HOMEPAGE - Bote (1) - ILLYRIA - Page 3

Autoritetet ruse nuk lejojnë nënën e Navalnit të marrë trupin e djalit të saj

Moskë, 19 shkurt 2024 – Nënës së udhëheqësit të opozitës ruse Alexei Navalny të hënën iu mohua hyrja në një... »

Konferenca e Munihut: Shumë retorikë, pak veprime dhe disa lajme të këqija në mes

Rikard Jozwiak, Radio Evropa e Lirë Nëse Konferenca e Sigurisë e Munihut ka pasur vitin e kaluar doza optimizmi, me... »

Yulia Navalnaya: Do ta vazhdoj luftën e burrit tim për një Rusi të lirë

Bruksel, 19 shkurt 2024 – Yulia Navalnaya, e veja e liderit opozitar rus, Aleksei Navalny, ka thënë të hënën se... »

Ministrat e Jashtëm të BE-së pajtohen për angazhimin e një misioni detar në Detin e Kuq

Bruksel, 19 shkurt 2024 – Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian janë pajtuar për të angazhuar një mision detar për... »

Macron: Njohja e një shteti palestinez nuk është tabu për Francën

Paris, 17 shkurt 2024 – Teksa pakënaqësitë ndërkombëtare me veprimet e Izraelit në territoret palestineze po rriten, Presidenti i Francës,... »

Në Rusi arrestohen mbi 100 persona që e nderuan Navalnyn

Moskë, 17 shkurt 2024 – Autoritetet ruse kanë arrestuar më shumë se 100 persona më 16 shkurt në 10 qytete... »

Kira Yarmysh: Alexey Navalny është vrarë

Moskë, 17 shkurt 2024 – Zëdhënësja e udhëheqësit opozitar rus Aleksey Navalny, Kira Yarmysh, tha se Navalny është vrarë. Ajo... »

McGonigal dënohet me 28 muaj burg për marrjen e 225 mijë dollarëve, fshehjen e kontakteve me zyrtarët e Shqipërisë

Uashington, 16 shkurt 2024 – Gjykata federale e Uashingtonit dënoi sot me 28 muaj burgim ish-zyrtarin e FBI-së Charles McGonigal,... »

Gjykata vendos kundër ish presidentit Trump, gjobë prej 356 milionë dollarësh

Nju Jork, 16 shkurt 2024 – Një gjykatës në Nju Jork vendosi të premten kundër ish presidentit Donald Trump, duke... »

Presidenti Biden fajëson Putinin për vdekjen e Navalnyt

Uashington, 16 shkurt 2024 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, e fajësoi presidentin rus Vladimir Putin për vdekjen... »

Kush ishte Alexei Navalny, kundërshtari i ashpër i Presidentit rus Vladimir Putin?

Alexei Navalny ka lindur në Butyn, një qytet 40 kilometra larg Moskës. Ai u diplomua për drejtësi nga Universiteti “Miqësia... »

Shtëpia e Bardhë e konfirmon: Rusia po rrit aftësitë anti-satelitore

Uashington, 16 shkurt 2024 – Rusia po krijon një armë kundër satelitëve, konfirmoi Shtëpia e Bardhë të enjten, pasi një... »

Yulia Navalnya: Putini s’do të shpëtojë pa u ndëshkuar, nëse konfirmohet vdekja e Alexeit

Munih, 16 shkurt 2024 – “Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, dhe bashkëpunëtorët e tij nuk do të shpëtojnë pa u... »

Informatori i FBI-së akuzohet se gënjeu për lidhjet e Bidenëve me kompaninë ukrainase

Uashington, 16 shkurt 2024 – Një informator i Byrosë Federale amerikane të Hetimit (FBI) është akuzuar për fabrikimin e një... »

Luftërat në Izrael dhe në Ukrainë në qendër të konferencës së sigurisë në Munih

Munih, 16 shkurt 2024 – Politikanë, zyrtarë ushtarakë dhe diplomatë të lartë nga e gjithë bota mblidhen të premten në... »

