BOTË - (2-30) - ILLYRIA

Zgjedhjet paraprake në Miçigan, test i rëndësishëm për Bidenin dhe Trumpin

Uashington, 27 shkurt 2024 – Ndërsa Joe Biden dhe Donald Trump po vazhdojnë fitoret në garat brenda partiake, zgjedhjet paraprake... »

Mbështetësi i Putinit, Milorad Dodik, pritet me protestë në Mal të Zi

Podgoricë, 27 skurt 2024 – Presidenti i Republikës Sërpska në Bosnjë e Hercegovinë, Millorad Dodik – i cili është i... »

Ish-avokati i Navalnyt arrestohet në Moskë

Moskë, 27 shkurt 2024 – Mediat ruse raportuan më 27 shkurt se policia arrestoi Vasily Dubkov – ish-avokatin e politikanit... »

Vuçiq: Tajvani është Kinë

Beograd, 27 shkurt 2024 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i tha rrjetit televiziv kinez, CGTN, se Tajvani është territor... »

Biden paralajmëron marrëveshje armëpushimi në Gazë, palët tregohen të kujdesshme

Uashington, 27 shkurt 2024 – Presidenti amerikan Joe Biden deklaroi se shpreson se një armëpushim i ri në Gazë do... »

Ndihmësja e Navalnyt thotë se ai u vra derisa po negociohej për këmbimin e tij

Moskë, 26 shkurt 2024 – Maria Pevchikh, ndihmësja e politikanit opozitar rus, Aleksei Navalny ka pretenduar se një këmbim i... »

Donald Trump merr mbështetje të gjerë nga baza e votuesve të tij, por nuk ka shenja se përkrahja për të po zgjerohet

Uashington, 26 shkurt 2024 – Ish Presidenti amerikan Donald Trump është pothuajse i pamposhtur në zgjedhjet paraprake republikane, por, përkundër... »

HRW e akuzon Izraelin për bllokimin e ndihmave humanitare për palestinezët në Gazë

Nju Jork, 27 shkurt 2024 – Izraeli ka dështuar që të respektojë urdhrin e gjykatës më të lartë të Kombeve... »

Made in Veles: Kartelat e Trumpit me “miliona” nga Maqedonia e Veriut

Si u realizua skema që mashtron amerikanët duke përdorur imazhin e ish-presidentit Nga Bilana Nikollovska, Millosh Katiq, Jellena Jankoviq, Natalija... »

Serbia, aleate e Moskës, i godet rusët që janë kundër luftës

Beograd, 26 shkurt 2024 – Kur Elena Koposova nënshkroi një letër të hapur kundër agresionit të Rusisë në Ukrainë, ajo... »

Kryeministri palestinez jep dorëheqje

Bregu Perëndimor, 26 shkurt 2024 – Kryeministri palestinez, Mohammed Shtayyeh, tha të hënën se ai po jepte dorëheqjen për të... »

Donald Trump i fiton zgjedhjet paraprake në Karolinën e Jugut

Uashington, 25 shkurt 2024 – Donald Trump fitoi zgjedhjet paraprake republikane në Karolinën e Jugut të shtunën, duke mposhtur lehtësisht... »

Në Rusi, arrestohen dhjetëra persona që e nderuan Navalnyn dhe protestuan kundër luftës në Ukrainë

Moskë, 25 shkurt 2024 – Së paku 32 njerëz u arrestuan në Rusi më 24 shkurt, për shkak se po... »

Donald Trump fiton zgjedhjet paraprake në Karolinën e Jugut

Donald Trump fitoi zgjedhjet paraprake republikane në Karolinën e Jugut të shtunën, duke mposhtur lehtësisht ish ambasadoren amerikane në Kombet... »

“Zemrën e kam atje”, refugjatet shqiptare nga Ukraina ëndërrojnë lirinë

Nga Doruntina Baliu, Radio Europa e Lirë (https://www.evropaelire.org/a/refugjatet-shqiptare-nga-ukraina-enderrojne-lirine-/32832530.html) Në fotografinë lart: Refugjatet me origjinë shqiptare nga Ukraina. Katarina Larina dhe... »

