HOMEPAGE - Bote (2-4) - ILLYRIA - Page 2 HOMEPAGE - Bote (2-4) - ILLYRIA - Page 2

Kilicdaroglu, kundërkandidat i Erdoganit në zgjedhjet presidenciale në Turqi

Ankara, 6 mars 2023 – Lideri i opozitës turke, Kemal Kilicdaroglu, është zgjedhur që të jetë kundërkandidati i presidentit aktual... »

Trump e mbizotëron aktivitetin kryesor të republikanëve

Uashington, 8 mars 2023 – Ish-presidenti Donald Trump u kthye në një terren të njohur dhe shumë miqësor të shtunën... »

Iniciohet rast kundër Dodikut për mohim të gjenocidit në Srebrenicë

Sarajevë, 6 mars 2023 – Zyra e Prokurorit të Bosnjë e Hercegovinës ka iniciuar një rast kundër presidentit të Republikës... »

Në Bellorusi, liderja e opozitës dënohet në mungesë me 15 vjet burgim

Minsk, 6 mars 2023 – Një gjykatë në Minsk ka dënuar në mungesë me burgime të gjata lideren opozitare në... »

Marianne Williamson, demokratja e parë që e sfidon Bidenin për zgjedhjet e 2024

Uashington, 5 mars 2023 – Shkrimtarja Marianne Williamson, njoftoi zyrtarisht të shtunën kandidimin për Presidente, duke u bërë demokratja e... »

Komisioni i Etikës fillon hetimet ndaj ligjvënësit George Santos

Uashington, 3 mars 2023 – Komisioni i Etikës në Dhomën e Përfaqësuesve njoftoi të enjten se ka filluar një hetim... »

Blinken: Rusia duhet të ndëshkohet për luftën në Ukrainë

Nju Delhi, 3 mars 2023 – Gjatë një takimi të premten me homologët e tij të Grupit të Katërshes, Sekretari... »

Fituesi i Nobelit për Paqe dënohet me 10 vjet burg në Bjellorusi

Minsk, 3 mars 2023 – Një gjykatë në Minsk e ka dënuar me 10 vjet burg laureatin bjellorus të Çmimit... »

SHBA nuk pret dialog të nivelit të lartë me Rusinë në një të ardhme të afërt

Uashington, 3 mars 2023 – Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price tha gjatë një konference për shtyp të enjten... »

Moska kërkon nga Beogradi qëndrim zyrtar për furnizimin e Ukrainës me armë nga Serbia

Moskë, 2 mars 2023 – Moska i ka kërkuar Beogradit qëndrim zyrtar lidhur me raportimet se Ukraina është furnizuar me... »

Blinken e Lavrov patën një takim të shkurtër në Nju Delhi

Nju Delhi, 2 mars 2013 – Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken dhe ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov biseduan... »

Shkon në 57 numri i të vdekurve nga përplasja e trenave në Greqi

Athinë, 2 mars 2023 – Numri i të vdekurve nga përplasja e trenave më 1 mars në Greqi është rritur... »

Presidenti letonez: Ëndrra për një Rusi demokratike – iluzion i Perëndimit

Prej se Rusia ka nisur pushtimin në shkallë të plotë të Ukrainës, një vit më parë, tri vendet baltike –... »

Ministri grek i Transportit jep dorëheqje pas aksidentit hekurudhor

Athinë, 1 mars 2012 – Ministri i Transporteve, Kostas Karamanlis ka dhënë dorëheqje pas aksidentit në Tempi, i cili mori... »

Blinken nuk do t’i takojë homologët nga Rusia dhe Kina në samitin e G20-s

Uashington, 1 mars 2023 – Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se nuk do të takohet me ministrat e... »

Të paktën 36 persona të vdekur nga përplasja e trenave në Greqi

Athinë, 1 mars 2023 – Një tren me pasagjerë është përplasur me një tren mallrash në veri të Greqisë, duke... »

Ukraina: I mbijetuam dimrit më të vështirë në historinë tonë

Kiev, 1 mars 2023 – Kievi ka thënë se Ukraina u ka “mbijetuar” sulmeve të ashpra ruse në infrastrukturën kritike... »

Finlanda nis ndërtimin e gardhit në kufi me Rusinë

Helsinki, 1 mars 2023 – Finlanda ka nisur të ndërtojë një gardh kufitar prej 200 kilometrave në kufi me Rusinë,... »

Patrullimet ajrore të NATO-s në kufirin Rumani-Ukrainë

Bukuresht, 26 shkurt 2023 – Siguria ajrore ka qenë një shqetësim kryesor në Ukrainë që nga fillimi i sulmit rus... »

G20 nuk arrin konsensus për luftën në Ukrainë

Nju Delhi, 25 shkurt 2023 – Një takim i shefave të financave të Grupit të 20 vendeve më të industrializuara... »

Vullnetarë nga Serbia – pjesë e batalionit rus “Sudoplatov” që lufton në Ukrainë

“Sava” dhe “Danubi”, përveçse lumenj që rrjedhin nëpër Serbi, janë edhe emra të koduar të dy luftëtarëve serbë, që pretendojnë... »

Turqia nis hetime për 612 njerëz pas tërmeteve vdekjeprurëse

Ankara, 25 shkurt 2023 – Hetuesit turq kanë nisur hetime kundër më shumë se 600 njerëzve lidhur me ndërtesat që... »

Në njëvjetorin e luftës, Ukraina nderon të rënët dhe premton qëndresë ndaj Rusisë

Kiev, 24 shkurt 2023 – Ukraina shënoi të premten njëvjetorin e fillimit të agresionit rus, në një ditë solemne përkujtimi... »

Shkon në mbi 50.000 numri i viktimave nga tërmetet në Turqi dhe Siri

Ankara / Damask, 24 shkurt 2023 – Numri i viktimave nga tërmetet e fuqishme që goditën Turqinë dhe Sirinë më... »

SHBA do të japë edhe 2 miliardë dollarë nidhmë ushtarake për Ukrainën

Uashington, 24 shkurt 2023 – Shtetet e Bashkuara do t’i ofrojnë Ukrainës një ndihmë shtesë prej 2 miliardë dollarësh për... »

Ish-shefi i FSB-së: Putini është tmerrësisht i frikësuar, e di se është në telashe

Moskë, 24 shkurt 2023 – Një ish-shef i Shërbimit Federal të Sigurisë (FSB) së Rusisë ka deklaruar se Presidenti rus,... »

OKB kërkon tërheqjen e Rusisë nga Ukraina

Nju Jork, 23 shkurt 2023 – Kombet e Bashkuara pritet të votojnë më 23 shkurt një rezolutë që kërkon tërheqjen... »

Jeta e shqiptarëve në Ukrainë një vit pas fillimit të luftës

Largim nga shtëpia, ndarje me familje e biseda të vështira me fëmijët për luftën janë përvojat e disa qytetarëve ukrainas... »

Ndihma amerikane për Ukrainën, më e madhja që nga lufta në Irak

Uashington, 23 shtator 2023 – Nga fillimi i sulmit rus kundër Ukrainës një vit më parë, Kongresi i Shteteve të... »

Putin: Rusia po i kushton vëmendje të shtuar forcimit të arsenalit bërthamor

Moskë, 23 shkurt 2023 – Presidenti rus Vladimir Putin uroi të enjten ushtrinë me rastin e Ditës së Mbrojtësve të... »