Zyrtarët amerikanë të zbulimit: Rusia po përpiqet të dëmtojë Presidentin Biden dhe të ndihmojë ish Presidentin Trump

Uashington, 10 korrik 2024 – Rusia po i kthehet një skenari të njohur në përpjekjet e saj për të ndikuar në rezultatin e zgjedhjeve të ardhshme presidenciale në Shtetet e Bashkuara ndërkohë që është vënë në kërkim të mënyrave për të ndihmuar kandidaturën e ish Presidentit Donald Trump duke diskredituar fushatën e Presidentit Joe Biden, sipas zyrtarëve amerikanë të zbulimit.

Një vlerësim i ri i kërcënimeve për zgjedhjet e nëntorit, i cili u nda me gazetarët, nuk përmend asnjë kandidat me emër. Por një zyrtar i zbulimit u tha gazetarëve se këndvështrimi i Kremlinit rreth skenës politike amerikane nuk ka ndryshuar nga ciklet e mëparshme zgjedhore.

“Nuk kemi parë ndonjë ndryshim sa i përket preferencave të Rusisë në garën presidenciale në krahasim me zgjedhjet në të kaluarën,” u tha zyrtari gazetarëve, duke pranuar të flasë mbi raportin me kusht që të mos identifikohet me emër.

Zyrtari tha se kjo preferencë është përforcuar për shkak “të rolit të Shteteve të Bashkuara përsa i përket Ukrainës dhe politikës së përgjithshme ndaj Rusisë.”

Ky paralajmërim nga zyrtarët amerikanë të zbulimit vjen gati katër vite pas një paralajmërimi të ngjashëm të bërë në prag të zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020, gjatë të cilave presidenti i atëhershëm Trump garonte kundër zotit Biden.

Moska po përdor “një sërë masash në rradhë të parë për të diskredituar ish Nën-presidentin Biden dhe atë që e konsideron si një ‘klasë politike’ anti-Rusi,” kishte thënë në atë kohe ish drejtuesi i Qendrës Kombëtare amerikane të Kundërzbulimit dhe Sigurisë, William Evanina.

“Disa aktorë të lidhur me Kremlinin gjithashtu po synojnë të ndihmojnë kandidaturën e Presidentit Trump në rrjete sociale dhe televizionin rus,” shtoi ai.

Një raport vlerësues pas zgjedhjeve, i publikuar në mars të vitit 2021, konfirmoi gjetjet fillestare. Presidenti rus Vladimir Putin autorizoi “operacione ndikimi që synoni diskreditimin e kandidaturës së Presidentit Biden dhe Partisë Demokratike” ndërkohë që i ofruan përkrahje zotit Trump, sipas raportit.

Zyrtarët amerikanë të zbulimit thanë se ata po komunikojnë me dy ekipet e fushatave presidenciale dhe kandidatët, por nuk kanë pranuar të flasin se çfarë lloj informacioni është ndarë me ta.

Mohimi i zotit Trump

Fushata e zotit Trump të martën hodhi poshtë vlerësimin e zyrtarëve amerikanë të zbulimit si të çuditshëm.

“Vladimir Putini e mbështeti zotin Joe Biden për president sepse ai e di që Bideni është i dobët dhe mund të frikësohet lehtë, siç është dëshmuar nga sulmi disa vjeçar i Putinit në Ukrainë”, tha në një përgjigje me shkrim për Zërit të Amerikës zëdhënësja e fushatës së zotit Trump, Karoline Leavitt.

“Në kohën kur Presidenti Trump ishte në Shtëpinë e Bardhë, Rusia dhe të gjithë armiqtë e Amerikës u zmbrapsën, ngaqë frikësoheshin se si Shtetet e Bashkuara do të përgjigjeshin,” tha ajo.

“Të vetmit njerëz në Amerikës që nuk shohin këtë kontrast të qartë ndërmjet dobësisë së padobishme të zotit Biden dhe qasjes efektive të zotit Trump për një paqe përmes fuqisë janë stenografët majtistë në mediat qendrore të cilët e fitojnë bukën duke shkruar teori të rreme për Donald Trumpin,” shtoi ajo.

Ekipi i fushatës së zotit Biden ende nuk i është përgjigjur kërkesës së Zërit të Amerikës për koment rreth vlerësimit të ri amerikan.

Sofistikimi rus

As zyrtarët rusë ende nuk u janë përgjigjur kërkesave të Zërit të Amerikës për të komentuar rreth pretendimeve të fundit, që akuzojnë Kremlinin se po përdorë një qasje “institucionale” për të ndihmuar zotin Trump dhe kandidatët e tjerë amerikanë që Moska i konsideron si të favorshëm që të fitojnë në zgjedhjet e nëntorit.

“Moska po përdor disa qasje të ndryshme për të përforcuar këtë mesazh dhe për t’i dhënë një petk vërtetësie përpjekjeve të saj”, deklaroi zyrtari amerikan i zbulimit. “Kjo përfshin edhe delegimin e përpjekjeve të saj firmave tregtare për të fshehur gjurmët dhe duke shfrytëzuar edhe personalitete amerikane me ndikim për të përhapur teoritë e saj”.