Moska: Navalny të varroset me ceremoni private ose do të varroset në oborrin e burgut

Moskë, 23 shkurt 2024 – Ivan Zhdanov, një aleat i udhëheqësit të ndjerë të opozitës ruse, Alexei Navalny, tha të... »

SHBA sanksionon edhe 500 subjekte të lidhura me Rusinë, përfshirë 4 kompani dhe 2 individë nga Serbia

Uashington, 23 shkurt 2024 –Shtetet e Bashkuara të Amerikës sanksionuan sot më shumë se 500 individë dhe kompani për mbështetjen... »

Ursula von der Leyen e përgatitur për mandatin e ri

Auron Dodi, DW Bilanci i arritjeve të gjermanes Von der Leyen është i dukshëm. Sfidues seriozë ajo nuk ka. Por... »

Uashingtoni po harton një plan për krijimin e shtetit palestinez pas përfundimit të luftës në Gazë

Uashington, 23 shkurt 2024 – Ndonëse luftimet në Gazë nuk tregojnë shenja se janë afër përfundimit, bashkësia ndërkombëtare ka filluar... »

SHBA ndërmerr masa të reja kundër makinerisë ruse të luftës

Uashington, 23 shkurt 2024 – Shtetet e Bashkuara po ndërmarrin veprime të reja që synojnë të godasin atë që zyrtarët... »

Amerikanët para një përballjeje tjetër Biden-Trump

Uashington, 23 shkurt 2024 – Në një vit zgjedhor me jo pak të panjohura, një gjë është e qartë: amerikanët... »

Ekonomia gjermane në kërkim të një strategjie të re

Sabine Kinkartz, DW Raporti vjetor ekonomik i qeverisë federale është i zymtë. Kompanitë dhe qytetarët janë të shqetësuar për të... »

Presidenti Biden takoi gruan dhe vajzën e Aleksei Navalnyt

San Francisko, 22 shkurt 2024 – Presidenti amerikan, Joe Biden, është takuar në Kaliforni me të venë dhe vajzën e... »

Nëna e Navalnyt thotë se po i reziston trysnisë për varrim sekret të të birit

Moskë, 22 shkurt 2024 – Nëna e udhëheqësit kryesor të opozitës ruse Alexei Navalny, i cili vdiq në një burg... »

SHBA ngre akuza ndaj oligarkëve të sanksionuar rusë

Uashington, 22 shkurt 2024 – Departamenti amerikan i Drejtësisë më 22 shkurt bëri të ditur për ndërmarrjen e veprimeve ligjore... »

Prokurorja James: Do të sekuestrojmë pronat e zotit Trump, nëse nuk e paguan gjobën

Nju Jork, 22 shkurt 2024 – Donald Trump mund të rrezikojë të humbasë disa prej pronave të tij të çmuara... »

“Mbreti i kriptomonedhës”, Hyeong Do Kwon, do të ekstradohet në SHBA

Podgoricë, 22 shkurt 2024 – I ashtuquajturi “mbreti i kriptomonedhës”, Hyeong Do Kwon do të ekstradohet në Shtetet e Bashkuara... »

Nëna e Navalnyt thotë se i është lejuar ta shohë trupin e të birit

Moskë, 22 shkurt 2024 – Lyudmila Navalnaya, nëna e liderit të ndjerë opozitar rus, Aleksei Navalny, tha më 22 shkurt... »

Anija hapësinore private hyn në orbitën e Hënës

Uashington, 22 shkurt 2024 – Një anije hapësinore private amerikane hyri në orbitë përreth Hënës të mërkurën, një ditë përpara... »

Courtney: Në Rusi ka shenja të stresit politik

Uashington, 22 shkurt 2024 – Dy vjet pasi Rusia ka nisur pushtimin në shkallë të plotë të Ukrainës, në këtë... »