HOMEPAGE - Bote (1) - ILLYRIA

Rriten krimet e urrejtjes ndaj myslimanëve në SHBA

Uashington, 13 qershor 2024 – Grupet, që nxisin urrejtjen ndaj myslimanëve në Shtetet e Bashkuara, ndikimi i të cilave ishte... »

Vendet e G7 arrijnë marrëveshje për përdorimin e pasurive të ngrira ruse për të ndihmuar Ukrainën

Borgo Egnazia (Itali) 13 qershor 2024 – Takimi i Grupit të Shtatë vendeve më të industralizuara të botës u hap... »

NATO thotë se mbi 300 mijë trupa janë në gatishmëri të lartë

Bruksel, 13 qershor 2024 – Vendet e NATO-s e kanë “tejkaluar me lehtësi” objektivin e vendosjes së 300.000 trupave në... »

Izraeli zotohet t’i përgjigjet me forcë sulmeve të Hezbollahut

Tel Aviv, 13 qershor 2024 – Grupi Hezbollah i Libanit, i mbështetur nga Irani, tha se nisi sulme me raketa... »

Sullivan: Izraeli i qëndron propozimit për armëpushim në Gazë

Uashington, 13 qershor 2024 – Jake Sullivan, Këshilltari i Presidentit Joe Biden për Sigurinë Kombëtare në Shtëpinë e Bardhë hodhi... »

Blinken: Disa propozime të Hamasit për planin e armëpushimit janë të realizueshme, disa jo

Doha, 12 qershor 2024 – Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të mërkurën se ndërmjetësit do të vazhdojnë të... »

Stoltenberg thotë se Hungaria u pajtua të mos e bllokojë mbështetjen e NATO-s për Ukrainën

Budapest, 12 qershor 2024 – Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, thotë se Hungaria është pajtuar se nuk do ta bllokojë... »

SHBA-ja do t’ia dërgojë Ukrainës edhe një sistem kundërajror “Patriot”

Uashington, 12 qershor 2024 – Shtetet e Bashkuara do t’ia dërgojnë Ukrainës edhe një sistem tjetër kundërajror të llojit “Patriot”,... »

Hamasi kërkon disa ndryshime të planit për armëpushim në Gazë

Gazë, 12 qershor 2024 – Hamasi – grupi palestinez i shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian... »

BE: Çdo veprim kundër sovranitetit dhe integritetit territorial të BeH do të ketë pasoja të rënda

Bruksel, 11 qershor 2024 – Bashkimi Evropian tha të martën se çdo veprim kundër sovraniteti, integritetit territorial, rendit kushtetues dhe... »

Vuçiq e akuzoi ambasadën amerikane në Sarajevë për “shkaktimin e krizës” në BeH

Beograd, 11 qershor 2024 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e ka akuzuar të martën Ambasadën e Shteteve të Bashkuara... »

Në Berlin nisi konferenca e dytë për rimëkëmbjen e Ukrainës

Berlin, 11 qershor 2024 – Në Berlin filloi sot një konferencë dy ditore për rimëkëmbjen e Ukrainës. gjatë së cilës... »

Blinken i bëri thirrje Hamasit ta miratojë propozimin për armëpushim

Gazë, 11 qershor 2024 – Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken, i cili po qëndron në Lindje të Mesme për... »

Hunter Biden, djali i Presidentit Biden, shpallet fajtor për tri vepra penale

Uashington, 11 qershor 2024 – Djali i Presidentit Joe Biden, Hunter Biden u shpall fajtor të martën për tre vepra... »

Rusia hap përfaqësinë e saj diplomatike në Republikën Sërpska

Banja LLukë, 11 qershor 2024 – Federata Ruse hapi sot (e martë) përfaqësinë e saj diplomatike në Republikën Sërpska, entitetin... »

BeH i dërgon Malit të Zi notë proteste për deklaratat mbi “Kuvendin Gjithëserb”

