BOTË - (1) - ILLYRIA

Joe Biden nënshkruan paketën e ndihmës për Ukrainën, Izraelin dhe Tajvanin

Uashington, 24 prill 2024 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden miratoi të mërkurën projekt-ligjin që parashikon 95 miliardë... »

Senati amerikan e aprovon projektligjin për ndalimin apo shitjen e TikTok-ut

Uashington, 24 prill 2024 – Senati amerikan e ka kaluar të martën vonë një projektligj i cili do ta ndalojë... »

Senati amerikan e miraton paketën e ndihmës ushtarake për Ukrainën

Uashington, 24 prill 2024 – Presidenti amerikan, Joe Biden, ka thënë se do ta nënshkruajë një paketë të shumëpritur me... »

Arrestohet zëvendësministri rus i Mbrojtjes, dyshohet për korrupsion

Moskë, 24 prill 2024 – Zëvendësministri i Mbrojtjes i Rusisë, Timur Ivanov, është arrestuar nën dyshimin për marrje ryshfeti, njoftoi... »

Publikuesi i një tabloidi pranon se i ka bllokuar rrëfimet që do të mund të dëmtonin Trumpin

Nju Jork, 24 prill 2024 – David Pecker, ish-botues i tabloidit, National Enquirer, njëherësh dëshmitari i parë në gjyqin kundër... »

Protesta në mbështetje të palestinezëve dhe tensione në kampuset e universiteteve amerikane

Uashington, 23 prill 2024 – Universiteti i Kolumbias ka anuluar mësimin në auditorë, dhjetëra protestues u arrestuan në Universitetin Yale... »

Zvicra raporton për rënie të madhe të vlerës së aseteve ruse të ngrira

Bernë, 23 prill 2024 – Zvicra ka ngrirë asete ruse në vlerë 5.8 miliardë franga zvicerane, njoftoi të martën Qeveria... »

Pse BE-ja s’i sanksionon politikanët e korruptuar?

Bruksel, 23 prill 2024 – Komisioni Evropian (KE) kishte propozuar para rreth një viti që Bashkimi Evropian (BE) të vendosë... »

Rusia fillon tërheqjen e trupave nga Nagorno-Karabaku

Moskë, 23 prill 2024 – Forca ruse kanë filluan të tërhiqen nga rajoni Nagorno-Karabak i Azerbajxhanit, ku kanë qenë të... »

Prokuroria: Blerja e heshtjes nga Trumpi ishte “mashtrim i pastër zgjedhor”

Nju Jork, 22 prill 2024 – Prokuroria në rastin gjyqësor ndaj Donald Trumpit, për kryerjen e një pagese në këmbim... »

Fillon gjyqi ndaj ish Presidentit Trump. Akuzohet për blerjen e heshtjes mbi historitë me dy gra

Nju Jork, 22 prill 2024 – Donald Trump do të hyjë në histori si ish-presidenti i parë që del në... »

Jep dorëheqje shefi i inteligjencës së ushtrisë izraelite

Tel Aviv, 22 prill 2024 – Shefi i inteligjencës së ushtrisë së Izraelit, Aharon Haliva, ka dhënë dorëheqje të hënën,... »

Irani e minimizon ndikimin e sulmit të raportuar nga Izraeli

Teheran, 20 prill 2024 – Teherani ka minimizuar madhësinë dhe ndikimin e një sulmi të raportuar ajror izraelit ndaj caqeve... »

Debat në OKB: Gjenocidi në Srebrenicë të dënohet globalisht

Nju Jork, 20 prill 2024 – Gjenocidi në Srebrenicë duhet të dënohet në nivel global, duhet të shprehet mbështetje për... »

SHBA mohon përfshirjen në sulmin e Izraelit ndaj Iranit

Uashington, 19 prill 2024 – Izraeli ka sulmuar Iranin, sipas disa njoftimeve, megjithëse Izraeli nuk ka komentuar zyrtarisht. Media shtetërore... »

