HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 5 HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 5

Escobar dhe Lajçak diskutojnë situatën në Kosovë dhe rajon me ambasadorët e NATO-s

Bruksel, 9 janar 2023 – I dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar dhe i dërguari i posaçëm... »

I vidhen 120 mijë euro shefes së kabinetit të ish-ministrit Arben Ahmetaj

Tiranë, 08 janar 2023 – Grabitja e një shtëpie në Rrugën e Kosovarëve në Tiranë ka nxjerrë në pah një... »

NATO thotë se s’ka pranuar kërkesë nga Kosova për shtim të trupave të KFOR-it

Bruksel, 7 janar 2023 – Deklaratat e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti në mediat ndërkombëtare se nevojitet shtimi i trupave... »

Kurti: Projekti për shkëmbimin e territoreve ka dështuar, por ideja s’ka vdekur

Prishtinë, 7 janar 2023 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se projekti politik për shkëmbimin e territoreve me... »

Kurti: SHBA e BE të shtojnë trysninë ndaj Beogradit për arritjen e një marrëveshjeje

Prishtinë, 6 janar 2023 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se beson se me Serbinë mund të arrihet... »

Chollet: Duhen vendime të vështira dhe kurajo nga udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë

Uashington, 6 janar 2023 – Në një intervistë për shërbimin në gjuhën serbe të Zërit të Amerikës, këshilltari i Departamentit... »

SHBA: “Kundërshtojmë kategorikisht çdo përpjekje për të vënë në pikëpyetje pavarësinë dhe sovranitetin e Kosovës”

Prishtinë, 5 janar 2023 – “Të jemi të qartë: Pavarësia e Kosovës është fakt. Qëllimi ynë parësor është të mbështesim... »

Ambasadorja Kim në SPAK: “Mos u ndikoni nga presionet. Luftoni krimin e korrupsionin!”

Tiranë, 5 janar 2023 – Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Shqipëri, Yuri Kim, ka zhvilluar sot (e hënë) një... »

Presidentja Osmani dekreton Ligjin për Pagat në Sektorin Publik

Prishtinë, 4 janar 2023 – Presidentja Vjosa Osmani ka dekretuar sot Ligjin për Pagat në Sektorin Publik. “Zyra e Presidentes... »

Vazhdon bllokimi i Dhomës së Përfaqësuesve, republikanët të paaftë të zgjedhin kryetarin

Uashington, 4 janar 2023 – E marta pritej të ishte një ditë triumfi për republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve, që... »

Bashkimi Evropian: Situata në veri të Kosovës vazhdon të jetë e brishtë

Bruksel, 3 janar 2023 – Zëdhënësja e BE-së për politikë të jashtme, Nabila Massrali, ka thënë se situate në pjesën... »

A do ta zgjidhë Serbia çështjen e Kosovës në vitin 2023?

Kosova, sanksionet ndaj Rusisë dhe disa zhvillime të tjera janë sfidat kryesore për qeverinë serbe në vitin 2023. Presioni po... »

Kurti kërkon forcim të pranisë së NATO-s në Kosovë

Prishtinë, 1 janar 2023 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i bëri thirrje NATO-s që të rrisë numrin e forcave... »

Presidentja Osmani dekoron policët në pjesën veriore të Kosovës

Prishtinë, 31 dhjetor 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, i ka vizituar pjesëtarët e Policisë së Kosovës qëgjenden në... »

Kurti: Qeveria e Kosovës nuk ka dhënë garanci për themelimin e Asociacionit

Prishtinë, 30 dhjetor 2022 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se Qeveria e Kosovës nuk ka dhënë garanci... »

Rihapen vendkalimet kufitare veriore të Kosovës me Serbinë

Prishtinë, 30 dhjetor 2022 – Policia e Kosovës tha se të premten u hapën vendkalimet kufitare veriore me Serbinë në... »

Nominimi i Presidentit Biden edhe për një mandat nuk mund të jetë i sigurt

COLLEGE PARK, MARYLAND – Presidenti Joe Biden, aktualisht me pushime në Ishujt e Virgjër të SHBA-së, ka thënë se do... »

Ka nisur largimi i barrikadave në pjesën veriore të Kosovës

Prishtinë, 29 dhjetor 2022 – Të enjten pasdite ka nisur largimi i barrikadave në pjesën veriore të Kosovës. Mediet në... »

Hiqet barrikada në territorin e Serbisë, rihapet pika kufitare në Merdar

Prishtinë / Beograd, 29 dhjetor 2022 – Policia e Kosovës njoftoi se pika e kalimit kufitar me Serbinë në Merdar... »

SHBA-ja dhe BE-ja të shqetësuara për tensionet e vazhdueshme në veri

Uashington / Bruksel, 28 dhjetor 2022 – Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian thanë se janë duke punuar me kryeministrin... »

Kurti: “Institucionet e Kosovës nuk do të bisedojnë e bashkëpunojnë me kriminelët, por do t’i arrestojnë ata”

Prishtinë, 28 dhjetor 2022 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se grupet kriminale serbe, me mbështetjen e Presidentit... »

Serbët bllokojnë rrugën për në Kosovë, mbyllet vendkalimi kufitar në Merdar

Prishtinë, 27 dhjetor 2022 – Një grup serbësh kanë vendosur një barrikadë në rrugën Prishtinë – Nish, pak kilometra brenda... »

Protestë para ambasadës serbe në Tiranë kundër akteve destabilizuese të Serbisë në veri të Kosovës

Tiranë, 27 dhjetor 2022 – Para Ambasadës së Serbisë në Tiranë të martën u mbajt një protestë kundër veprimeve destabilizuese... »

Kosova është në pritje të veprimit të KFOR-it për heqjen e barrikadave

Prishtinë, 27 dhjetor 2022 – Sot bëhen 18 ditë nga bllokimi i rrugëve në pjesën veriore të Kosovës pas vendosjes... »

Dhjetëra të vdekur në SHBA dhe Kanada nga të ftohtët

Të paktën 38 persona kanë mbetur të vdekur shkaku i temperaturave të ulëta në Amerikën e Veriut. Zyrtarët thonë se... »

Papa Françesku lutet për paqe në Ukrainë dhe në mbarë botën

Vatikan, 25 dhjetor 2022 – Në fjalimin e tij të Krishtlindjes më 25 dhjetor, Papa Françesku bëri thirrje për përfundimin... »

Mesazhi tradicional i Krishtlindjes bën thirrje për paqe

Tiranë, 24 dhjetor 2022 – Pak orë para meshës së Krishtlindjes, kryetari i Konferencës Ipeshkvnore të Shqipërisë, imzot Angelo Massafra,... »

Opozita në Kosovë e akuzon edhe qeverinë për tensionimin e situatës në veri të vendit

Prishtinë, 23 dhjetor 2022 – Opozita në Kuvendin e Kosovës e akuzoi Qeverinë për situatën në veri të vendit, ku,... »

Analistët e quajnë historik raportin e Komisionit të Kongresit për sulmin e 6 janarit

Uashington, 23 dhjetor 2022 – Komisioni i Kongresit amerikan që hetoi sulmin e 6 janarit 2021 ndaj Kapitolit, publikoi dje... »

SHBA: Stuhi masive acari në prag të festave

Stuhi dimërore prekën një pjesë të madhe të Shteteve të Bashkuara të enjten duke rrezikuar planet e udhëtimit të miliona... »