BOTË - (2-30) - ILLYRIA - Page 53 BOTË - (2-30) - ILLYRIA - Page 53

53 të plagosur në përleshjet mes palestinezëve dhe policisë izraelite në xhaminë “Al-Aksa”

Jerusalem, 8 maj 2021 – Besimtarët palestinezë u përplasën me policinë izraelite të premten vonë në kompleksin e xhamisë “Al-Aksa”,... »

Dy shtetas rusë dhe dy të tjerë shpallen fajtorë për krime kibernetike në SHBA

Miçigan, 8 maj 2021 – Dy shtetas rusë janë në mesin e katër personave që janë shpallur fajtorë për krime... »

Twitter bllokon llogaritë që reklamojnë qëndrimet e ish-Presidentit Trump

Twitter-i konfirmoi të enjten se ka mbyllur disa llogari në këtë faqe sociale, të cilat kanë reklamuar postime në internet... »

Blinken: Imunizimi global nga COVID-19 duhet të përshpejtohet

Uashington,6 maj 2021 – Sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken tha të enjten se vaksinimi në shkallë globale kundër COVID-19... »

SHBA rikonfirmon mbështetjen për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës

Kiev, 6 maj 2021 – Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken, ka rikonfirmuar përkushtimin e Uashingtonit për sovranitetin, integritetin territorial... »

SHBA mbështet nismën për heqjen e pronësisë intelektuale të vaksinave

Uashington, 6 maj 2021 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë thënë se e mbështesin inciativën  e Organizatës Botërore të... »

Netanyahu dështon të formojë qeverinë e re të Izraelit

Tel Aviv, 5 maj 2021 – Presidenti i Izraelit, Reuven Rivlin, tha se do të konsultojë partitë parlamentare në lidhje... »

Biden: Deri më 4 korrik do të imunizohen 70% e amerikanëve të rritur

Uashington,4 maj 2021 – Presidenti Joe Biden po vendos një objektiv të ri për imunizimet, për të vaksinuar me një... »

Bill dhe Melinda Gates paraqesin kërkesë për divorc

Uashington, 4 maj 2021 – Bamirësit miliarderë Bill dhe Melinda Gates, bashkëthemelues të një prej fondacioneve më të mëdha private... »

23 të vdekur në një aksident në metronë e Meksiko Sitit

Meksiko Siti, 4 maj 2021 – Tjë paktën 23 veta e humbën jetën dhe 49 u shtruan në spital, të... »

Biden katërfishon kuotën e pranimit të refugjatëve në SHBA

Uashington, 4 maj 2021 – Presidenti Joe Biden ngriti zyrtarisht të hënën kufirin maksimal për pranimin e refugjatëve në Shtetet... »

Iftari virtual bashkon muslimanët dhe hebrenjtë në SHBA

Los Anxhelos, Kaliforni, 2 maj 2021 – Çdo ditë tëmuajit të Ramazanit, në perëndim të diellit, kur vjen koha e... »

SpaceX kthen me sukses astronautët në Tokë

Uashington, 2 maj 2021 – Një anije kozmike e krijuar nga kompania private amerikane SpaceX ka kthyer në Tokë katër... »

Biden rendit arritjet në SHBA gjatë 100 ditëve të presidencës së tij

Uashington, 30 prill 2021 – Në ditën e 100 të administratës së tij, Presidenti Biden tha se nuk kishte qenë... »

Dhjetëra të vdekur gjatë një pelegrinazhi fetar në Izrael

Tel Aviv, 30 prill 2021 – Të paktën 44 veta humbën jetën dhe rreth 150 të tjerë mbetën të plagosur... »

Përplasjet Trump-McConnell, kërcënim për ambicjet e republikanëve

Zëri i Amerikës Ish-Presidenti amerikan Donald Trump i ka vazhduar kritikat ndaj udhëheqësit të republikanëve në Senat, Mitch McConnell duke... »

SHBA dhe NATO fillojnë tërheqjen e trupave nga Afganistani

Uashington /Bruksel, 29 prill 2021 – Trupat e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe të NATO-s kanë filluar të tërhiqen... »

Presidenti Biden prezanton përparësitë e administratës së tij me një fjalim në Kongres

Presidenti Joe Biden po prezanton një paketë gjithëpërfshirëse nismash me vlerë 1.8 trilionë dollarë për familjet amerikane, arsimin, vendet e... »

SHBA, injektohen 225,6 milionë doza vaksinash kundër COVID-19

Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) thanë se deri mëngjesin e së shtunës në vend ishin injektuar... »

Navalny i jep fund grevës së urisë

Moskë, 23 prill 2021 – Lideri i opozitës ruse, Aleksei Navalny, njoftoi se do ta përfundojë grevën e tij të... »

Mjekët i kërkojnë Navalnyt ta ndërpresë menjëherë grevën e urisë

Moskë, 22 prill 2021 – Mjekët privatë të kritikut të Kremlinit Aleksei Navalny i kanë bërë thirrje atij që menjëherë... »

Rusia urdhëron tërheqjen e trupave, por mban armatimet e rënda pranë Ukrainës

Moskë / Kiev, 22 prill 2021 – Ministri rus i Mbrojtjes urdhëroi të enjten trupat të kthehen në bazat e... »

Vuçiq në Banja Llukë: As që më bie ndërmend të flasim për luftë

Banja Llukë, 22 prill 2021 – Serbia dëshiron raporte partneriteti dhe miqësie me Bosnjën e Hercegovinën dhe me entitetin Republika... »

Në Rusi arrestohen mbi 1.700 mbështetës të Navalnyt

Moskë, 22 prill 2021 – Më shumë se 1.700 protestues janë arrestuar nga policia ruse në të gjithë vendin gjatë... »

Çekia i bën thirrje Perëndimit t’i kundërpërgjigjet Rusisë

Pragë, 21 prill 2021 – Republika Çeke po u bën thirrje aleatëve evropianë dhe të NATO-s të ndërmarrin veprime të... »

Rusia dëbon 10 punonjës të ambasadës së SHBA-së

Moskë, 21 prill 2021 – Rusia ka shpallur persona të padëshiruar (non grata) 10 punonjës të ambasadës amerikane në Moskë.... »

Derek Chauvin shpallet fajtor për vrasjen e afrikano-amerikanit George Floyd

Uashington, 21 prill 2021 – Ish-oficeri i policisë së Mineapolisit, Derek Chauvin u shpall fajtor për vrasje në vdekjen e... »

Mbretëria e Bashkuar synon të krijojë anti-viralë për trajtim të COVID-19

Londër, 20 prill 2021 – Mbretëria e Bashkuar do të nisë kërkimet për anti-viralë që do të trajtonin sëmundjen e... »

Ambasadori amerikan në Rusi kthehet për konsultime në Uashington

Moskë, 20 prill 2021 – Ambasadori i SHBA-së në Rusi, John Sullivan, tha se këtë javë ai do të kthehet... »

Perëndimi paralajmëron pasoja për Rusinë, nëse Navalny vdes në burg

Uashington, 19 prill 2021 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës e paralajmëruan Rusinë se do të ketë pasoja nëse udhëheqësi... »