HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA

Protestë e pjesëtarëve të njësive speciale të Policisë së Kosovës, 14 kërkesa për Qeverinë

Prishtinë, 9 dhjetor 2023 – Njësitë speciale të Policisë së Kosovës kanë protestuar të shtunën pranë ndërtesës së Qeverisë së... »

“Vatra” bën kërkesë zyrtare për riatdhesimin e eshtrave të Nolit

Tiranë, 8 dhjetor 2023 – “Vatra”, shoqata shqiptare-amerikane që daton që prej vitit 1912, i ka dërguar Kuvendit të Shqipërisë... »

Lajçak thotë se ka progres në zbatimin e marrëveshjeve të dialogut

Bruksel, 7 dhjetor 2023 – I dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, tha... »

Presidentja Osmani do ta kërkojë mendimin e opozitës për draftin e statutit të Asociacionit

Prishtinë, 6 dhjetor 2023 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka paralajmëruar se do të ftojë në takim partitë opozitare... »

Hovenier: Kosova i përcakton vetë kushtet për zgjedhjet e shteteve tjera në territorin e saj

Prishtinë, 6 dhjetor 2023 – Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka thënë se SHBA-të nuk e kanë ndryshuar qëndrimin... »

Në Prishtinë u mbajt një protestë me moton “Drejtësi për gratë e vrara”

Prishtinë, 5 dhjetor 2023 – Qindra njerëz kanë protestuar të martën pasdite në Prishtinë kundër dhunës dhe vrasjes së grave,... »

“RRETH FLAMURIT TË PËRBASHKUAR …”

Në Filadelfia festohen mes dashurise dhe gëzimit ditët e shënuara të Nëntorit Nga Llazar Vero        Kur shikoja sallën e Restorantit... »

Hasani: Rezoluta 1244 dhe Arbitrazhi – ndër pikat e kuqe të draft-statutit për Asociacionin

Prishtinë, 4 dhjetor 2023 – Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, Enver Hasani, ka thënë se draft-statuti i hartuar prej... »

Vullnetarët ndihmojnë në zbukurimin e Shtëpisë së Bardhë për Krishtlindje

Uashington, 4 dhjetor 2023 – Çdo vit, mijëra njerëz nga të gjithë Shtetet e Bashkuara ofrojnë punë vullnetare për të... »

Çfarë përmban projekt statuti i Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë?

Prishtinë, 1 dhjetor 2023 – Partitë opozitare në Kosovë thanë se e kanë marrë projekt statutin e Asociacionit të komunave... »

DASH-i konstaton dobësi në trajtimin e të dënuarve në Shqipëri dhe Kosovë për vepra që lidhen me terrorizmin

Uashington, 1 dhjetor 2023 – Departamenti amerikan i Shtetit, publikoi raportin vjetor për terrorizmin në botë, ku thuhet se gjatë... »

O’Brien: Rusia t’i japë fund shkeljes së parimeve bazë të OSBE-së

Shkup, 30 nëntor 2023 – Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, James O’Brien, në samitin e Organizatës... »

Kovaçevski: Lufta në Ukrainë po i rrënon themelet e OSBE-së

Shkup, 30 nëntor 2023 – Në Shkup të Maqedonisë së Veriut të enjten ka nisur punimet samiti i Organizatës për... »

Blinken: NATO është shtyllë e sigurisë në Ballkanin Perëndimor

Bruksel, 29 nëntor 2023 – Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se gjatë takimit në Bruksel të ministrave të... »

Shqipëria festoi 111 vjetorin e shpalljes së pavarësisë

Tiranë, 28 nëntor 2023 – 28 Nëntori, Dita e Pavarësisë së Shqipërisë, u festua me nderimet më të larta shtetërore... »

IBMA – shoqata e heronjve shqiptarë, që mbajnë në këmbë ndërtesat kryesore në New York e përtej

Intervistë me Vendim Lushaj, një prej nismëtarëve të themelimit të Shoqatës Iliriane të Menaxherëve të Ndërtesave (IBMA) Nga Ruben Avxhiu... »

Ukë Gjonbalaj, historia e jetës, punës dhe lobimit për atdheun në SHBA

Treguar nga vetë ai, 20 vjet më parë, gjatë një bisede me autorin Vehbi Bajrami, të botuar fillimisht në gazetën... »

Hamasi e vonon lirimin e pengjeve, e akuzon Izraelin se e shkeli marrëveshjen

Gazë, 25 nëntor 2023 – Grupi militant Hamas e ka vonuar dorëzimin e pengjeve izraelite, duke e akuzuar Izraelin se... »

Kurti: I takon BE-së ta publikojë draft-statutin e Asociacionit

Prishtinë, 24 nëntor 2023 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se nuk është ai i cili duhet ta... »

Ekspertët mjedisorë: Projektligji i PS-së rrezikon shkatërrimin e Zonave të Mbrojtura

Dymbëdhjetë deputetë të PS-së kërkojnë t’i hapin rrugë ndërtimeve brenda Zonave të Mbrojtura nëpërmjet një ligji të ri që sipas... »

Diaspora – krah i fortë i zhvillimit dhe progresit në trojet shqiptare

Tiranë, 23 nëntor 2023 – Në Tiranë sot u zhvillua Samiti i Tretë i Diasporës, me pjesëmarrjen e qindra shqiptarëve... »

Stoltenberg: NATO-ja është e përkushtuar ta ruajë paqen në Ballkan

Shkup, 22 nëntor 2023 – Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të mërkurën në Shkup se NATO-ja është... »

New York: Shoqata “Mati” organizoi darkë për nder të pavarësisë së Shqipërisë

Matjanët festuan edhe themelimin e shoqatës më të re shqiptaro-amerikane me qendër në Brooklyn, New York Nga Beqir SINA BROOKLYN... »

Shkollat Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit për 16 vjet rreth Flamurit të përbashkuar

Mbi njatë Flamur Perendia, Me dorë t’ vet Ai e ka shkrue: “Per Shqyptarë do t’ jét Shqypnija; Kush u... »

Stoltenberg në Beograd: Grumbullimi i ushtrisë serbe pranë Kosovës s’i ndihmon situatës

Beograd, 21 nëntor 2023 – Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë të martën në Beograd se grumbullimi... »

Stoltenberg në Prishtinë: Po shqyrtojmë rritjen e përhershme të pranisë së NATO-s në Kosovë

Prishtinë, 20 nëntor 2023 – Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha në Prishtinë më 20 nënor se aleanca... »

Tym e flakë në Kuvendin e Shqipërisë, shumica socialiste e miraton në parim buxhetin e ri të shtetit

Tiranë, 20 nëntor 2023 – Kuvendi i Shqipërisë me shumicë socialiste sot e miratoi në parim buxhetin e shtetit për... »

Shqiptarët me këngë e valle parakaluan në Paradën e Ditës së Falënderimeve në Philadelphia

Nga dr. Sadik Elshani Fotot: Eva Dori, gazetare Tashmë ka shtatë vite që shoqatës sonë i është shtuar edhe një... »

Kurti: Rusia dhe Serbia kërcënojnë qëndrueshmërinë, paqen dhe sigurinë rajonale

Prishtinë, 19 nëntor 2023 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha të dielën se Rusia synon ndezjen e një vatre... »

Shqipëria kualifikohet për Kampionatin Europian 2024

Kishinau, 17 nëntor 2023 – Ekipi kombëtar i Shqipërisë u kualifikua për fazën finale të Kampionatit Europian të futbollit që... »