BOTË - (2-30) - ILLYRIA - Page 29 BOTË - (2-30) - ILLYRIA - Page 29

Ukraina raporton për vrasjen e një gjenerali të lartë rus në Harkiv

Kiev, 8 mars 2022 – Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka raportuar se një komandant i lartë i ushtrisë ruse... »

OBSH: Shtohen sulmet ndaj spitaleve dhe qendrave mjekësore në Ukrainë

Gjenevë, 8 mars 2022 – Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të martën se sulmet në spitale, ambulanca dhe objekte të... »

Çfarë ndikimi do të ketë në SHBA ndalimi i importit të naftës nga Rusia?

Uashington, 8 mars 2022 – Ndërsa Rusia ka intensifikuar luftën e saj kundër Ukrainës, duke vrarë civilë dhe duke shkaktuar... »

Sekretari britanik i Mbrojtjes: Forcat ruse po përballen me humbje të mëdha

Londër, 8 mars 2022 – Sekretari britanik i mbrojtjes tha të martën se ka njoftime se forcat speciale ukrainase shkatërruan... »

Ukraina dhe Rusia bien dakord për evakuimin e civilëve nga disa zona

Kiev, 8 mars 2022 – Zëvendëskryeministrja ukrainase, Iryna Vereshchuk, tha të martën se është arritur një marrëveshje që Rusia të... »

Përfundon raundi i tretë i negociatave Ukrainë – Rusi, s’ka përparim drejt armëpushimit

Kiev, 7 mars 2022 – Këshilltari i Presidencës ukrainase, Mykhailo Podoliak, ka njoftuar për përfundimin e rundit të tretë të... »

Oligarkët rusë bëjnë thirrje për përfundimin e luftës në Ukrainë

Moskë, 7 mars 2022 – Oligarkët rusë kanë shprehur shqetësimin për pushtimin rus në Ukrainë, ndërsa Perëndimi vazhdon të godasë... »

Zelensky i bën thirrje Perëndimit t’ir ashpërsojë sanksionet ndaj Rusisë

Kiev, 7mars 2022 – Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i bëri sot thirrje Perëndimit për vendosjen e sanksioneve më të ashpra... »

Blinken i siguron vendet baltike se do ta kenë mbështetjen amerikane

Vilnius, 7 mars 2022 – Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, siguroi të hënën Lituaninë për mbrojtjen e NATO-s dhe... »

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë fillon seancën dëgjimore për Ukrainën, Rusia refuzon të marrë pjesë

Hagë, 7 mars 2022 – Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë ka filluar seancën dëgjimore ku Ukraina paraqet argumentat e saj verbale... »

Rusia bombardon qytetet e Ukrainës, Kievi kundërshton evakuimin e civilëve në Rusi dhe Bjellorusi

Kiev, 7 mars 2022 – Forcat ruse bombarduan qytetet në Ukrainën veriore dhe jugore të hënën, ndërsa zyrtarët ukrainas paralajmëruan... »

Ukraina kërkon që civilët të mos evakuohen në Rusi e Bjellorusi

Kiev, 7 mars 2022 – Kievi tha se Moska po përpiqet ta manipulojë bashkësinë ndërkombëtare, duke i detyruar civilët ukrainas... »

Zelensky e akuzon Rusinë për vrasje të qëllimshme të civilëve

Kiev, 7 mars 2022 – Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, paralajmëroi ushtrinë ruse se forcat e tij “do të ndjekin... »

Forcat ruse bombardojnë qytetet në Ukrainë, pavarësisht shpalljes së armëpushimit

Kiev / Moskë, 7 mars 2022 – Forcat ruse vazhduan të hënën bombardimet që qytetet veriore dhe jugore të Ukrainës.... »

Blinken: Po punojmë me Poloninë për ta furnizuar Kievin me avionë

Varshavë, 6 mars 2022 – Shtetet e Bashkuara në mënyrë aktive po shikojnë të arrijnë një marrëveshje me Poloninë për... »

OKB e alarmuar me zhvillimet në centralin bërthamor Zaporizhia

Vjenë, 6 mars 2022 – Ukraina e ka informuar Agjencinë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore (International Atomic Energy Agency – IAEA)... »

Sanksionet mund ta kthejnë ekonominë e Rusisë në epokën sovjetike

Uashington, 6 mars 2022 – Nuk është e qartë nëse presidenti rus Vladimir Putin e kishte parashikuar se sa masive... »

Në Rusi, arrestohen mbi 3900 protestues kundër luftës në Ukrainë

Moskë, 6 mars 2022 – Rreth 3900 persona u ndaluan gjatë protestave të së dielës që u mbajtën në 53... »

Blinken: SHBA dhe evropianët diskojnë për ndalimin e importit të karburanteve ruse

Uashington, 6 mars 2022 – Shtetet e Bashkuara dhe partnerët evropianë po shqyrtojnë mundësitë për ndalimin e importeve të karburantit... »

Forcat ruse forcojnë kontrollin në centralin bërthamor të Zhaporizhias

Kiev, 6 mars 2022 – Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike thotë se forcat ruse po forcojnë kontrollin e tyre ndaj... »

SHBA: Ka njoftime shumë të besueshme për sulme të qëllimshme ndaj civilëve në Ukrainë

Uashington,6 mars 2022 – Shtetet e Bashkuara thonë se kanë parë informacione shumë të besueshme për sulme të qëllimshme ndaj... »

Dështon edhe përpjekja e dytë për evakuimin e civilëve nga Mariupoli

Kiev, 6 mars 2022 – Një zyrtar i lartë ukrainas tha se edhe përpjekja e dytë për evakuimin e civilëve... »

Putin: Operacioni në Ukrainë do të përfundojë kur të përmbushen kërkesat e Moskës

Moskë, 6 mars 2022 – Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i ka thënë presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan, se Rusia... »

Zelenski: Rusia po përgatitet ta bombardojë Odesën

Kiev, 6 mars 2022 – Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski paralajmëroi të dielën se Rusia po planifikon të bombardojë Odesën. Gjatë... »

Armëpushim i kufizuar në dy qytete të Ukrainës

Mariupoli (Ukrainë), 6 mars 2022 – Forcat ruse do të respektojnë një armëpushim të përkohshëm të dielën në dy qytete... »

Blinken premton mbështetjen amerikane për Moldavinë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka premtuar mbështetjen e Amerikës për Moldavinë, ish-republikën e vogël sovjetike me prirje perëndimore,... »

Erdogan bisedon me Putinin, kërkon armëpushim në Ukrainë

Ankara, 6 matrs 2022 – Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, i ka kërkuar homologut të tij rus, Vladimir Putin, që... »

Vritet në Ukrainë komandanti i batalionit rus “Sparta”

Kiev, 6 mars 2022 – Një komandant lufte i Rusisë, që e udhëhiqte batalionin neo-nazist “Sparta”, është vrarë në Ukrainë.... »

Disidenti rus ofron 1 milion dollarë shpërblim për arrestimin e Putinit

Disidenti rus Alex Konanykhin, i cili jeton në SHBA, ka shprehur vullnet të kontribuojë për ndërprerjen e luftës në Ukrainë... »

Italia sekuestron vilat dhe jahtet e oligarkëve rusë

Romë, 5 mars 2022 – Policia italiane ka sekuestruar vila dhe jahte në vlerë prej 143 milionë eurosh që i... »