LAJME - ILLYRIA LAJME - ILLYRIA

Miratohen ndryshimet e përfaqësuesve të PD-së në Kuvendin e Shqipërisë

Tiranë, 17 janar 2022 – Kuvendi zgjodhi sot deputetin e Partisë Demokratike të opozitës, Agron Gjekmarkaj, në postin e nënkryetarit... »

Erdogan në Kuvendin e Shqipërisë: “Marrëdhëniet tona i kanë rrënjët e thella”

Tiranë, 17 janar 2022 – Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, ka mbajtur një fjalim në Kuvendin e Shqipërisë. Ai... »

Presidentja Osmani e dekoron Smajl Hajdarajn me urdhrin “Hero i Kosovës”

Prishtinë, 17 janar 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka dekoruar me urdhrin “Hero i Kosovës, ish-deputetin e Kosovës,... »

Turqia furnizon Shqipërinë me dronë inteligjentë, me kosto 8 milionë euro

Tiranë, 17 janar 2022 – Turqia do të furnizojë Shqipërinë me dronë super inteligjentë. Qeveria shqiptare do të paguajë për... »

Presidentja Osmani: “Të përkulemi, Skënderbe!”

Prishtinë, 17 janar 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka kujtuar heroin kombëtar shqiptar, Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, në 554... »

Osmani e Kurti nderojnë heronjtë Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka

Prishtinë, 17 janar 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, së bashku me kryeministrin Albin Kurti, dhe me disa deputetë... »

Erdogan në Shqipëri, mori pjesë në përurimin e pallateve të reja në Laç

Tiranë, 17 janar 2022 – Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan nisi sot një vizitë në Shqipëri, me një agjendë... »

Beogradi nis presionin për mbajtjen e zgjedhjeve presidenciale të Serbisë në Kosovë

Beograd, 17 janar 2022 – Autoritetet në Serbi druajnë se autoritetet në Kosovë nuk do të lejojnë organizimin e zgjedhjeve... »

Mal i Zi: Abazoviq propozon krijimin e një qeverie të pakicës

Podgoricë, 17 janar 2022 – Lëvizja Qytetare Ura dhe Lidhja e Qytetarëve CIVIS, që garuan në zgjedhjet parlamentare në Mal... »

BE-ja sërish shpreh keqardhje për mosmbajtjen e referendumit serb në Kosovë

Bruksel, 17 janar 2022 – Bashkimi Evropian ka përshëndetur rezultatin e referendumin për ndryshimet kushtetuese në Serbi që u mbajt... »

Shqiptarët në Luginë të Preshevës e bojkotuan referendumin në Serbi

Preshevë, 16 janar 2022 – Shqiptarët e Luginës së Preshevës e bojkotuan referendumin për ndryshime kushtetuese në Serbi. Kryetari i... »

Shpenzimet e kryeministrave të Kosovës: Kurti më dorështërnguari, Haradinaj më dorëliri

Prishtinë,16 janar 2022 – Luan Dalipi, shef i stafit të kryeministrit Albin Kurti, i ka publikuar në Facebook shpenzimet e... »

Ish-piloti amerikan që e kishte bombarduar Serbinë e lavdëron FSK-në

Prishtinë, 16 janar 2022 – Jeffrey Fischer, pilot i ushtrisë amerikane tani në pension, ka ardhur në Kosovë për të... »

Në Maqedoninë e Veriut, opozita e konteston legjitimitetin e qeverisë së re

Shkup, 16 janar 2022 – Në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut ka vazhduar debati për zgjedhjen e qeverisë së re... »

Rama për FT: Në gurin e varrit do doja epitafin “Piktori më i mirë midis kryeministrave dhe kryeministri më i mirë midis piktorëve”

Gazeta prestigjioze “Financial Times” (FT) e ka pyetur Kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, se çfarë epitafi do të preferonte mbi... »

Një grup serbësh protestuan kundër ndalimit të refrendumit të Serbisë në Kosovë

Mitrovicë, 16 janar 2022 – Një grup qytetarësh serbë protestuan në qendër të qytetit në Mitrovicën Veriore kundër vendimit të... »

Në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut nis seanca për zgjedhjen e qeverisë së re

Shkup, 15 janar 2022 – Në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, të shtunën (15 janar) ka filluar debati për zgjedhjen... »

Policia e Kosovës konfirmon se ndaloi futjen e materialit zgjedhor nga Serbia

Prishtinë, 15 janar 2022 – Policia e Kosovës ka konfirmuar të shtunën më 15 janar se të premten kanë ndaluar... »

Udhëheqësit e Kosovës dënojnë përpjekjet për mohimin e masakrës së Reçakut

Prishtinë,15 janar 2022 – Udhëheqësit e institucioneve më të larta shtetërore të Kosovës nderuan të shtunën viktimat e Masakrës së... »

Osmani mirëpret miratimin e rezolutës kundër mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë

Prishtinë, 15 janar 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka përshëndetur miratimin e rezolutës kundër mbajtjes së referendumit... »

Kuvendi i Kosovës e miratoi rezolutën kundër referendumit të Serbisë në Kosovë

Prishtinë, 15 janar 2022 – Kuvendi i Kosovës e miratoi të shtunën një rezolutë që shpreh kundërshtimin e organizimit të... »

Hovenier: Askush nuk duhet ta harrojë ose ta mohojë masakrën e Reçakut

Prishtinë, 15 janar 2022 – Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeff Hovenier, bëri thirrje të shtunën... »

Kuvendi i Kosovës pritet të miratojë rezolutë kundër referendumit të Serbisë në Kosovë

Prishtinë, 14 janar 2022 – Kuvendi i Kosovës pritet të mbajë nesër (e shtunë) një seancë të jashtëzakonshme lidhur me... »

DASH i bashkohet deklaratës së QUINT-it për referendumin e Serbisë në Kosovë

Uashington, 14 janar 2022 – Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) e përkrahu deklaratën e vendeve të QUINT-it dhe BE-së në... »

Krerët e shtetit në Kosovë janë kundër organizimit të referendumit e Serbisë në Kosovë

Prishtinë, 14 janar 2022 – Udhëheqësit e institucioneve më të larta shtetërore të Kosovës – Presidentja Vjosa Osmani, Kryeparlamentari Glauk... »

QUINT-it dhe BE-ja kërkojnë që serbëve të Kosovës t’u lejohet votimi në referendumin e Serbisë

Prishtinë, 14 janar 2022 – Vendet e QUINT-it (Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Franca, Gjermania, Italia dhe Mbretëria e Bashkuar)... »

Ministria e Jashtme e Kosovës: E drejta e votimit s’mund të realizohet duke shkelur sovranitetin

Prishtinë, 14janar 2022 – Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti tha se Kosova nuk ia mohon të... »

Kosovë: Realizimi i projektit për tiketat sigurimit të automjeteve nis në mars

Prishtinë, 14 janar 2022 – Nga muaji mars, Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës e Kosovës do të fillojë... »

Media greke për vizitën e Erdoganit në Shqipëri: Ankaraja dhe Tirana kanë lidhje shumë të ngushta

Athinë, 13 janar 2022 – Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan, pritet të vijë në një vizitë zyrtare në Shqipëri të... »

Blinken i shkruan Kurtit: Jemi të gatshëm ta ndihmojmë Kosovën për t’i arritur qëllimet e përbashkëta

Prishtinë, 13 janar 2022 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka marrë letër nga Sekretari i shtetit i Shteteve të... »