YouTube bllokon kanalin e Parlamentit të Rusisë

San Bruno, California, 9 prill 2022 – Platforma për transmetimin e videove, YouTube ka bllokuar Duma TV që transmeton nga Dhoma e Ulët e Parlamentit të Rusisë.

Kjo ka shkaktuar një përgjigje të zemëruar nga zyrtarët rusë të cilët thanë se shërbimi më i popullarizuar i transmetimit në botë mund të përballet me kufizime si përgjigje.

Të shtunën, një mesazh në YouTube tha se kanali i Dumës ishte “ndaluar për një shkelje të Kushteve të Shërbimit të YouTube”.

YouTube, në pronësi të Alphabet Inc, ka qenë nën presionin e rregullatorit rus të komunikimeve Roskomnadzor dhe zyrtarët u përgjigjën shpejt.

” Ruani përmbajtjen, transferojeni (atë) në platformat ruse. Dhe nxitoni,” tha zëdhënësja e ministrisë së jashtme, Maria Zakharova në shërbimin e mesazheve Telegram.

Mbikëqyrësi i komunikimit tha se i kishte kërkuar Google të rivendoste menjëherë qasjen në kanalin Duma.

“Kompania amerikane e IT i përmbahet një pozicioni të theksuar anti-rus në luftën e informacionit të nisur nga Perëndimi kundër vendit tonë,” tha Roskomnadzor.

Rusia ka kufizuar tashmë qasjen në Tëitter dhe platformat e Meta, Facebook dhe Instagram, që kur dërgoi mijëra trupa në Ukrainë më 24 shkurt.

Rusia ishte përpjekur më parë të ndalonte aplikacionin e mesazheve Telegram, i cili tani përdoret gjerësisht nga zyrtarët, por e hoqi ndalimin e tij në mesin e vitit 2020.

Disa media ruse e cilësuan këtë veprim si kapitullim, por Roskomnadzor tha se kishte vepruar ashtu siç veproi sepse themeluesi rus i aplikacionit, Pavel Durov, ishte i përgatitur të bashkëpunonte në luftën kundër terrorizmit dhe ekstremizmit në platformë.

(REL)