LAJME - (1) - ILLYRIA LAJME - (1) - ILLYRIA

Policia e Kosovës dhe xhandarmëria serbe e vëzhgojnë njëra-tjetrën nga distanca

Prishtinë, 22 shtator 2021 – Rrugët rajonale në veri të Kosovës, në afërsi të dy vendkalimeve kufitare me Serbinë, në... »

Borrell: Kosova dhe Serbia t’i zbatojnë detyrimet e tyre nga dialogu

Bruksel, 22 shtator 2021 – Nga Brukseli të mërkurën erdhi një qortim dhe një apel për Prishtinën dhe Beogradin, pas... »

ITSHKSH do të përfshihet në programet e UNESCO-s mbi Holokaustit

Washington, 22 shtator 2021 – Në vazhdim të vizitës në Washington, hulumtuesit shkencor të ITSHKSH, të udhëhequr nga prof.dr. Skender... »

Policia nuk e gjeti në shtëpi kur shkoi ta arrestojë ish-Kryeprokurorin Llalla

SPAK-u nxori urdhër për arrestimin e ish-Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla   Knid Ndrenika   Policia dështoi ta arrestojë këtë... »

Lindita Nikolla në Prishtinë: Ta ripërtërijmë procesin e njohjeve për Kosovën

Prishtinë, 22 shtator 2021 – Kryetarja e Parlamentit të Shqipërisë, Lindita Nikolla, tha të mërkurën në Prishtinë se Shqipëria dhe... »

Banorët e Luginës së Preshevës kërkojnë të mos përfshihen në reciprocitetin për targat

Preshevë, 22 shtator 2021 – Përfaqësuesit e shqiptarëve në komunat e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit, në jug të Serbisë, kanë... »

Kurti: Asnjë incident në vendkalimet me Serbinë pas vendosjes së reciprocitetit

Prishtinë, 22 shtator 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se në asnjë vendkaklim kufitar me Serbinë nuk... »

Në Kosovë, lansohet certifikata elektronike e vaksinimit kundër COVID-19

Prishtinë, 22 shtator 2021 – Ministria e Shëndetësisë e Kosovës i njoftoi qytetarët që janë vaksinuar kundër COVID-19 se certifikatën... »

Petkoviq: Kurti rrezikon “të shkatërrojë paqen dhe stabilitetin në rajon”

Beograd, 22 shtator 2021 – Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, e ka akuzuar kryeministrin... »

Dënohet me 2 vjet burg ish-Kryeprokurori, Adriatik Llalla

Gjithashtu ka edhe dënim tjetër, që zotit Llalla i hiqet për 5 vjet e drejta e ushtrimit të funksioneve publike... »

Meta kërkon uljen e tensioneve Kosovë-Serbi

Për presidentin Meta, ruajtja e sovranitetit shtetëror dhe e integritetit të Kosovës është njëherit baza e ndërtimit të marrëdhënieve të... »

Serbët vazhdojnë t’i mbajnë të bllokuara dy rrugë nacionale në veri të Kosovës

Prishtinë, 22 shtator 2021 – Kosova ka hyrë në ditën e tretë që kur janë bllokuar dy rrugë nacionale në... »

Kurti i bën thirrje Serbisë që të dy palët t’i heqin targat e përkohshme

Prishtinë, 22 shtator 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se, si Kosova ashtu edhe Serbia duhet t’i heqin... »

Mesiq: Beogradi nuk po çlirohet nga ideja për Serbinë e Madhe

Zagreb, 22 shtator 2021 – Stjepan Mesiq, ish-president i Kroacisë, ka thënë se Serbia nuk ka hequr ende dorë nga... »

SHBA: Jemi seriozë për korrupsionin, apo përfshirjen e politikanëve të lartë në të

Postimi në tuiter nga ambasadorja amerikane Juri Kim: “Në Uashington për të koordinuar hapat e ardhshëm në marrëdhëniet SHBA-Shqipëri. Ne... »

Kurti s’heq dorë nga reciprociteti për targat: Ose do t’i mbajmë të dyja ose do t’i heqim të dyja

Prishtinë, 21 shtator 2021 – Ambasadorët e vendeve të QUINT-it në Kosovë, bashkë me shefin e misionit të Bashkimit Evropian... »

Shqiptarët në Luginë të Preshevës e mirëpresin reciprocitetin, ndonëse i dëmton

Preshevë, 21 shtator 2021 – Kryetarja e Preshevës, Ardita Sinani, ka thënë se vendimi i Qeverisë së Kosovës për vendosjen... »

Lajçak bën thirrje për shtensionim të situatës në veri të Kosovës

Beograd, 21 shtator 2021 – Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian në dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, shprehu shqetësimin për situatën... »

Vuçiq: E kam refuzuar propozimin e QUINT-it për “zgjidhje kompromisi”

Beograd, 21 shtator 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se Serbia kërkon “tërheqjen e të gjitha forcave... »

Berisha nis takimin në “Foltore” në Fier (live)

https://www.oranews.tv/live/ Sali Berisha ka mbërritur në qytetin e Fierit i rrethuar nga mbështetës të tij demokratë. Ai është pritur veçanërisht... »

7 viktima dhe 872 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të... »

Pecorelli e inskenoi “vrasjen” e tij, nxori eshtra nga varret dhe ua dha flakën në veturë

Biznesmeni Davide Pecorelli, i cili dyshohej se ishte “i vdekur” ose “i zhdukur në malësinë e thellë të Pukës, para... »

Osmani: BE-ja t’i bëjë presion Serbisë që t’i ndalë provokimet ndaj Kosovës

Nju Jork, 21 shtator 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani. ka thënë se reciprociteti me Serbinë për target e... »

Gërvalla: Tensionet pas vendosjes së reciprocitetit shkaktohen nga Serbia

Nju Jork, 21 shtator 2021 – Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Qeverinë e Kosovës, Donika Gërvalla, ka... »

Vesna Peshiq: Kosova është e pavarur, s’di pse serbët i bëjnë problem targat

Beograd, 21 shtator 2021 – Intelektualja dhe sociologia e njohur serbe, Vesna Peshiq, ka thënë se është habitur përse në... »

SHBA: Kosova dhe Serbia të ulin tensionet

Prishtinë, 21 shtator 2021 – Shtetet e Bashkuara i janë bashkuar thirrjeve të Bashkimit Evropian drejtuar Kosovës dhe Serbisë që... »

Vazhdojnë të mbahen të bllokuara rrugët afër pikave kufitare në Jarinje dhe Bërnjakë

Prishtinë, 21 shtator 2021 – Rrugët afër pikave kufitare ndërmjet Kosovës e Serbisë në Jarinje dhe në Bërnjakë, në pjesën... »

Kadare: Helena, njeriu që më dha gjithë gëzimet e kësaj bote!

Në përvjetorin e lindjes të shkrimtares Helena Kadare, bashkëshorti i saj, shkrimtari i mirënjohur botërisht, Ismail Kadare, ka një mesazh... »

Dëshmitari për Mustafën: I akuzuari ka qenë njeriu kryesor

Hagë, 20 shtator 2021 – Në Dhomat e Specializuara në Hagë, të hënën, më 20 shtator, ka vazhduar gjyqi kundër... »

Dënohet me 10 muaj burgim personi që kanosi me vrasje ambasadorin amerikan në Kosovë

Prishtinë, 20 shtator 2021 – Gjykata Themelore në Prishtinë e ka dënuar me 10 muaj burgim të pandehurin I.G., përmes... »