BOTË - (1) - ILLYRIA - Page 20 BOTË - (1) - ILLYRIA - Page 20

OKB përjashton Rusinë nga Këshilli për të Drejtat e Njeriut

Nju Jork, 7 prill 2022 – Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara pezulloi të enjten Rusinë nga Këshilli i... »

SHBA e padit oligarkun rus për financimin e separatistëve në Krime

Uashington, 6 prill 2022 – Shtetet e Bashkuara kanë paditur oligarkun rus, Konstantin Malofeyev për shkelje të sanksioneve të SHBA-së.... »

Blinken arrin në Bruksel për takimin e ministrave të NATO-s

Bruksel, 6 prill 2022 – Sekretari i Shtetit Antony Blinken ndodhet në Bruksel, për të marrë pjesë në takimet e... »

SHBA vendos sanksione ndaj vajzave të Putinit dhe familjarëve të bashkëpunëtorëve të tij

Uashington, 6 prill 2022 – Shtetet e Bashkuara njoftuan të mërkurën sanksione që synojnë dy vajzat e mëdha të Presidentit... »

Gjenerali Petraeus: Ukraina mund ta mposhtë Rusinë

Uashington, 6 prill 2022 – Ish-drejtori i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës (CIA) të SHBA-së, David Petraeus, ka thënë se Rusia... »

Ekspertët: Ka prova të qarta se forcat ruse kanë kryer krime lufte në Ukrainë

Uashington, 6 prill 2022 – Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy i tha Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të martën... »

Lavrov: Krimet e supozuara në Buça synojnë të prishin bisedimet Moskë-Kiev

Moskë, 5 prill 2022 – Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, tha më 5 prill, se zbulimi i trupave në... »

Hungarisë mund t’i ndërpriten fondet për shkak të shkeljes së vlerave evropiane

Bruksel, 5 prill 2022 – Komisioni Evropian ka nisur procedurë disiplinore kundër Hungarisë, që mund të çojë në ngrirjen e... »

Perëndimi përgatitet për sanksione të reja ndaj kompanive ruse

Uashington, 5 prill 2022 – Shtetet e Bashkuara dhe vendet aleate të saj pritet të vendosin të mërkurën një raund... »

Zelenskiy akuzon Rusinë për krime lufte, i bën thirrje OKB-së të veprojë

Nju Jork, 5 prill 2022 – Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy tha të martën se ushtria ruse dhe ata që... »

Gjenerali Milley bën thirrje për më shumë baza amerikane në Evropën Lindore

Uashington, 5 prill 2022 – Gjenerali më i lartë amerikan thotë se Shtetet e Bashkuara duhet të shqyrtojnë mundësinë e... »

Biden kërkon sanksione të reja ndaj Rusisë, pas mizorive në Buça

Uashington, 5 prill 2022 – Agresioni rus ndaj Ukrainës po bëhet çdo ditë e më vdekjeprurës, me udhëheqësit botërorë që... »

Ursula von der Leyen dhe Josep Borrell do të shkojnë në Kiev të shtunën

Bruksel, 5 prill 2022 – Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, dhe përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian... »

Koreja Veriore kërcënon me armë bërthamore Korenë Jugore

Penian, 5 prill 2022 – Koreja Veriore do të shënjestrojë me “forcën e saj bërthamore” Korenë Jugore, nëse sulmohet, ka... »

Ukraina thotë se Rusia po përgatit një sulm në juglindje të vendit

Kiev, 5 prill 2022 – Ushtria ukrainase tha se forcat ruse po përgatiten për një sulm në juglindje të Ukrainës,... »

SHBA kërkon që Rusia të largohet nga Këshilli për të Drejtat e Njeriut

Bukuresht, 4 prill 2022 – Shtetet e Bashkuara po kërkojnë pezullimin e Rusisë nga Këshilli për të Drejtat e Njeriut... »

Gjermania, Lituania dhe Letonia dëbojnë diplomatë rusë

Vilnus / Talin / Berlin, 4 prill 2022 – Lituania tha se ka dëbuar ambasadorin rus në Vilnius dhe ka... »

Zelensky e akuzon Rusinë për gjenocid në Ukrainë

Kiev, 4 prill 2022 – Tymi e mbulon qiellin mbi qytetin e Odesës. Autoritetet lokale thonë se ky qytet port... »

Shtetet e Bashkuara konfiskojnë në Spanjë jahtin e oligarkut rus Viktor Vekselberg

Palma de Majorka (Spanjë), 4 prill 2022 – Qeveria e Shteteve të Bashkuara konfiskoi të hënën në Spanjë një jaht... »

Biden: Putini duhet të përballet me gjyq për krime lufte

Uashington, 4 prill 2022 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden bëri thirrje të hënën për një gjyq për... »

Moska mohon mizoritë e kryera nga forcat ruse në Bucha të Ukrainës

Moskë, 4 prill 2022 – Moska zyrtare i ka mohuar kategorikisht akuzat në lidhje me mizoritë e kryera në qytetin... »

Vuçiqi shpalli fitoren në zgjedhjet e Serbisë

Beograd, 4 prill 2022 – Presidenti i Serbisë dhe lideri i Partisë Përparimtare Serbe, Aleksandar Vuçiq, shpalli fitoren në zgjedhjet... »

Parregullsi të shumta në zgjedhjet parlamentare e presidenciale në Serbi

Beograd, 4 prill 2022 – Vëzhguesit e zgjedhjeve parlamentare e presidenciale në Serbi kanë raportuar për parregullsi të shumta në... »

Blinken: SHBA do të ndihmojë dokumentimin e krimeve të luftës në Ukrainë

Uashington, 3 prill 2022 – Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha të dielën se Departamenti i Shtetit do të... »

Boris Johnson dënon vrasjen e civilëve në Ukrainë

Londër, 3 prill 2022 – Kryeministri britanik, Boris Johnson ka dënuar ashpër ekzekutimin e civilëve ukrainas, që doli në dritë... »

Zelensky: Ajo që po ndodh në Ukrainë është gjenocid

Kiev, 3 prill 2022 – Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky akuzoi Rusinë të dielën për gjenocid në vendin e tij, ndërsa... »

Shkëmbim zjarri në qendër të Sacramentos. Së paku 6 të vrarë dhe 15 të plagosur

Sacramento, 3 prill 2022 – Gjashtë persona janë vrarë dhe 15 të tjerë janë plagosur në një shkëmbim zjarri në... »

Hakerë nga mbarë bota njoftojnë miliona rusë për luftën në Ukrainë

Varshavë, 3 prill 2022 – Që nga fillimi i sulmit në Ukrainë, Qeveria e Rusisë e ka rritur kontrollin mbi... »

Sulme me raketa afër qytetit ukrainas Odesa

Moskë / Kiev, 3 prill 2022 – Rusia tha të dielën se ka goditur me raketa duke shkatërruar një një... »

Pentagoni: Asnjë ngjashmëri mes agresionit rus në Ukrainë dhe sulmeve të NATO-s ndaj Serbisë

Uashington, 2 prill 2022 – Zëvendës Ndihmës Sekretarja amerikane e Mbrojtjes Laura Cooper thotë se megjithëse se Moska po ndryshon... »