/ kush është burrë, nuk frikohet/ po vdes, po vdes si një dëshmor!

Z. Qemal Zylo themelues i TV dhe Shkollave Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombi iu uroi gjithë të pranishmëve një vit të mbarë dhe tha se ndihej krenar që së bashku jemi në këtë Mision Kombëtar.  Ai falënderoi të gjitha mësueset e përkushtuara që punojnë plot dinjitet nëpër klasa si mësueset Mehrije Shala dhe Kade Lajqi si dhe anëtaret e stafit si Edona Gjidiaj dhe Erlinda Shala që ndihmojnë në aktivitetet dhe vallet shqiptare.

Prezantoi para të gjithë prindërve dhe nxënësve, mësuesen e re Helena Ujkaj, një mësuese plot përvojë, e kualifikuar me master nga shteti amë dhe e integruar në arsimin amerikan.  Ai tha se ndihej krenar që këto mësuese, brez i ri vinë pranë Shkollave Shqipe “Alba Life” dhe duan të japin kontributin e tyre.  Mësueset Mehrije, Kade dhe Helena premtuan se do të bënin një punë shumë profesionale, do të punonin me zemër që nxënësit të mësonin shqip pranë kësaj shkolle prestigjioze. 

Natyrshëm kishte dhe fëmijë që qanin sepse i donin mamatë e tyre pranë bangave, por nga përvoja ata mësohen aq shpejt sa mezi presin të shtunave të vinë pranë shkollës dhe kjo fal kujdesit të mësuesëve dhe stafit. 

Programi vazhdoi me këngën aq të njohur dhe të dashur si UÇK që këndohet shpesh nga Shkolla Shqipe “Alba Life” ne NY, Ambasador i Kombit, nën interpretimin e nxënësit të talentuar Diellor Lajqi.

Ishte e magjishme kur shikoje nxënësit që këndonin: Për Atdhe këngës ja mora, apo vallëzonin dorë për dorë së bashku.  Pranë kësaj shkolle nderuan me pjesëmarrjen e tyre tri artistë të mrekullueshëm si Luan dhe Rejhan Bexheti të cilët sollën vajzën e tyre simpatike Besën si dhe Valbona Peraj.  Artisja simpatike Valbona Peraj mblodhi të gjithë nxënësit së bashku dhe kënduan “Xhamadani Vija Vija” duke e shoqëruar me simbolin aq të njohur kombëtar shqiponjën.  Krenari t’i kishim midis nesh.  Valbona Peraj gjithmonë ka qenë pranë kësaj shkolle dhe ne e falënderojmë për kontributin e saj e cila së fundi ka hedhur në treg këngën shumë të arrirë artistikisht “Mëkat” dhe e mirëpritur nga publiku I saj I shumtë.

Mësueset pas programit artistik morën secila nxënësit e vet dhe shkuan në klasat e tyre komode, të pastra dhe tejet të përshtatshme.

Brooklyn, Queens, Online, filluan Vitin e Ri akademik 2023-2024

Shkollat Shqipe Alba Life në NY vazhduan në Brooklyn me Vitin e Ri akademik 2023-3024. Ndonëse ishte ditë me shi të rrëmbyeshëm, përmbytje të mëdha dhe shumë shkolla u mbyllën, ne nuk u ndalëm para “furtunave”.  Ja psh mësuese Fatlinda e kishte marrë vajzën shumë herët nga shkolla, Adelina si prind pasi na uroi tha se nuk e sillte dot Rilindin për shkak të kohës, Shkolla jonë në Brooklyn website shkruante “closed” e shumë episode të tjera që i konfuzuan veçanërisht prindërit e rinj. Natyrshëm i mireprësim herën tjetër.

Ndërsa një prind që solli fëmijën e rritur 13 vjeçe sot pranë shkollës më tha:  Bija ime gjithmonë më kritikon që pse nuk e regjistrova që pesë vjece në Shkollen Alba Life, pasi ajo ka shoqen e ngushtë që flet shqip dhe vallëzon vetëm në saje të ekipit të kësaj shkolle…

Është bekim ta fillosh Vitin Akademik 2023-2024 me Himnin Kombëtar.  Z. Qemal Zylo prezantoi para nxënësve mësuesen më të re të Shkollës Shqipe në Brooklyn Rozeta Hyseni, e cila po vazhdon në programin e doktoraturës, një mësuese me shumë përvojë në Shqipëri.  Shumë urime mësuese Rozeta dhe kënaqësi që iu bashkove Misionit Kombëtar pranë Shkollave Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit.  Jemi të sigurtë se do ta përhapni dritën e diturisë plot kulturë.  Shumë urime për ju mësuese Fatlinda Gashi që me profesionalizmin tuaj dhe dashurinë per Kombin po kontribuni pranë kësaj shkolle.

Krenari të kemi dy mësuese të kualifikuara plot kulturë dhe dinjitet me licensa nga Universiteti i Prishtines dhe Tiranës me master dhe kandidate për mbrojtjen e doktoraturës.   

Shume urime nxënës dhe prindër të dashur!

Kur jam pranë jush, s’tretem, ngjallem,

sytë tuaj ngrohin si diell,

me ABC-n kurrë buzët s’ndalen,

ndaj thonë Zoti flet shqip në qiell…

Shtoj se me kaq pasion dhe profesionalizëm vepruan dhe shkollat e tjera si në Queens dhe në Online me mësueset plot përvojë të licensuara për mësuesi nga shteti amë si Vjollca Skënderi dhe Gresila Basha.  Mesueset Skënderi dhe Basha kanë punuar fort në këtë program si me punën mësimore individuale, mësimdhënien e programuar, punën brenda një klase ose paralele, detyrat e shtëpisë.

Në një bashkëveprim nxënësit bashkëveprojnë me njëri-tjetrin dhe me shokët e tyre të klasës duke folur shqip dhe per t’i bërë ata më konfident. Natyrisht fjala e mësuesit mbizotëron në procesin mësimor. Përmbajtja paraqitet si ligjëratë e mësuesit dhe si një fjalim i kontrolluar. Ato kanë ditur ta menaxhojnë profesionalisht qëllimin e mësimit, pasi artikulon bukur Gjuhën Shqipe, cakton detyrat dhe jep rezultatin; e gjithë vëmendja iu është  drejtuar nxënësve dhe për këtë kemi fjalë miradie nga nxënësit dhe prindërit e shumtë në këto 16 vjet punë dhe Shqip nëpër gjithë Nju Jorkun dhe në Online.

Fillimi i mbarë i Vitit të Ri Akademik 2023-2024 është ogur i mirë për mbarëvajtjen e procesit mësimor, për të cilin jemi shumë të përkushtuar për të arritur objektivat dhe qëllimin për këtë Mision Kombëtar.

TV “Alba Life” së shpejti do të sjellë kronikën e përgatitur enkas për këto shkolla filmuar nga z. Zef Ujkaj pranë shkollës në Bronx dhe do ta transmetojë në kanalet televizive.

30 Tetor, 2023

Bronx, New York