RUBEN AVXHIU - ILLYRIA - Page 5 RUBEN AVXHIU - ILLYRIA - Page 5

Greqia, 2 miliardë investime për kanabisin mjekësor – Shqipëria preferon të pasurojë krimin e organizuar

Ruben Avxhiu Parlamenti i Greqisë pritet që të aprovojë në fillim të këtij vitit legalizimin e kanabisit për përdorim mjekësor.Ky... »

Nuk është hera e parë që krimi u vishet padrejtësisht shqiptarëve

Dzenan Camovic që sulmoi me thikë oficerin e policisë në New York, nuk është shqiptar – media amerikane ndryshon identifikimin... »

Amnezia historike, themel i propagandës ruse për Kosovën

Nga Ruben Avxhiu Sovietikët kishin “Pravdën”, oligarkia e korruptuar e Putinit ka kanalin “Russia Today” RT, apo “Rusia Sot”. Kjo... »

John Bolton dhe shqetësimi i shqiptarëve

Shtatë arsye se pse asgjë themelore nuk do të ndryshojë për Kosovën dhe shqiptarët Nga Ruben Avxhiu Shumë shqiptarë e... »

Kur Enver Hoxha u përpoq të ndikonte në zgjedhjet italiane të vitit 1948

Nga Ruben Avxhiu Zgjedhjet politike të vitit 1948 kanë qenë një nga më kyçet në historinë politike të Italisë. Ashtu... »

10 vjet, Kosova e pavarur

Nga Ruben Avxhiu Festa e Kosovës së pavarur është festimi dhe respektimi i një historie të madhe mbijetese. Këtë javë... »

Përpjekja e fundit në Amerikë për të ndaluar pavarësinë në Kosovë

Ruben Avxhiu 10 vjet më parë, ish-Sekertari i Shtetit, Lawrence Eagleburger doli nga kapitujt e mbyllur të historisë për t’i... »

Shkrihen akujt në Olimpiadën e Dimrit

Marshimi nën një flamur të vetëm i delegacioneve sportive të Koresë së Veriut dhe asaj të Jugut ishte ngjarja e... »

Shkurt 1993 – Pjetër Arbnori, politikani i parë shqiptar, në Mëngjezin e Lutjes

“I thashë Presidenit Clinton, se, për 28 vite me radhë, jam lutur për lirinë e Shqipërisë. Por tani po lutem... »

Shqipëria dhe diaspora: Dëshira është e madhe, mosbesimi akoma më i madh

Nga Ruben Avxhiu Vizita e Ministrit të Diasporës, Pandeli Majko në SHBA është një rast tjetër që vë në shqyrtim... »

Erdhën si pushtues, nuk meritojnë varreza zyrtare

Ruben Avxhiu Për një vend që ankohet vazhdimisht sesi është viktimë e vendeve më të mëdha, Greqia është vërtet me... »

Për një votë

Ruben Avxhiu Demokratja Shelly Simonds është zgjedhur anëtare e Dhomës së Përfaqësuesve të shtetit Virginia, në SHBA me vetëm një... »

Dita pa lajme

Ruben Avxhiu Në 18 prill 1930, drejtuesi i emisionit të lajmeve të mbrëmjes, deklaroi thjesht, se nuk kishte asnjë lajm.... »

Robert Elsie ka kontribuar qysh në numrin e parë të gazetës “Illyria”

Ruben Avxhiu Robert Elsie ka bashkëpunuar me gazetën “Illyria”, qysh nga dita e parë e botimit të saj e deri... »

Me e rëndë si kriza e kanabisit, mosbesimi te institucionet

Pse rrëzimi i Tahirit nuk është edhe aq lajm i mirë për opozitën Nga Ruben Avxhiu Nëse akuzat për përfshirjen... »

Kur dialogu mes Kosovës dhe Serbisë ishte për vetëm statusin

10 vjet më parë, SHBA dhe Rusia përplasen në Këshillin e Sigurimit – shqiptarët dhe serbët fillojnë negociatat e fundit... »

Gjergj Dollani hap butikën “Cafe Chocolat”, vetëm pak metra larg Shtëpisë së Bardhë

Ruben Avxhiu Gjergj Dollani është një nga shqiptarët e rinj të Amerikës që po shquhen në fushën e sipërmarrjes duke... »

Zhvendosja e Republikanëve djathtas do të vazhdojë me apo pa Presidentin Trump

Nga Ruben Avxhiu Presidenti Donald Trump pa kufirin e ndikimit të tij në radhët e Republikanëve në Albama. I preferuari... »

Votat për Ruçin të turpshme, por jo arsye për diktaturë në PD

Nga Ruben Avxhiu   Ato vota të panevojshme për një simbol të regjimit të vjetër si Gramoz Ruçi ishin një... »

Gonxhe Bojaxhiu kundër gjithë botës

Ruben Avxhiu Nënë Tereza u lind në një tokë ku gratë nuk priteshin të kishin asnjë rol publik. Në një... »

Liria e fjalës, më e rëndësishme se namuzi i politikanëve

Nëse Maqedonia nuk e anullon ligjin që dënoi tallësin e Erdoganit, atëhere le të ndëshkojë edhe mijëra vetët që kanë... »

Festimi delirant i natës së zgjedhjeve është harruar – vendosmëria për t’i rënë murit me kokë vazhdon

Nga Ruben Avxhiu Në një vend ku kanë dalë të gjithë të humbur e të gjithë sillen si fitues është... »

Rreziku i qeverisjes “me sugjerime nga populli”

Nga Ruben Avxhiu Nuk jam i vetmi josocialist që ka ndjerë kënaqësi kur kryeministri, në ikje dhe në ardhje, Edi... »

Portugalia donte ta zgjidhte statusin e Kosovës brenda vitit 2007

Por pastaj u vonua në njohjen e republikës së re Nga Ruben Avxhiu 10 vjet më parë, Portugalia pati radhën... »

Partia Demokratike duhet të mësojë nga viti 2005

Nga Ruben Avxhiu Nuk ka justifikim për këtë rezultat të Partisë Demokratike. Edhe nëse numëron vjedhjet, blerjet e votës, dhe... »

Çfarë i tha Presidenti Moisiu, 10 vjet më parë, Putinit

Një deklaratë interesante e presidentit rus pasoi takimin me homologun shqiptar në Dubrovnik të Kroacisë Ruben AVXHIU Viti 2007 shtroi... »

Festa arrogante, pas zgjedhjeve pa fitues

Shumica e Kosovës i injoroi zgjedhjet dhe ata që votuan nuk ia besuan asnjë partie monopolin e qeverisjes Nga Ruben... »

Kuvendi i Kosovës, si dukej në qershorin e vitit 1992

Nga Ruben Avxhiu Ndërsa Kosova po përgatitet të votojë për parlamentin e saj të ri, ajo ka kaluar pa vënë... »

1992: Takim me Zv-Presidentin Amerikan në Aeroportin “LaGuardia”

Zv-Presidenti Quayle tregoi interes për kopjet e gazetës “Illyria” dhe i premtoi aktivistit Harry Bajraktari, se Administrata Bush do ta... »

Referendumi në Turqi: Gjysma e hënës që nuk pyet për gjysmën tjetër

Ruben Avxhiu Si i bëhet kur gjysma e një vendi nuk e do drejtimin e ri që po merr? Turqia... »