Sarajevë, 11 qershor 2024 – Ministri i Punëve të Jashtme i Bosnje e Hercegovinës, Ellmedin Konakoviq, i dërgoi notë proteste... »

Këshilli i Sigurimit e miraton një rezolutë për armëpushim në Gazë

Nju Jork, 10 qershor 2024 – Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara e ka miratuar të hënën një rezolutë... »

Blinken e fajëson Hamasin për zvarritjen e marrëveshjes për armëpushim në Gazë

Kajro, 10 qershor 2024 – Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, e ka fajësuar të hënën Hamasin – grupin palestinez... »

SHBA: Deklarata e “Kuvendit gjithserb” – sulm ndaj integritetit, sovranitetit dhe karakterit shumetnik të Bosnjës e Hercegovinës

Sarajevë, 10 qershor 2024 – Ambasada amerikane në Sarajevë tha të hënën se përfundimet e miratuara në Kuvendin gjithserb lidhur... »

Rezultatet e zgjedhjeve në BE dhe ndryshimet e pritshme

Uashington, 10 qershor 2024 – Zgjedhjet katërditore për Parlamentin Evropian kanë tronditur themelet e këtij parlamenti. Partitë e djathta të... »

Zëvendëskryeministri serb e vlerëson partneritetin Serbi-Rusi në fushën e sigurisë

Moskë, 10 qershor 2024 – Zëvendëskryeministri i Serbisë, Aleksandar Vulin, u takua të hënën me sekretarin e Këshillit të Sigurimit... »

Macron i shpall zgjedhjet e parakohshme në Francë, pas humbjes në zgjedhjet e BE-së

Paris, 9 qershor 2024 – Presidenti i Francës, Emanuel Macron, vendosi ta shpërndajë parlamentin dhe të shpallë zgjedhje të parakohshme... »

Rritje e së djathtës ekstreme në Gjermani, Francë e Austri në zgjedhjet e BE-së

Berlin / Paris / Vjenë, 9 qershor 2024 – Partitë e së djathtës ekstreme duket se kanë shënuar rritje të... »

Ministri i bllokut të qendrës, Benny Gantz, dorëhiqet nga qeveria e Netanyahut

Tel Aviv, 9 qershor 2024 – Ministri izraelit Benny Gantz njoftoi sot dorëheqjen nga qeveria e kryeministrit Benjamin Netanyahu, duke... »

274 palestinezë të vrarë dhe qindar të plagosur në sulmin izraelit që liroi katër pengje

Gazë / Tel Aviv, 9 qershor 2024 – Ministria e Shëndetësisë në Gazë, që drejtohet nga Hamasi, njoftoi se të... »

Republika Sërpska do ta ratifikojë Deklaratën e “Kuvendit gjithëserb” në muajin korrik

Banjallukë (Bosnjë e Hercegovinë), 9 qershor 2024 – Asambleja Kombëtare e entitetit serb të Bosnje-Hercegovinës, Republikës Sërpska, do të mbajë... »

Presidenti Biden i propozon G7-ës të ofrojë 50 miliardë dollarë kredi për Ukrainën

Uashington, 8 qershor 2024 – Presidenti Joe Biden do të përpiqet të bindë udhëheqësit e vendeve më të pasura të... »

Sekretari Blinken udhëton sërish drejt Lindjes së Mesme

Uashington, 8 qershor 2024 – Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken rikthehet në Lindjen e Mesme të dielën me shpresën... »

Biden e njoftoi Zelenskin për një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën

Paris, 7 qershor 2024 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden u takua në Paris me Presidentin e Ukrainës... »

Zgjedhjet e BE-së mund të ndikojnë në përkrahjen e Evropës ndaj Ukrainës

Bruksel, 7 qershor 2024 – Ndërkohë që lufta në pjesën lindore të Ukrainës po vazhdon, votuesit nga 27 vende anëtare... »