Zjarr në një kishë në Egjipt, 41 të vdekur dhe 14 të lënduar

Kairo, 14 gusht 2022 – Shpërthimi i një zjarri në një kishë të mbushur me njerëz, afër kryeqytetit të Egjiptit, Kajro, la të vdekur të paktën 41 persona dhe plagosi 14 të tjerë.

Kisha u mbush shpejt me tym të dendur të zi dhe dëshmitarët thanë se disa u hodhën nga katet e sipërme për të shpëtuar.

“Ngulfatje, mbytje, të gjithë të vdekur”, tha një dëshmitar i shqetësuar, i cili dha vetëm një emër të pjesshëm, Abu Bishoy.

Shkaku i zjarrit në kishën Abu Sefein në lagjen e klasës punëtore, Imbaba, nuk dihet.

Pamjet nga vendi i ngjarjes që qarkulluan në internet shfaqin mobilje të djegura, duke përfshirë tavolina dhe karrige prej druri. Zjarrfikësit shuar flakët, ndërsa të tjerët i transportuan viktimat në ambulanca.

Familjet prisnin lajmin për të afërmit që ishin brenda kishës.

Dëshmitarët thanë se kishte shumë fëmijë brenda ndërtesës kur shpërtheu zjarri.

“Ka fëmijë që nuk dinim se si të shkonim tek ata”, tha Ebu Bishoy. “Dhe ne nuk e dimë djali i kujt është ky, apo vajza e kujt është ajo. A është e mundur kjo?”

Kisha Kopte e Egjiptit dhe ministria e Shëndetësisë raportuan numrin e viktimave. Kisha tha se zjarri shpërtheu ndërsa një shërbim ishte duke u zhvilluar.

Presidenti i Egjiptit, Abdel Fattah el-Sissi i shprehu ngushëllime Papës së krishterë, Taëadros II, gjatë një bisede telefonike.

“Po ndjek nga afër zhvillimet e aksidentit tragjik”, ka shkruar el-Sissi në Facebook. “U drejtova të gjitha agjencitë dhe institucionet shtetërore që të marrin të gjitha masat e nevojshme, dhe menjëherë të përballen me këtë aksident dhe pasojat e tij”.

Ministri i Shëndetësisë, Khaled Abdel-Ghafar tha në një deklaratë se dy nga të plagosurit u liruan nga spitali, ndërsa 12 të tjerë ishin ende duke u trajtuar.

Të krishterët e Egjiptit përbëjnë rreth 10% të banorëve të vendit dhe janë ankuar prej kohësh për diskriminim nga shumica myslimane e vendit.

Zjarri i së dielës ishte një nga tragjeditë më të rënda të zjarrit në vitet e fundit në Egjipt, ku standardet e sigurisë dhe rregullat e zjarrit zbatohen dobët.

Në mars të vitit të kaluar, një zjarr në një fabrikë veshjesh pranë Kajros vrau të paktën 20 persona dhe plagosi 24 të tjerë.

(REL)