HOMEPAGE - Titulli (2-3) - ILLYRIA

Bislimi: Nga shtete të BE-së ka pasur edhe kërkesa për koncesione shtesë. I kemi refuzuar

Prishtinë, 19 qershor 2024 – Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, tha se nga shtetet anëtare të Bashkimit Evropian ka pasur... »

Kush është Kaja Kallas, gruaja që mund ta zëvendësojë Borrellin?

Kritike e madhe e Rusisë, mbështetëse e vazhdueshme e Ukrainës, dhe përkrahëse e idesë që e ardhmja e Ballkanit Perëndimor... »

Lajçak: Duhet të përshpejtohet zbatimi i marrëveshjes ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

Prishtinë, 18 qershor 2024 – I dërguari i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak bëri thirrje të martën të... »

Rreth 500 mijë emigrantë të paligjshëm do të përfitojnë nga plani i ri Presidentit Biden

Uashington, 18 qershor 2024 – Presidenti Joe Biden njoftoi të martën një masë të re për t’u siguruar një rrugë... »

Borrell e dorëzon raportin për masat e BE-së ndaj Kosovë. Nuk njoftohet çfarë ka rekomanduar

Bruksel, 18 qershor 2024 – Kryediplomati i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ua ka dorëzuar vendeve anëtare të BE-së raportin lidhur... »

Izraeli i heq vizat për shtetasit e Kosovës

Prishtinë, 18 qershor 2024 – Izraeli dhe Kosova kanë nënshkruar marrëveshjen për hyrjen në fuqi të vendimit për heqjen e... »

Liderët e BE-së s’arritën  marrëveshje për postet kryesore

Bruksel, 18 qershor 2024 – Liderët e Bashkimit Evropian (BE) nuk u pajtuan për emërimin e drejtuesve të rinj të... »

BE: Të mos spekulohet rreth heqjes së masave ndëshkuese ndaj Kosovës

Bruksel, 17 qershor 2024 – Zyrtarë të Bashkimit Evropian thanë të hënën se heqja e masave ndëshkuese ndaj Kosovës është... »

Sali Berisha e humbi gjyqin në Londër, mbetet “non grata” në Britani

Londër, 17 qershor 2024 – Gjykata e Apelit në Londër e ka lënë në fuqi vendimin e Home Office të... »

George Clooney dhe Julia Roberts ndihmojnë fushatën elektorale të presidentit Biden

Los Anxhelos, 16 qershor 2024 – Disa nga yjet më të njohur të Hollivudit morën vëmendjen kryesore gjatë një aktiviteti... »

Osmani pas takimit me Sullivanin: Roli i SHBA-së jetik për paqen e sigurinë

Prishtinë, 16 qershor 2024 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka njoftuar se është takuar me këshilltarin për Siguri Kombëtare... »

“Pavarësisht sfidave dhe vështirësive, aparthejdit, unë sot i kujtoj vitet e ’90-ta si periudhë e artë kombëtare”

Një bisedë me autoren Rrezearta Reka Thaqi, pas botimit të librit të ri “KRONIKË NË ZEMËR – Këto ishin të... »

ART SHËTITËS NË RRUGËT E ÇIKAGOS

– Hapat e bukura të Kaltrës, vajzës shqiptare – Nga Visar Zhiti The Art Walk in Chicago. Dhe kur arti... »

Presidentja Osmani udhëtoi për në Zvicër, do të marrë pjesë në Samitin për Ukrainën

Prishtinë, 14 qershor 2024 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar të premten për në Zvicër, ku do ta... »

Ukraina e refuzon ofertën e Putinit për armëpushim me kushte

Borgo Egnazia (Itali) 14 qershor 2024 – Ukraina refuzoi ofertën e Rusisë për armëpushim me kushte, raporton Radio Evropa e... »

Putin ofron armëpushim me kushte të papranueshme në Ukrainë

Moskë, 14 qershor 2024 – Presidenti rus Vladimir Putin ofroi të premten armëpushim në Ukrainë dhe nisjen e bisedimeve nëse... »

