LAJME - (1) - ILLYRIA

Vuçiq takohet me Lajçakun, insiston në formimin e Asociacionit

Beograd, 19 qershor 2024 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është takuar sot në Beograd me përfaqësuesin special të BE-së... »

Fredi Beleri u bashkohet nëpërmjet video-lidhjes eurodeputetëve të “Demokracia e Re”

Athinë, 19 qershor 2024 – Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri, i cili është zgjedhur deputet i Parlamentit Evropian... »

Ish-ministri Gjiknuri ka mohuar në SPAK të ketë përfituar nga bosët e inceneratorëve

Tiranë, 19 qershor 2024 – Ish-ministri Damian Gjiknuri ka mohuar para SPAK të ketë përfituar nga bosët e inceneratorëve, Mirel... »

Sekuestrohen pronat e dy vëllezërve të akuzuar për prostitucion

Tiranë, 19 qershor 2024 – Prokuroria e Tiranës njoftoi të mërkurën më 19 qershor sekuestrimin e pasurive të dy vëllezërve... »

Bislimi: Nga shtete të BE-së ka pasur edhe kërkesa për koncesione shtesë. I kemi refuzuar

Prishtinë, 19 qershor 2024 – Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, tha se nga shtetet anëtare të Bashkimit Evropian ka pasur... »

Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

Bruksel, 19 qershor 2024 – Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, u... »

Shtatorja e Leotrim Ahmetajt – homazh për mbi 1 mijë fëmijët e vrarë nga forcat serbe në Kosovë

E premte, 11 qershor 1998. Shtëpia e familjes Ahmeti në Rezallë të Skënderajt sulmohet me granata nga forcat serbe. Nga... »

Mickovski i dorëzon në parlament emrat e kandidatëve për ministra dhe programin qeverisës

Shkup, 18 qershor 2024 – Mandatari për formimin e qeverisë së re të Maqedonisë së Veriut, Hristijan Mickovski, dorëzoi të... »

Lajçak: Duhet të përshpejtohet zbatimi i marrëveshjes ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

Prishtinë, 18 qershor 2024 – I dërguari i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak bëri thirrje të martën të... »

Daçiq bën thirrje për anulimin e festivalit “Mirëdita, dobar dan” në Beograd

Beograd, 18 qershor 2024 – Ministri i Brendshëm i Serbisë, Ivica Daçiq tha më 18 qershor se beson që festivali... »

Borrell e dorëzon raportin për masat e BE-së ndaj Kosovë. Nuk njoftohet çfarë ka rekomanduar

Bruksel, 18 qershor 2024 – Kryediplomati i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ua ka dorëzuar vendeve anëtare të BE-së raportin lidhur... »

Izraeli i heq vizat për shtetasit e Kosovës

Prishtinë, 18 qershor 2024 – Izraeli dhe Kosova kanë nënshkruar marrëveshjen për hyrjen në fuqi të vendimit për heqjen e... »

Lajçak bisedoi me kryeministrin e ri serb për dialogun Kosovë-Serbi

Athinë, 18 qaershor 2024 – Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është takuar të hënën në Athinë... »

Gjykata Speciale e paralajmëron pë herë të fundit Nasim Haradinajn

Hagë, 18 qershor 2024 – Kryetarja e Dhomave të Specializuara të Kosovës me seli në Hagë, Ekaterina Trendafilova, e ka... »

Autoblinda e parë shqiptare “Shota” ekspozohet në Panairin e Parisit

Paris, 17 qershor 2024 – Në panairin ndërkombëtar EUROSATORY që është hapur sot në Paris është ekspozuar prototipi i automjetit... »

Ura e madhe mbi lumin Drin rrezikon ta kthejë Kukësin në “ishull të harruar”

Bashkim Shala, BIRN Dy dekada pas nisjes së punimeve, ura e madhe e rrugës së Kombit është drejt përfundimit, por... »

Analizë e REL: Kush e pengon paqen e qëndrueshme mes Kosovës e Serbisë?

Ishte prilli i vitit 2013 kur Bashkimi Evropian bëri të ditur se Kosova dhe Serbia kanë arritur “marrëveshje historike” për... »

BE: Të mos spekulohet rreth heqjes së masave ndëshkuese ndaj Kosovës

Bruksel, 17 qershor 2024 – Zyrtarë të Bashkimit Evropian thanë të hënën se heqja e masave ndëshkuese ndaj Kosovës është... »

SHBA shqyrton një kuadër të ri ligjor për monedhat dixhitale

Uashington, 17 qershor 2024 – Mungesa e ligjeve për monedhat dixhitale e ka ngadalësuar përhapjen e tyre në Shtetet e... »

Berisha: Vendim i SIAC shton një kat në monumentin e korrupsionit dhe turpit

Tiranë, 17 qershor 2024 – Ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, tani kryetar i Partisë Demokratike n٥ opozitë, ka reaguar... »

Osmani pas takimit me Sullivanin: Roli i SHBA-së jetik për paqen e sigurinë

Prishtinë, 16 qershor 2024 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka njoftuar se është takuar me këshilltarin për Siguri Kombëtare... »

Arjeta Puca, themeluesja e kompanisë që e prodhoi autoblindën e parë në Shqipëri

»

Ambasada e SHBA në Tiranë: Pozicioni ynë në lidhje me persona non-grata mbetet i pandryshuar

Tiranë, 14 qershor 2024 – Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri ka reaguar pas vendimit të Gjykatës... »

Arsenal armësh në Mitrovicën Veriore, në pronat e dy të kërkuarve për sulmin në Banjskë

Prishtinë, 14 qershor 2024 – Policia e Kosovës prezantoi të premten sasi të konsiderueshme armatimi, të zbuluar e konfiskuar gjatë... »

Presidentja Osmani udhëtoi për në Zvicër, do të marrë pjesë në Samitin për Ukrainën

Prishtinë, 14 qershor 2024 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar të premten për në Zvicër, ku do ta... »

Në Tiranë vazhdojnë protestat e opozitës për largimin e Veliajt

Tiranë, 14 qershor 2024 – Protestues opozitarë u tubuan sërish sot para bashkisë së Tiranës, duke kërkuar largimin nga detyra... »

Mungesa e gjykatësve dhe prokurorëve serbë – sfidë për sistemin e drejtësisë në pjesën veriore të Kosovës

Prishtinë, 14 qershor 2024 – Një raport i publikuar të premten nga Qendra Avokuese për Kulturë Demokratike me seli në... »

DASH: Synimi i SHBA-së është njohja reciproke mes Kosovës e Serbisë

Uashington, 14 qershor 2024 – Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) ka thënë se normalizimi i marrëdhënieve është i vetmi opsion... »

Rohde: Anëtarësimi i Kosovës dhe Serbisë në BE është i paimagjinueshëm pa njohje reciproke

Prishtinë, 14 qershor 2024 – Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, në një postim të bërë në rrjetin social... »

Vuçiq e Sarrazin kanë biseduar për dialogun Kosovë- Serbi

Beograd, 14 qershor 2024 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha të premten se ka biseduar me të dërguarin e... »