ANEB nuk ka vërejtur ndonjë dëm në objektet bërthamore në Iran

Vjenë, 19 prill 2024 – Izraeli ka kryer një sulm ndaj Iranit, raportuan mediat amerikane, duke iu referuar  zyrtarëve qeveritarë... »

Zyrtarët amerikanë thonë se Izraeli kreu sulme me raketa brenda Iranit

Uashington, 19 prill 2024 – Izraeli kreu një sulm me raketa brenda Iranit para agimit të së premtes, raportuan mediat... »

Ukraina thotë se e ka rrëzuar një avion bombardues strategjik të Rusisë

Kiev, 19 prill 2024 – Ukraina tha se forcat e saj e kanë rrëzuar një bombardues me rreze të gjatë... »

G7 rikonfirmon mbështetjen financiare dhe ushtarake për Ukrainën

Romë, 19 prill 2024 – Grupi i shtatë vendeve më të zhvilluara të botës, G7, ripohoi mbështetjen e tij për... »

Ukraina kërkon sisteme të mbrojtjes ajrore nga shtetet e G7

Romë, 18 prill 2024 – Ukraina kërkoi nga shtetet e grupit G7 ta mbështesin me më shumë sisteme mbrojtëse ajrore,... »

Gjykata e Lartë shqyrton vlefshmërinë e një prej akuzave ndaj Trumpit për 6 janarin

Uashington, 16 prill 2024 – Gjykata e Lartë e Shteteve të Bashkuara filloi sot dëgjimin e argumenteve për një prej... »

Ukraina i rrëzoi nëntë dronë të Rusisë të martën

Kiev, 16 prill 2024 – Sistemet kundërajrore ukrainase i kanë rrëzuar të gjithë nëntë dronët që Rusia i lëshoi në... »

SHBA-të i bëjnë thirrje Izraelit të shmangë përshkallëzimin e konfliktit me Iranin

Uashington, 16 prill 2024 – Shtetet e Bashkuara i bënë të hënën thirrje Izraelit të tregojë vetëpërmbajtje dhe të shmangë... »

SHBA e Izraeli: Sulmi ajror i Iranit pësoi “disfatë spektakolare”

Uashington, 15 prill 2024 – Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli thonë se sulmi ajror iranian, gjatë të cilit u përdorën... »

Në Nju Jork nis procesi i parë penal ndaj Donald Trump

Nju Jork, 15 prill 2024 – Të hënën në Nju Jork nisi përzgjedhja e jurisë në procesin gjyqësor ndaj ish-Presidentit... »

Maqedonia e Veriut do të jetë bashkësponsorizuese e rezolutës për Gjenocidin në Srebrenicë

Shkup, 15 prill 2024 – Maqedonia e Veriut do të jetë bashkësponsore e një rezolute në Kombet e Bashkuara (OKB)... »

Restaurimi i Katedrales Notre-Dame të Parisit, në fazën e fundit

Paris, 15 prill 2024 – Pesë vjet pasi një zjarr shkatërrues përfshiu Katedralen Notre Dame të Parisit, vizitorët janë gati... »

Izraeli dhe aleatët i rrëzuan shumicën e dronëve dhe raketave të Iranit

Tel Aviv, 14 prill 2024 – Forcat izraelite dhe aleate rrëzuan “shumicën dërrmuese” të qindra dronëve dhe raketave të lëshuara... »

Frikë për një konflikt më të gjerë në Lindjen e Mesme

Tel Aviv / Teheran / Uashington, 14 prill 2024 – Ministri i Mbrojtjes i Izraelit, Yoav Gallant, tha se konfrontimi... »

The Economist: Pse po thellohet hendeku midis femrave dhe meshkujve?

Në një treg ushqimesh në Varshavë, kryeqytetin e Polonisë, dy gra inxhiniere po bisedojnë se sa e vështirë është të... »