Harris: Vdekja e raportuar e Navalnyt, shenjë e brutalitetit të Putinit

Munih, 16 shkurt 2024 – Zëvendëspresidentja amerikane, Kamala Harris, ka thënë të premten se Shtetet e Bashkuara janë duke punuar... »

Vdes në burg, udhëheqësi i opozitës ruse, Alexei Navalny, 47 vjeç

Nga Radio Europa e Lirë Politikani opozitar rus, Aleksei Navalny, ka vdekur në burg, u tha në një deklaratë të... »

Gjyqi i parë penal ndaj Trumpit nis muajin e ardhshëm

Nju Jork, 15 shkurt 2024 – Një gjykatëse në Nju Jork e ka refuzuar të enjten kërkesën e Donald Trumpit... »

Kongresmeni Turner paralajmëron për një kërcënim serioz të sigurisë kombëtare

Uashington, 14 shkurt 2024 – Kryetari republikan i Komisionit për Zbulimin të Dhomës së Përfaqësuesve i bëri thirrje administratës së... »

Serbia vazhdon të blejë armë nga Rusia pavarësisht sanksioneve ndërkombëtare ndaj Moskës

Beograd, 14 shkurt 2024 – Serbia mori një tjetër sasi armësh nga aleatja e saj Rusia, pavarësisht sanksioneve ndërkombëtare ndaj... »

Në Gjermani nis ndërtimi i një fabrike të re të municioneve të artilerisë

Berlin, 13 shkurt 2024 – Kancelari Olaf Scholz dhe ministri i Mbrojtjes Boris Pistorius morën pjesë në ceremoninë e fillimit... »

Senati amerikan e miraton paketën e ndihmës për Ukrainën

Uashington, 13 shkurt 2024 – Senati amerikan ka miratuar paketën e ndihmës në vlerë prej 95.34 miliardë dollarësh, ku përfshihet... »

Biden kërkon një ndërprerje 6 javëshe të luftimeve në Gazë

Uashington, 13 shkurt 2024 – Presidenti Joe Biden tha të hënën se Shtetet e Bashkuara po kërkojnë një pauzë gjashtë-javore... »

Një person vritet, pesë plagosen me armë zjarri në metronë e Nju Jorkut

Nju Jork, 13 shkurt 2024 – Policia e Nju Jorkut tha të hënën se gjashtë persona u qëlluan me armë... »

Emigracioni – çështje kryesore e zgjedhjeve në SHBA

Uashington, 12 shkurt 2024 – Rrugët e gjalla dhe rrokaqiejt e qytetit të Nju Jorkut joshin emigrantët anembanë globit të... »

Mujanoviq: E pakuptueshme heshtja e SHBA-së dhe BE-së ndaj manifestimeve proruse në Beograd

Sarajevë, 12 shkurt 2024 – Tifozët e klubit futbollistik “Crvena Zvezda” në Beograd e shprehën publikisht krenarinë për aleancën e... »

Forcat izraelite shpëtojnë 2 pengje në Gazë, në një operacion që la të vrarë të paktën 50 palestinezë

Tel Aviv / Gazë, 12 shkurt 2024 – Forcat izraelite shpëtuan dy pengje herët të hënën, pas një sulmi në... »

10 milionë ukrainas do të dynden në Europë, në rast të mungesës së ndihmës për Ukrainën

Berlin, 12 shkurt 2024 – Në një skenar potencial në rast të shpërbërjes të Ukrainës, 10 milionë vetë do ta... »

Perëndimi e kritikon Trumpin për komentet e tij rreth NATO-s

Bruksel, 12 shkurt 2024 – Zyrtarë të lartë të Perëndimit e kanë kritikuar ish-presidentin amerikan, Donald Trump, të dielën, pasi... »

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, shtrohet në spital

Uashington, 12 shkurt 2024 – Një zëdhënës i Pentagonit tha se sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin u dërgua në... »