Përpjekjet e Rusisë gjithashtu duket se kanë vënë në shënjestër votuesit amerikanë në të ashtuquajturat shtete që ende nuk janë të përcaktuara, të cilat pritet të ndikojnë në rezultatin e zgjedhjeve presidenciale, thonë zyrtarët.

Disa nga këto përpjekje tashmë janë identifikuar.

Rusia dhe inteligjenca artificiale

Departamenti amerikan i Drejtësisë të martën në mëngjes njoftoi se ka sekuestruar dy faqe interneti dhe 968 llogari në platformën sociale X, pjesë të asaj që zyrtarët e përshkruajnë si projekt të organeve ruse të zbulimit dhe platformës mediatike shtetërore të Rusisë RT me përdorimin e inteligjencës artificiale.

Një komunikatë nga Departamenti i Drejtësisë tha se organet ruse të zbulimit dhe rrjeti mediatik RT përdorën një program kompjuterik specifik të inteligjencës artificiale për të krijuar llogari në rrjete sociale që duken të vërteta për të imituar amerikanë “të cilat pastaj u përdorën nga operatorët për të përhapur mesazhe që përkojnë me objektivat e qeverisë ruse.”

Përmes një deklarate të përbashkët, e cila u publikua në të njëjtën kohë nga Shtetet e Bashkuara, Kanadaja dhe Holanda, këto shtete paralajmëruan se Rusia është në proces e sipër të zgjerimit të operacioneve të ndikimit me ndihmën e inteligjencës artificiale në platformat e tjera të rrjeteve sociale.

Zyrtari amerikan i zbulimit e cilësoi përdorimin e tillë të inteligjencës artificiale si një “përshpejtues të ushtrimit të ndikimit keqdashës” dhe paralajmëroi se kjo teknologji tashmë është shfrytëzuar me shumë gjasë nga Kina në prag të zgjedhjeve të Tajvanit në muajin janar.

Kina në pritje

Aktualisht, zyrtarët amerikanë të zbulimit kanë vërejtur pak shenja se Pekini po synon të ndërhyjë në zgjedhjet amerikane, siç kishte bërë në vitin 2020 dhe 2022.

Kina “konsideron se ka pak përfitim në zgjedhjen mes dy partive që i sheh si palë që duan ta frenojnë Pekinin,” tha zyrtari amerikan i zbulimit, duke shtuar se gjërat mund të ndryshojnë.

“Kina po synon të zgjerojë kapacitetet e saj për të mbledhur dhe vëzhguar të dhënat në platformat amerikane të rrjeteve sociale, sigurisht për të kuptuar më mirë dhe eventualisht për të manipuluar opinionin publik,” thotë zyrtari. “Po ashtu, po shohim nëse Kina do të tentojë të ndikojë në disa gara të veçanta në nivel shteti siç kishte bërë në zgjedhjet për Kongresin që përkojnë me mesin e mandatit të Presidentit në vitin 2022.”

Ambasada kineze në Uashington, e cila i ka hedhur poshtë pretendimet e Shteteve të Bashkuara në të kaluarën, u përgjigj duke i quajtur Shtetet e Bashkuara “shpërndarësin më të madh të dezinformimit.”

“Kina nuk ka për qëllim që të ndërhyjë në zgjedhjet amerikane dhe shpresojmë që pala amerikane nuk do ta shndërrojë Kinën në çështje elektorale,” i tha Zërit të Amerikës në një përgjigje me shkrim zëdhënësi Liu Pengyu.

“Agjent i kaosit”

Raporti i ri që vlerëson kërcënimet ndaj zgjedhjeve amerikane paralajmëron se krahas shqetësimeve për Rusinë dhe Kinën, ka prova të shtuara që Irani po synon të luajë rolin e “agjentit të kaosit” në zgjedhjet e radhës në Shtetet e Bashkuara.

“Irani po synon të nxisë përçarje sociale dhe të minojë besimin në institucionet demokratike amerikane rreth zgjedhjeve,” sipas një versioni të raportit vlerësues, që ishte i klasifikuar paraprakisht.

Raporti po ashtu paralajmëroi se Teherani “ka treguar interes prej kohe për të shfrytëzuar tensionet politike dhe shoqërore në Shtetet e Bashkuara përmes mjeteve të ndryshme, përfshirë mediat sociale.”

Si shembull, zyrtarët të martën iu referuan raporteve të zbulimit, të deklasifikuara, që tregojnë se Irani po përpiqet të shfrytëzojë protestat pro-Gazës në Shtetet e Bashkuara.

“Kemi parë aktorë që janë të lidhur me qeverinë e Iranit që shtiren si aktivistë në rrjete sociale, që nxisin protesta dhe që u japin edhe përkrahje financiare protestuesve,” tha drejtorja për Zbulimin Kombëtar, Avril Haines.

Zonja Haines tha se amerikanët të cilët kanë komunikuar me aktorë iranianë “mund të mos jenë të vetëdijshëm se po komunikojnë ose po marrin përkrahje nga një qeveri e huaj.”

Zyrtarët iranianë ende nuk u janë përgjigjur kërkesës së Zërit të Amerikës për koment.

 (Zëri i Amerikës)  

Comment

*