HOMEPAGE - Titulli (2-3) - ILLYRIA - Page 5 HOMEPAGE - Titulli (2-3) - ILLYRIA - Page 5

Gjeneralmajore Irfete Spahiu emërohet Inspektore e Përgjithshme e FSK-së

Prishtinë, 27 maj 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka dektretuar gradimin e gjeneral brigade Irfete Spahiut në... »

Rusia rrit intensitetin e sulmeve në Severodonjeck

Kiev, 27 maj 2022 – Forcat ruse kanë intensifikuar ofensivën e tyre për të marrë kontrollin e rajonit lindor të... »

La Tribune Juive (1935) / Në kërkim të hebrenjve nëpër Shqipëri – Detaje të rralla në rrëfimin e udhëtimit të Max Loeb

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 27 Maj 2022 “La Tribune Juive” ka botuar, me 29 nëntor 1935, në faqen n°845 të... »

Historia e Urës së Matit, një ndër më të bukurat në Ballkan

Nga Eduard M.Dilo E kujt nuk i ka bërë përshtypje kjo urë aq e bukur ndërtuar mbi lumin Mat? Është... »

New York Herald Tribune (1939): Rrëfimi i Mbretëreshës Geraldinë në Versajë

Edukimi i djalit, simbolika e kurorës mbretërore, Skënderbeu, dhoma e preferuar në kështjellë… Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Maj 2022... »

Rama e dekoron Komandantin e NATO-s, hedh idenë për një bazë detare të NATO-s në Shqipëri

Tiranë, 25 maj 2022 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ia dorëzoi sot medaljen “Ylli i Madh i Mirënjohjes Publike”... »

Kim: Shqipëria ka ende për të bërë në luftën kundër trafikimit të qenieve njerëzore

Tiranë, 25 maj 2022 – Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim, ishte e pranishme në punimet e “Forumit të... »

Meta: Luftimi i trafikimit të qenieve njerëzore – mision i të gjithëve

Tiranë, 25 maj 2022 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, e ka cilësuar luftën kundër trafikimit me qenoe njerëzore si... »

Presidentja Osmani e nderon presidentin historik të Kosovës, Ibrahim Rugova

Prishtinë, 24 maj 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, e ka nderuar arkitektin e shtetit të pavarur të... »

Biden: Agresioni rus ndaj Ukrainës është çështje globale

Tokyo, 24 maj 2022 – Presidenti amerikan, Joe Biden, ka thënë të martën se kriza në Ukrainë është çështje globale,... »

10 mijë euro për vizë amerikane false

Gjykata e Posaçme dënon me 97 vite burg anëtarët e grupit kriminal Gjykata e Posaçme ka dënuar me 97 vite... »

PETRAQ RISTO KA IKUR LARG

(Meditim pas leximit të vëllimit poetik ANKIMI I LUÇIFERRIT, 2020.) VERI TALUSHLLARI Shqipërisë nuk i kanë munguar poetët. Poetët me... »

Në Shqipëri, digjet dhe votimi i dytë për zgjedhjen e presidentit

Tiranë, 23 maj 2022 – Në Shqipëri, parlamenti dështoi sërish, të hënën në mbrëmje, të zgjidhte presidentin e ri të... »

Kryeministri Albin Kurti takoi komunitetin shqiptar në Staten Island

 Nga Beqir SINA- New York Qëllimi kryesor i ardhjes së Kryeministrit Albin Kurti në Amerik, ashtu si dhe ai... »

Meta: Kuvendi i Junikut – kontribut i rëndësishëm për pavarësinë e Shqipërisë

Prishtinë, 23 maj 2022 – Presidenti i shqipërisë, Ilir Meta, e vlerësoi Kuvendin e Junikut si kontribut shumë të rëndësishëm... »

Biden në Tokyo: Shtetet e Bashkuara do ta mbrojnë Tajvanin, nëse sulmohet nga Kina

Tokyo, 23 maj 2022 – Presidenti Joe Biden tha se Shtetet e Bashkuara do të ishin të gatshme të ndërhynin... »

Albin Kurti nderon vëllezërit Agron, Mehmet e Yll Bytyqi

Nju Jork, 22 maj 2022 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i ka nderuar vëllezërit Agron, Mehmet e Yll Bytyqi.... »

Tirana dhe Athina rinisin bisedimet për pensionet e shqiptarëve në Greqi

Tiranë, 22 maj 2022 – Shqipëria dhe Greqia kanë ngritur një komision të përbashkët teknik për të diskutuar një marrëveshje... »

Shqipëria blen raketa “Javelin” për të forcuar ushtrinë

Tiranë, 22 maj 2022 – Ministri i Mbrojtjes i Shqipërisë, Niko Peleshi, ka thënë të shtunën se autoritetet shqiptare kanë... »

Zgjedhjet për kryetar të PD-së: Sali Berisha pritet të rikthehet në krye

Tiranë, 22 maj 2022 – Të dielën në Shqipëri u mbajtën zgjedhjet për kryetarin e ri të Partisë Demokratike (PD).... »

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, midis nxënësve të Shkollës Shqipe “Alba Life” në Bronx

Kombi ynë forcohet më shumë duke u mësuar fëmijëve në Diasporë Gjuhën Shqipe  (A. Kurti) Nga Kozeta Zylo Kryeministri i... »

Nikolla: Shqipëria do të lobojë për pranimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

Tiranë, 21 maj 2022 – Delegacioni i Kuvendit të Kosovës në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës (KE) është pritur... »

Policia paralajmëron ndalimhyrjen në Tiranë, por thotë se nuk ka panik

Policia e Shtetit u lut qytetarëve që të mos udhëtojnë drejt Tiranës në datën 25 maj 2022 për shkak të... »

Djali i arbëreshit do të jetë kryeministri i Australisë

Projeksionet nga kutitë e votimit shpallin fitues paraprak të zgjedhjeve Partinë e majtë Laburiste dhe kryetarin e saj Anthony Albanese... »

Lamtumirë Dr. Gjon Buçaj

Shkruar nga Merlin Tushe NEW YORK Për nder të figurës e veprimtarisë patriotike të Dr. Gjon Buçaj, i cili u... »

Veliaj dha porosi dhe këshilla përpara eurofinales Roma-Fejënord

Kryebashkiaku Erion Veliaj dha porosi dhe këshilla paraditen e kësaj të shtune për grupin bashkërendues organizator si dhe për qytetarët... »

Punëtorët e sektorit publik protestuan para Qeverisë së Kosovës

Prishtinë, 20 maj 2022 – Punëtorët e sektorit publik në Kosovë protestuan të premten, më 20 maj, para ndërtesës së... »

Osmani: FSK po ecën me hapa të sigurt drejt përfundimit të fazës së tranzicionit

Prishtinë, 20 maj 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK) po zhvillohet... »

Kraja: Vazhduan emërimet në SPAK dhe BKH, me paratë e konfiskuara ndërtuam laborator digjital

Drejtuesi Arben Kraja raporton në Komisionin e Ligjeve të Kuvendit për punën e SPAK-ut si dhe të Byrosë Kombëtare të... »

QUINT-i i bën thirrje qeverisë të zbatojë vendimin e Kushtetueses për Manastirin e Deçanit

Prishtinë, 20 maj 2022 – Shtetet e QUINT-it sërish i kanë bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që të zbatojë vendimin... »