OP-ED - (1) - ILLYRIA - Page 3 OP-ED - (1) - ILLYRIA - Page 3

QENDRESA DHE LUFTA TIPARE TË BËRJES SË KOSOVËS

Në 24-vjetorin e rënies të Heroit Ismail Luma në Reçak Shkruan:Ismail Gashi-Sllovia Mbrojtja e atdheut është detyrë mbi detyrat, është... »

PRINCI HARRY DHE VLERA E HESHTJES

Nga Patti Davis(Autore librash dhe vajza e Presidentit Ronald Reagan) Gjatë fazave të hershme të Alcajmerit të babait tim, kur... »

A quhet vjedhje, kur hajduti vjedh hajdutin?

Koment nga Rafael Floqi Një pastruese nxori në shesh të palarat dhe tregoi se reformat në drejtësi janë vetëm një... »

S’ka më Rusi

Vladimir Putini e ka kryer misionin e tij jetësor Vetë Putini ndoshta mendon se mision i tij është ta mundë... »

Kriza në kufirin jugor – Çfarë është neni 42 dhe pse është i rëndësishëm?

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both “Neni 42” është emri jozyrtar i urdhëresës së lëshuar nga qendra e... »

McCarthy: Një lider i dobësuar apo i shpëtuari i trimëruar?

Analizë nga Rafael Floqi Pas katër ditësh ngërçi dhe disfatash që nuk janë parë në një shekull, udhëheqësi i GOP-së... »

HOMAZH NË 17-VJETORIN E AMSHIMIT TË PRELATIT TË IPESHKËVISË SË KOSOVËS, IMZOT MARK SOPI

Shkruan: Lekë Mrijaj Siç e kanë thënë edhe shumë mendjendritur, teologë, filozofë e historianë të tjerë para nesh, se “historia... »

MIQËSIA E VËRTETË DHE E PËRHERSHME ME AMERIKËN

Çështja jonë e drejtë, interesat e përbashkëta strategjike dhe lobimi në Washington e bëjnë të mundur mbështetjen amerikane. Nga MSc.... »

Koalicionet anti-NATO dhe anti-BE do të dështojnë

Defaktorizimi i shqiptarëve është baraz me futjen e Maqedonisë së Veriut në zonën gri anti-NATO dhe  në ujërat e turbullta... »

RADIOGRAFIA E SHOQËRISË SHQIPTARE NË TRI PAMJE

– Mbresë nga leximi i romanit “Këpuca e aktorit” të Visar Zhitit – Nga Kadri Metaj, Prishtinë 1- …dua ta... »

Një libër që na frymëzon

Nga Adnan Mehmeti President i Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë Fan Noli, “Albumi”, poezi, Shtëpia Botuese “Adriatic Press”, New York, 2023.... »

Çfarë duhet të bëni pasi të keni marrë nënshtetësinë amerikane

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Sapo kalova provimin, mora pjesë dhe në ceremoninë e rastit dhe u... »

Vetëm matje

Nga Astrit Lulushi Ndonjëherë njeriu paguan më shumë për gjërat që merr për asgjë – Citati është autentik. Dhe, si... »

Ngjarje nga një ëndërr

Nga Mimoza Dajçi Ngase dëshërojmë të lexojmë ngjarje vetëm të gëzuara me përfundime pozitive, por rëndom nga jeta e përditshme... »

Piskamë: A mund t’i mbrojmë dhe si të ndalim humbjen historike të territoreve shqiptare?

Nga Beqir Sina dhe Agim Aliçkaj Një komb i vjetër si Shqiptarët, më i vjetëri në Ballkan, dhe Europë, si... »

Kosova si “klinikë” shpirtërore e nacionalizmit serb

Çdo lëshim i Prëndimit ndaj aventurave nacionaliste të Vuçiqit është një favor për Putinin, i cili synon të destabilizojë Europën... »

Të ecësh mbi pasqyrë duke u shikuar, por pa e thyer

Gëzimi më i madh i njeriut qenka atëherë kur arrin ta bësh dikend të lumtur.  Kjo zatën më ka ndodhur... »

Guraleca

Nga Astrit Lulushi Qytetërimi romak mundi të bëhej i avancuar, kur sistemi i tij numerik nuk ishte i përshtatshëm për... »

URIMI PROVOKUES

Festën e Bajramit të kaluar, Ipeshkvi Dodë Gjergji, për herë të parë në historinë e urimeve, ka përdorur një gjuhë... »

Diçka ndryshe për librin dhe shkrimet sfiduese të  Ben Blushit…

Nga Merita B. McCormack * Sapo kam lexuar librin “Të jetosh në ishull” të autorit Ben Blushit. Po lexoj edhe... »

Mos përsërisni të njëjtin gabim me Vuçiqin

Nga Harry Bajraktari Kriza e fundit në veri të Kosovës ka si autor presidentin e Serbisë, Vuçiq. Ai e orkestroi... »

Është e mundur të shmanget intervista për green card

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Së bashku me aplikimin përkatës, personat që bëjnë kërkesë për green card... »

Vizita e Micotaqisit në Himarë dhe ëndrra e miqësisë

A jemi ne shumë më evropianë, më shumë më tolerantë, më shumë më demokratë, apo në të gjitha cilësitë, ne... »

Mitrovicë, jemi me ty!

Pyetjeve të vështira të opozitës dhe shoqërisë civile serbe se përse qeveria serbe nuk ka një strategji për parandalimin e... »

Skadimi i green card-ës, natyralizimi dhe udhëtimet

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Pyetje nga lexuesit Kam green card prej shumë vitesh dhe kam aplikuar... »

Krishtlindjet, festa që kthen në kujtesë Shkupin e Nënës Terezë

Tani kur po festojmë Krishtlindjet, duam të theksojmë edhe një herë fuqishëm se më e fortë se fara e urrejtjes... »

SYNIMET DESTABILIZUESE TË SERBISË NË KOSOVË DHE NË BALLKANIN PERËNDIMOR

(ANALIZË E AKADEMISË SË SHKENCAVE DHE TË ARTEVE TË KOSOVËS) Ky dokument është një analizë e përgjithshme e Akademisë së... »

E jona!

Denion Ndrenika, Nju Xhersi, korrespondent I “Report TV” në SHBAPak vjet, 10, pasi ndërroi jetë, Petro Markos fjalëndritur iu botua... »

SERBI I FUNDIT TË MBYLLË DRITAT

Nga Ruben Avxhiu Vuçiq paska deklaruar se barrikadat nga veriu i Kosovës do të hiqen vetëm kur aprovohet Bashkësia e... »

Joyce dhe Irlanda

Astrit Lulushi Në librin me tregime ‘Dubliners’,  dublinasit e James Joyce-it kapen pas një imazhi artificial të pastërtisë etnike të... »