Kosova me 10 medalje në Olimpiadën Ndërkombëtare të Neo-Shkencës

Finallja e madhe e NEO-Shkencës u zhvillua në New Jersey në 6-12 qershor 2024: ekipi nga Kosova, mori 6 medalje... »

Konsulli i Përgjithshëm i Kosovës në New York, Ambasadori Blerim Reka dhe një pritje në nderim të 25-Vjetorit të Çlirimit të Kosovës

Nga Kozeta Këze Zylo Në mjediset e Konsullatës së Përgjithshme të Kosovës në Manhattan, Konsulli i Përgjithshëm I Republikës së... »

Pfeiffer: Asociacioni nuk është zgjidhje. Ndërkombëtarët po i bëjnë favor Serbisë

Prishtinë, 13 qershor 2024 – Dale Pfeiffer, ish-drejtori i USAID-it në Kosovë, ka deklaruar se Asociacioni i Komunave me shumicë... »

Konsullata e Kosovës në Nju Jork, shënoi 25-vjetorin e Çlirimit të Kosovës 

Nga Beqir SINA NEW YORK :  Kosova shënoi të mërkurën 25 vjetorin e çlirimit. Më 12 qershor të vitit 1999... »

Bislimi: Raporti i Borrellit pritet të rekomandojë heqjen e masave për Kosovën

Prishtinë, 13 qershor 2024 – Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, ka thënë të enjten se në raportin e shefit të... »

Memorandum i “Shoqërisë Çamëria” në SHBA drejtuar Konferencës së Paqes në vitin 1919 ku kërkohej bashkimi me Shqipërinë

Hasan Bello Pjesë e emigracionit shqiptar në SHBA në dekadat e para të shek.XX ishin dhe shqiptarët e Çamërisë. Për... »

Kosova në sytë e fotoreporterëve të luftës: Dikur të trishtuar, sot të mahnitur

Vjeshtë, 1998. Disa shqiptarë të Kosovës, të zhvendosur nga lufta, po bëheshin gati të varrosnin një foshnje 5-javëshe, e cila... »

25 vjet nga çlirimi i Kosovës: Autoritetet shprehin mirënjohje të thella për aleatët

Prishtinë, 12 qershor 2024 – Kuvendi i Kosovës e mbajti një seancë solemne më 12 qershor për nder të 25-vjetorit... »

Shqiptarja Sabrina Vela nxënësja më e mirë (Valedictorian) në shkollë të mesme, Staten Island

Nga Keze Kozeta Zylo Nxënësja e shkëlqyer Sabrina Vela është Valedictorian (nxënësja më e mirë) për diplomimin e saj në... »

Shqiptaro-amerikanët bisedojnë për Kosovën me Senatorin John Thune, kandidat për Lider të Partisë Republikanë në Senatin Amerikan  

Aktivistë të komunitetit shqiptaro-amerikan dhe miq të tyre amerikanë u takuan në New York, parmbrëmë me Senatorin amerikan John Thune... »

PLAGËT E ÇAMËRISË NUK JANË MBYLLUR

Veprimtari e degës së Shoqatës “Vatra” të Bostonit,  kushtuar 80 vjetorit të genocidit ndaj popullsisë çame Nga Fuat Memelli Sivjet... »

Tony Blair: Nuk pendohem kurrë për mbështetjen e Kosovës. Ndërhyja e NATO-s ishte gjëja e duhur

Prishtinë, 10 qershor 2024 – sh-kryeministri britanik, Tony Blair u është drejtuar deputetëve të Kuvendit të Kosovës. Blair, i cili... »

Rama: Sot është e qartë se pa Ibrahim Rugovën nuk do të kishte UÇK

Prishtinë, 10 qershor 2024 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka lartësuar figurën e ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova.... »

25 vjet nga vendosja e trupave ruse në Aeroportin e Prishtinës: Wesley Clark e quan “tradhëti ruse”

“Tradhëti ruse” e quan gjenerali i pensionuar amerikan, Wesley Clark, dislokimin e befasishëm të rreth 200 trupave ruse në Aeroportin... »