LAJME - ILLYRIA

Kurti diskuton me QUINT-in për hapjen e urës së Ibrit në Mitrovicë

Prishtinë, 17 korrik 2024 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka biseduar me ambasadorët e shteteve të QUINT-it dhe atë... »

Komisioni për mbikëqyrjen e AKI-së: Kërcënimi nga Serbia mbetet i lartë

Prishtinë, 17 korrik 2024 – Përfaqësues të Komisionit për mbikëqyrjen e Agjencisë së Zbulimit në parlamentin e Kosovës, thanë të... »

Kosova është në përfundim të aktakuzës kundër Radoiçiqit, Serbia kërkon dokumente nga EULEX-i

Prishtinë / Beograd, 17 korrik 2024 – Para vjeshtës nuk pritet të ngrihet ndonjë aktakuzë për rastin e sulmit në... »

Banka Botërore: Ndryshimet klimatike do të dëmtojnë ekonominë e vendeve të Ballkanit

Gjashtë ekonomitë e Ballkanit Perëndimor duhet t’i investojnë të paktën 37 miliardë dollarë gjatë dhjetë viteve në vijim për një... »

Procedimi penal për “21 Janarin”: Rajmonda Nika thirret në SPAK në cilësinë e kallëzueses

Tiranë, 17 korrik 2024 – Një ditë pasi i rihapi hetimet për çështjen “21 Janari”, Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit... »

Çështja e operimit të hidrocentraleve të Deçanit dërgohet në Kushtetuese

Prishtinë, 17 korrik 2024 – Çështja e operimit të hidrocentraleve në rrjedhën e Lumëbardhit në komunën e Deçanit, ka shkuar... »

Në Shqipëri, Gjykata e Lartë e refuzon kërkesën për regjistrimin e familjes me dy nëna

Tiranë, 17 korrik 2024 – Gjykata e Lartë në Shqipëri rrëzoi kërkesën e Edlira Marës dhe Alba Ahmetajt, për të... »

Rama: Ka një sulm të organizuar për të dëmtuar turizmin në Shqipëri

Tiranë, 17 korrik 2024 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, tha se është ndërmarrë një sulm i organizuar për, siç... »

Në BE vazhdojnë diskutimet për heqjen e masave ndaj Kosovës

Bruksel, 17 korrik 2024 – Përkundër pritjeve dhe paralajmërimeve se masat e Bashkimit Evropian ndaj Kosovës do të hiqen, së... »

Në veri mbyllen tri pompa të karburanteve që punonin pa licencë

Prishtinë, 16 korrik 2024 – Inspektorati i Ministrisë së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë në Kosovë, ua ka ndërprerë të martën... »

Tajlanda i heq vizat për qytetarët e Kosovës

Prishtinë, 16 korrik 2024 – Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD), Donika Gërvalla, njoftoi se Tajlanda i ka... »

Pjetër Shala dënohet me 18 vjet burgim, për krime lufte

Hagë, 16 korrik 2024 – Ish-pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Pjetër Shala, është dënuar nga Gjykata Speciale në Hagë... »

SPAK: Përmes kontratës së inveneratorit të Tiranës janë pastruar 20 milionë euro

Tiranë, 16 korrik 2024 – Prokuroria e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionmit (SPAK) ka dalë me një njoftim... »

BE-ja nuk ka marrë ende vendim për heqjen e masave ndaj Kosovës, Stano thotë se diskutimet po vazhdojnë në Këshill

Bruksel, 16 korrik 2024 – Kosova vazhdon të jetë nën masa ndëshkuese të Bashkimit Evropian prej verës së vitit 2023,... »

Szunyog: Drafti i Asociacionit duhet të dërgohet në Kushtetuese, tre krerët e shtetit premtuan themelimin

Prishtinë, 16 korrik 2024 – Shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomas Szunyog, në një intervistë për Ekonomia... »

Fredi Beleri la burgun e Fierit, arriti në Athinë

Tiranë, 15 korrik 2024 – Ish kryetari i zgjedhur i Bashkisë së Himarës, Fredi Beleri, i dënuar me dy vjet... »

BE-ja ndan 13 milionë euro për ushtrinë e Shqipërisë

Bruksel, 15 korrik 2024 – Këshilli Evropian miratoi të hënën një paketë ndihme prej 13 milionë eurosh për të mbështetur... »

Hovenier: SHBA do të jetë me popullin e Kosovës, pavarësisht shqetësimeve për disa zgjidhje politike të Qeverisë Kurti

Prishtinë, 15 korrik 2024 – Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey Hovenier, konfirmoi edhe një herë... »

Garancitë për Asociacionin – vendimtare për dalje nga qorrsokaku

Prishtinë, 15 korrik 2024 – Për njohës të zhvillimeve në Ballkan, garancitë që i kërkon presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani,... »

Gjukanoviqit i shtohen masat e sigurisë pas informacioneve për atentat

Podgoricë, 14 korrik 2024 – Policia malazeze ka shtuar masat e sigurisë ndaj ish-presidentit të Malit të Zi, Millo Gjukanoviq,... »

Sulmohet me koktej molotovi lokali i një gorani në pjesën veriore të Mitrovicës

Prishtinë, 14 korrik 2024 – Ëmbëltorja “Sharr” në Mitrovicë të Veriut është sulmuar me koktej molotovi, të dielën, në orët... »

Si po e zvogëlon Serbia numrin e shqiptarëve në Preshevë?

Pakica shqiptare në jug të Serbisë është nën presion. Autoritetet e vendit po fshijnë shqiptarët që ndodhen jashtë vendit nga... »

Belerit i jepet leje të marrë pjesë fizikisht në betimin e tij si eurodeputet në Strasburg

Tiranë, 13 korrik 2024 – Drejtoria e Burgjeve e ka miratuar kërkesën e Fredi Belerit që të udhëtojë në Strasburg... »

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Uashington, 13 korrik 2024 – Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një... »

Osmani takon Nancy Pelosin: Nder i veçantë të takohem me miken e vërtetë të Kosovës

Uashington, 13 korrik 2024 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka takuar në Uashington ish-udhëheqësen e Dhomës së Përfaqësuesve,... »

Afera e inceneratorit të Tiranës: SPAK lëshon urdhërarrest edhe për biznesmenin Ilir Dedja

Tiranë, 13 korrik 2024 – Në mesin e urdhërarresteve të lëshuara nga SPAK lidhur me aferën e inceneratorit të Tiranës... »

Baza Ajrore e Gjadrit rikthehet në funksion për helikopterët “Black Hawk”

Tiranë, 13 korrik 2024 – Në 50-vjetorin e krijimit të saj, Baza Ajrore e Gjadrit ka rifilluar funksionimin e saj,... »

DASH: Rusia po kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnike në Kosovë dhe rajon

Uashington, 13 korrik 2024 – Shtetet e Bashkuara thanë se Rusia po kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnike në rajonin e... »

Rezultatet paraprake të regjistrimit: Kosova i ka 1.586.659 banorë rezidentë

Prishtinë, 12 korrik 2024 – Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar të dhënat paraprake të regjistrimit të popullsisë. Sipas... »

Qeveria e Kosovë e mbron Ligjin për KPM-në

Prishtinë, 12 korrik 2024 – Qeveria e Kosovës ka mbrojtur Ligjin për Komisionin e Pavarur të Mediave (KPM), që u... »