HOMEPAGE - Titulli (2-3) - ILLYRIA - Page 6 HOMEPAGE - Titulli (2-3) - ILLYRIA - Page 6

NË VILËN E DIKTATORIT RUMUN DHE POEZIA IME PER POETIN UKRAINAS DMYTRO CHYSTIAK…

– Nga Visar Zhiti – – Do të shkojmë në vilën  e Çausheskut. – Të diktatorit? – Po. – Po... »

Meksika fajëson “mungesën e kontrollit” në kufi për vdekjen e emigrantëve në San Antonio

Mexico City, 28 qershor 2022 – Presidenti i Meksikës, Andres Manuel Lopez Obrador, fajësoi trafikimin dhe “mungesën e kontrollit” në... »

SHBA-të janë të gatshme të ndihmojnë gjetjen e një kompromisi mes Sofjes e Shkupit

Uashington, 28 qershor 2022 – Shtetet e Bashkuara janë të gatshme “të luajnë një rol konstruktiv në lehtësimin e një... »

Varhelyi paralajmëron udhërrëfyes shtesë për liberalizimin e vizave për Kosovën

Bruksel, 28 qershor 2022 – Komisionari i BE-së për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Verhelyi, në një debat që u zhvillua... »

Komandar, oficerë dhe kalorës: Rama ia merr dekoratat presidentit

Një projektligj i ri i propozuar nga qeveria e kryeministrit Edi Rama parashikon krijimin e një kancelarie nën kontrollin e... »

G7 premton vazhdimin e mbështetjes për Ukrainën, për sa kohë do të ketë nevojë  

Berlin, 27 qershor 2022 – Udhëheqësit e G-7ës u zotuan të vazhdojnë mbështetjen për Ukrainën për “sa kohë që të... »

Investigimi: Kosto e rrugës Kardhiq-Delvinë “fluturon” nga 50 milionë në 108 milionë euro

Kostot e rrugës Kardhiq-Delvinë kanë kapur shifra te frikshme. 33 kilometrat e këtij aksi interurban të kategorisë C2 kanë kushtuar... »

Përvoja 15 vjeçare e Shkollës Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit New York

Nga Keze Kozeta Zylo Si bashkëthemeluese dhe mësuese e Shkollave Shqipe “Alba Life”, që operojnë në të gjitha lagjet e... »

Lajçak arrin nesër në Kosovë, do të takohet me Kurtin dhe me liderët e opozitës

Prishtinë, 26 qershor 2022 – Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, do të arrijë... »

1924: Rrëfimi ekskluziv i arkeologut Léon Rey mbi zbulimet e para të misionit arkeologjik francez në Apolloni (Foto)

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Qershor 2022 “Je sais tout” ka botuar me 15 tetor 1924, në faqen n°49, rrëfimin... »

Shqipëri: Thirrje për më shumë rezultate në luftën kundër krimit e korrupsionit

Tiranë, 24 qershor 2022 – Diplomatët amerikanë dhe ata europianë në Shqipëri u bënë thirrje përfaqësuesve të sistemit të drejtësisë... »

GJENOCIDI SERB MBI SHQIPTARËT NUK BËN TË HARROHET

– Kumtesa ime nga promovimi i librit të xhepit “Never Forget” të autorëve Nusret Pllana dhe Agim Aliçkaj në Tiranë... »

Shqipëria i gëzohet heqjes së vetos së Bullgarisë për Maqedoninë e Veriut

Tiranë, 24 qershor 2022 – Në Shqipëri është mirëpritur vendimi i Parlamentit të Bullgarisë për të hequr veton për çeljen... »

Parlamenti i Bullgarisë hap rrugë për nisjen e bisedimeve për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE

Sofje, 24 qershor 2022 – Parlamenti i Bullgarisë i dha të premten dritën jeshile qeverisë së vendit që të miratojë... »

Gjykata e Supreme rrëzon ligjin që ndalon mbajtjen publike të armëve në New York

Në Shtetet e Bashkuara, Gjykata e Lartë rrëzoi të enjten një ligj që vendoste disa kufizime për mbajtjen e armëve... »

Osmani: Morëm mbështetje për liberalizimin, tani presin veprime konkrete

Bruksel, 23 qershor 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se në takimin e sotëm të liderëve të... »

Rama e Kovaçevski të zhgënjyer me Bashkimin Evropian

Bruksel, 23 qershor 2022 – Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, dhe Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, janë shprehur... »

Osmani për liberalizimin e vizave: Qytetarëve të Kosovës u është bërë padrejtësi e madhe

Bruksel, 23 qershor 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani para fillimit të Samitit të BE-sw, tha se shpreson që... »

Pritjet nga Samiti i BE-së

Bruksel, 23 qershor 2022 – Javën e kaluar, Komisioni Evropian rekomandoi që Ukrainës dhe Moldavisë t’u jepet statusi i kandidatit... »

Prokuroria nis hetimet për regjistrat e dëmtuar të Kadastrës së Tiranës

Pas deklaratës së kreut të Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, Artan Lame se në regjistrat e Kadastrës së Tiranës mungojnë qindra... »

Anulohet tenderi për dërgimin në hapësirë të satelitëve “Albania 1” dhe “Albania 2”

Tiranë, 22 qershor 2022 – Tenderi për dërgimin në hapësirë të satelitëve “Albania 1″ dhe “Albania 2”, është anuluar. Lajmi... »

Akad. Shaban Sinani: “Moj e bukura More”: këngë ritual apo këngë atdhetare

  -Në kumtesën që prezantoi në konferencën ndërkombëtare që u mbajt më 20 dhe 21 qershor 2022 në Napoli (“Napoli,... »

SHBA e përshëndet arritjen e marrëveshjes Kosovë – Serbi për energjinë

Prishtinë, 21qershor 2022 – Ambasada e SHBA-së në Kosovë e ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë lidhur... »

Liderët e “Ballkanit të Hapur” s’kanë vendosur ende nëse do të shkojnë në Samitin e BE-së

Beograd / Tiranë / Shkup, 21 qershor 2022 – Liderët e vendeve pjesëmarrëse të “Ballkanit të Hapur” thanë se të... »

Çka parasheh udhërrëfyesi për energjinë?

Delegacionet e Kosovës dhe Serbisë kanë arritur të martën pajtueshmëri për zbatimin e marrëveshjes ekzistuese për energjinë. Takimet janë zhvilluar... »

Borrell përgëzon Kurtin dhe Vuçiqin për arritjen e marrëveshjes për energjinë

Bruksel, 21 qershor 2022 – Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Josep Borrell, nëpërmjet... »

Kurti: Hekurudha Durrës – Prishtinë është ndër projektet më të rëndësishme për kombin

Prishtinë, 20 qershor 2022 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka vlerësuar mbi të gjitha marrëveshjen për studimin e... »

Festivali “Sunny Hill” megjithatë do të mbahet në Kosovë

Prishtinë, 20 qershor 2022 – Festivali “Sunny Hill” do të mbahet në Prishtinë më 4,5,6 dhe 7 gusht të këtij... »

Scholz: Negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duhet të fillojnë tani

Berlin, 19 qershor 2022 – Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka kërkuar reforma në BE në mënyrë që të lehtësohen pranimet... »

Çavusoglu në Prishtinë: FETO, pengesa më e madhe në raportet Turqi-Kosovë

Prishtinë, 19 qershor 2022 – “Ekzistenca e FETO-s në Kosovë është pengesa më e madhe mes raporteve tona, për shkak... »