HOMEPAGE - Bote (1) - ILLYRIA - Page 86 HOMEPAGE - Bote (1) - ILLYRIA - Page 86

WSJ: Personeli i laboratorit të Wuhanit ka kërkuar trajtim spitalor para shpërthimit të Covid-19

Uashington, 24 maj 2021 – Tre studiues të Institutit të Virologjisë në Wuhan të Kinës kishin kërkuar trajtim spitalor në... »

Nisin përgatitje për takimin Biden-Putin

Uashington, 24 maj 2021 – Këshilltarët e sigurimit kombëtar të SHBA dhe Rusisë zhvilluan të hënën bisedime për një gamë... »

Sekretari Blinken në Lindjen e Mesme për të mbështetur armëpushimin në Gaza

Uashington, 24 maj 2021 – Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, udhëton për në Lindjen e Mesme të hënën pasi... »

Gara për prodhimin e ilaçit për trajtimin e COVID-19

Në fillim të vitit 2020, kur koronavirus i ri vdekjeprurës COVID-19 nisi të përhapej në mbarë botën, kompania farmaceutike Pfizer... »

Shtetet e Bashkuara fusin në listën e zezë 12 anije ruse

Shtetet e Bashkuara futën zyrtarisht në listën e zezë mbi 12 anije ruse të përfshira në ndërtimin e tubacionit Nord... »

Biden premton se SHBA do të ndihmojë në rindërtimin e Gazës

Uashington, 22 maj 2021 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden tha se “lutet” që armëpushimi ndërmjet Izraelit dhe... »

Kritikat e Gjermanisë për Serbinë

Gjermania po përpiqet të kthejë Ballkanin Perëndimor në prioritet të BE-së. Këtë ka mundur të kuptojë edhe ministrja serbe, Jadranka... »

Spanja i mirëpret të gjithë turistët e vaksinuar

Madrid, 21 maj 2021 – Spanja do t’u mundësojë të gjithë turistëve të vaksinuar ta vizitojnë këtë shtet nga 7... »

Biden e përshëndet arritjen e armëpushimit mes Izraelit dhe Hamasit

Uashington, 21 maj 2021 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, përshëndeti arritjen e armëpushimit, duke thënë se masa... »

Hyn në fuqi armëpushimi mes Izraelit dhe Hamasit në Gaza

Gaza, 21 maj 2021 – Në Gaza ka hyrë në fuqi marrëveshja e armëpushimit midis Izraelit dhe grupit militant palestinez... »

Arrihet një armëpushim mes Izraelit dhe Hamasit

  Tel Aviv / Gaza, 20 maj 2021 – Izraeli dhe Hamasi do të ndërpresin zjarrin mes tyre duke filluar... »

Blinken e Lavrov, në takimin e tyre të parë, angazhohen për dialog mes SHBA-së e Rusisë

Rejkjavik, 20 maj 2021 – Diplomatët më të lartë nga administrata e Presidentit Biden dhe nga Rusia, në takimin e... »

Serbia shpenzoi miliona dollarë për blerjen e dronëve kinezë

Beograd, 20 maj 2021 – Me gjithë përpjekjet e zyrtarëve shtetërorë në Serbi për të fshehur çmimin e dronëve të... »

Hetime penale ndaj kompanisë së zotit Trump

Nju Jork,19 maj 2021 – Zyra e prokurorit të përgjithshëm të Nju Jorkut njoftoi të martën se ka hapur hetime... »

Biden i kërkon Netanyahut “uljen e menjëhershme të tensioneve”

Uashington, 19 maj 2021 – Presidenti amemrikan Joe Biden i bëri sot thirrje Kryeministri izraelit Benjamin për “një ulje të... »

Presidenti Biden promovon prodhimin e makinave elektrike amerikane

Uashington, 19 maj 2021 – Presidenti Joe Biden vizitoi një fabrikë të makinave elektrike në Miçigan të martën, ku promovoi... »

Vendet e BE-së lehtësojnë kufizimet e udhëtimeve

Bruksel,18 maj 2021 – Vendet e Bashkimit Evropian ranë dakord të mërkurën për të lehtësuar kufizimet e udhëtimit për shkak... »

Nancy Pelosi bën thirrje për bojkotimin e Lojërave Olimpike në Pekin

Uashington, 19 maj 2021 – Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA, Nancy Pelosi, bëri thirrje për bojkotimin diplomatik të... »

SHBA e dënon gjuhën “antisemitike” të Erdoganit

Uashington, 19 maj 2021 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës i dënuan komentet e presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan,... »

Netanyahu: Izraeli e ktheu Hamasin “me vite prapa”

Tel Aviv, 19 maj 2021 – Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka deklaruar se bombardimi nëntëditor ndaj Gazës “e ka... »

Presidenti çek i kërkon falje Serbisë për bombardimet e NATO-s

Pragë, 18 maj 2021 – Presidenti i Republikës Çeke, Millosh Zeman, i kërkoi ndjesë të martën presidentit të Serbisë, Aleksandër... »

Presidenti Biden angazhohet për armëpushim mes Izraelit dhe palestinezëve

Uashington, 18 maj 2021 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden, në një telefonatë me Kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu,... »

Vazhdojnë luftimet në Gaza, palestinezët hidhen në grevë

Gaza, 18 maj 2021 – Izraeli kreu një valë sulmesh ajrore mbi, siç tha, militantët në Gaza, duke rrafshuar një... »

Organizatat muslimane amerikane bojkotojnë festimet e Fitër Bajramit në Shtëpinë e Bardhë

Uashington, 17 maj 2021 – Organizatat myslimane amerikane bojkotuan festën e së dielës në Shtëpinë e Bardhë për Fitër Bajramin... »

Thirrje për bojkotimin e Lojërave Olimpike të Pekinit

Uashington, 17 maj 2021 – Grupet që e akuzojnë Kinën për shkelje të të drejtave të njeriut kundër pakicave, po... »

Izraeli kryen sulme të reja ajrore në Rripin e Gazës

Gaza, 17 maj 2021 – Ushtria izraelite ndërmori një valë sulmesh ajrore mëngjesin e së hënës në Rripin e Gazës... »

Irani e mbështet Hamasin në luftën me Izraelin

Teheran, 16 maj 2021 – Grupi militant Hamas që udhëheq me Rripin e Gazës ka marrë mbështetje të autoriteteve ushtarake... »

Papa Françesku bën thirrje t’i jepet fund luftimeve në Izrael dhe Gaza

Romë, 16 maj 2021 – Papa Françesku bëri thirrje të dielën për t’i dhënë fund konfliktit në Izrael dhe Gaza,... »

Liderët e vendeve islamike diskutojnë për situatën në Gaza

Riad, 16 maj 2021 – Organizata për Bashkëpunim Islamik ka zhvilluar një takim urgjent për të diskutuar për situatën në... »

AP dhe Al Jazeera reagojnë pas sulmit në zyrat e tyre në Gaza

Gaza, 15 maj 2021 – Mediumi Associated Press tha të shtunën se janë të “shokuar dhe tmerruar” nga sulmi izraelit... »