HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 7 HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 7

Borrell pret që Kurti e Vuçiqi të takohen “së shpejti”, për mbështetje të propozimit të BE-së

Bruksel, 9 shkurt 2023 – Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, duke... »

Shefat e shteteve të BE-së pritet të diskutojnë për dialogun Kosovë-Serbi

Bruksel, 8 shkurt 2023 – Raportet mes Kosovës dhe Serbisë do të jenë temë diskutimi në samitin e shefave të... »

Shkon në mbi 11 mijë numri i të vdekurve nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Ankara / Damask, 8 shkurt 2023 – Ekipet e shpëtimit në Turqi dhe Siri po luftojnë më kohën dhe të... »

Mbi 7200 të vdekur nga tërmetet që goditën Turqinë dhe Sirinë

Ankara /Damask, 7 shkurt 2023 – Ekipet e shpëtimit po luftojnë me kohën në përpjekje për të gjetur dhe për... »

Mbi 5 mijë të vdekur nga tërmeti në Turqi dhe në Siri

Ankara / Damask, 7 shkurt 2023 – Ekipet e shpëtimit në Turqi dhe Siri po vazhdojnë përpjekjet të martën për... »

Trupat e ushtrisë kosovare të kërkim-shpëtimit priten me duartrokitje në Adana

Një kontigjent i Forcës së Sigurisë së Kosovës ka mbërritur në Turqi, për të ndihmuar në operacionet e kërkim-shpëtimit në... »

Mbi 2.600 viktima nga tërmetet në Turqi dhe Siri

Ankara / Damask, 6 shkurt 2023 – Më shumë se 2.600 njerëz kanë humbur jetën në Turqi dhe Siri nga... »

Mbi 2.300 viktima nga tërmetet në Turqi dhe në Siri

Ankara / Damask, 6 shkurt 2023 – Më shumë se 2.300 njerëz kanë humbur jetën në Turqi dhe Siri nga... »

TMERR NË TURQI – TËRMETI MË I FORTË NË HISTORINË E VENDIT

Mbi 2,800 ndërtesa të rrëzuara. Që do të thotë se numri 1,000 i të vrarëve të deritanishëm do të shumëfishohet.... »

Tiranë, panair për mundësi studimi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Në Tiranë, 25 universitete amerikane kanë çelur një panair të arsimit, për të informuar maturantët shqiptarë mbi mundësitë e shumta... »

Policia arreston Alda Klosin, ish-zyrtaren e qeverisë për pastrim parash

Policia e Shtetit njoftoi arrestimin e Klosit nën dyshimin se ka tentuar të pastrojë para, nuk ka deklaruar paratë e... »

Homazhe tek varri i senatorit Bob Dole nga miqtë dhe bashkëpunëtorët e tij

Nga Halil Mula Në njëvjetorin e varrimit të tij në Varrezat Kombëtare Arlington, në kujtim të senatorit Dole, miku dhe... »

Escobar: Asociacioni duhet të formohet sipas Kushtetutës dhe ligjeve të Kosovës

Uashington, 3 shkurt 2023 – I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka folur... »

Kurti vendos kushtet për themelimin e Asociacionit

Prishtinë, 2 shkurt 2023 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, numëroi të enjten disa kushte, plotësimi i të cilëve do... »

Kurti: Kosova është shtet shumëetnik, s’mund të ketë asociacion njëetnik

Prishtinë, 1 shkurt 2023 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka përsëritur të mërkurën se formimi i një asociacioni njëetnik,... »

Hovenier: SHBA nuk mbështet asnjë marrëveshje që shkel Kushtetutën e Kosovës dhe kërcënon sovranitetin e saj

Prishtinë, 31 janar 2023 – Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Jeff Hovenier, tha se vendi i tij e... »

Në Ambasadën amerikane në Prishtinë po zhvillohet një diskutim për Asociacionin

Prishtinë, 31 janar 2023 – Në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë ka nisur një diskutim lidhur... »

“JUVE E KINI TË SHKRUAR NË SY DASHURINË PËR SHQIPËRINË”

Nga takimit e ministrit të Mbrojtjes, Niko Peleshi, me shqiptarë të Bostonit Nga Fuat Memelli BOSTON Pas takimeve zyrtare të... »

SHBA: Është koha për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe

Prishtinë, 30 janar 2023 – Këshilltari i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, dhe i dërguari i posaçëm i SHBA-së... »

Kurti: Jemi paralajmëruar për mundësinë e zvogëlimit të mbështetjes ndërkombëtare

Prishtinë, 27 janar 2023 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se ka marrë paralajmërime për mundësinë e zvogëlimit të... »

Opozita e konsideron të papranueshëm propozimin i BE-së pa njohjen e Kosovës nga Serbia

Prishtinë, 27 janar 2023 – Partitë politike opozitare në Kosovë mbështesin procesin e dialogut me Serbinë, por nuk pajtohen me... »

Kurti: Marrëveshja për Asociacionin nuk e ka kaluar testin e Gjykatës Kushtetuese

Prishtinë, 26 janar 2023 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se faktorët ndërkombëtare po insistojnë në formimin e... »

40 vjet më parë – një konferencë ndërkombëtare studimore e vuri Kosovën në hartë

Kur politika ende heshtte për Kosovën – shqiptarët e Amerikës mobilizuan botën akademike – Ligjëratat e diskutimet akademike i paraprinë... »

Ish-zyrtari i arrestuar i FBI-së dhe lidhjet me Shqipërinë

Sipas akt-akuzës, nga shtatori 2017 deri në mars 2018, McGonigal dhe Kryeministri Rama janë takuar 4 herë në Shqipëri dhe... »

Biden zgjedh diplomatin e karrierës David J. Kostelancik si ambasadorin e ri në Shqipëri

Presidenti amerikan Joe Biden njoftoi të hënën se do të emërojë diplomatin e karrierës David J. Kostelancik, për postin e... »

Presidentja Osmani pritet në audiencë nga Papa Françesku në Vatikan

Vatikan, 23 janar 2023 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, u prit të hënën në audiencë private nga Ati i... »

Gazeta serbe “Danas” zbulon planin franko-gjerman: Ja cilat janë 10 pikat e tij

Gazeta serbe “Danas” pretendon se ka zbuluar tekstin e propozimit franko-gjerman për zgjidhje afatgjatë të marrëdhënies mes Kosovës dhe Serbisë.... »

Kur nuk humb shpresën, barka e fatit e gjen limanin e mirëqenies…

(Veprimtari i njohur i komunitetit shqiptaro-amerikan Turhan Rusi, nga Staten Island, New York, vdiq këtë javë. Për ta nderuar e... »

Fotografi të rralla të vitit 1990: Rugova dhe delegacioni nga Kosova në Kongresin Amerikan

Nga arkiva e veprimtarit të dalluar të komunitetit zotit Zabit Bytyqi i cili i ka fotografuar vetë gati 33 vjet... »

Kosova e kujton Ibrahim Rugovën, Presidentin Historik të saj

Prishtinë, 21 janar 2023 – Kosova e kujtoi sot me pijetet lideri e lëvizjes më të madhe nacionale të shqiptarëve... »