OP-ED - (1) - ILLYRIA - Page 3

Si e njoha dhe si e përjetova vrasjen e Jusuf Gërvallës

Nga Gani Mulliqi Në vitin e largët 1978 kur ende isha student bashkë me nja 15 të rinjë të tjerë... »

AKADEMIK MUHAMEDIN KULLASHI – NJË PERSONALITET I SHQUAR NË FUSHËN E SHKENCËS DHE TË DIPLOMACISË KOSOVARE

(Me rastin e përurimit të librit të tij “KOSOVA NË FUSHËN E DIPLOMACISË NË FRANCË, 2008-2016”, ASHAK, 2022)     Është... »

ERNEST KOLIQI QĒ NUK IKĒN DOT…

…me rastin e 49 vjetorit tẽ vdekjes sē shkrimtarit themeltar… Rikujtesē nga Visar Zhiti KARTELĒ NĒ REALIZMIN E DĒNUAR “…mësues,... »

Çështje piratësh

Astrit Lulushi Cezari u kap dhe u burgos nga piratët në detin Adriatik në vitin 78 pes. Ndërsa në burg... »

Vrasja e Enver Malokut ishte e paralajmëruar

Ramadan Muçolli (Kujtime nga bisedat me mikun tim, Enver Malokun, për kërcënimet e tij me jetë)* Pak ngjarje të jetës... »

NJË ÇEREK SHEKULLI PA ENVER MALOKUN

Muhamet HAMITI   Si sot, para 25 vjetësh, më 11 janar 1999, u vra në Prishtinë Enver Maloku, gazetari kryesor... »

Një shkrim nga Sali Nivica që mbetet aktual edhe më shumë se një shekull më pas

Nga Subi Çako Me rastin e 104 vjetorit të vrasjes së Sali Nivicës unë kam zgjedhur të sjell në vëmendjen... »

Raca, gjuha, dhe matematika

Astrit Lulushi Kategoritë racore me të cilat jemi njohur janë pseudoshkencë. Askush nuk ka ADN Kaukaziane. Nuk ekziston. Gjithsesi, shkencat... »

LËVIZJET ME NOL…

– Kujtohet për të kuptuar se si jemi harruar – Ishte datëlindja e Fan Nolit dje, atij që ka hyrë... »

Çështje të Emigracionit: Vizat e punësimit, H-1B dhe H-2B

Nga Avokati Kieran Both Programi H-1B vlen për punëdhënësit që kërkojnë të punësojnë të huaj me status joemigrues, që shquhen... »

Molla e Adamit

Astrit Lulushi Njerëzimi është në konflikt, ka qenë dhe do të jetë. Mbizotëruese është idea se janë çështjet sociologjike –... »

Si ta shtyj afatin e vizës së turistit dhe më pas ta ndryshoj në vizë studenti

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Kam një vizë turistike 10 vjeçare B-2. Erdha në SHBA në tetor... »

Tre shkencëtarë dhe shkrimtarë të talentuar – Flamurtarë të Bashkimit Kombëtar të dënuar nga diktatura komuniste

Nga Pertefe Leka Janë të shumtë studiuesit shqiptarë dhe të huaj që i përkasin Antropologjisë sociale, historiko -kulturore, të cilët... »

Festa e Krishtlindjes, pjesë e identitetit të shqiptarëve në Shkup

Në jetën publike e familjare të katolikëve shqiptarë të Shkupit, festat ishin pjesë e mbamendjes kolektive në përgjithësi, kurse krishtlindjet... »

Poeti Trifon Xhagjika 1932 - 1963

DHE TRIFON XHAGJIKA THA: MË JEPNI NJË TOP T’I BIE KOMITETIT QËNDROR

60 vjet më parë e pushkatuan dhe ishte vetëm 31 vjeç, poet… vrasja ndodhi dy ditë para Krishtlindjes nga një... »

Mundësia për të marrë më shpejt Green Card-ën, në rast se kualifikoheni

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Paraqitja e formularit për green card njëkohësisht me një formular tjetër Kur... »

KUR BOTA FOLI DHE VEPROI SHQIP

“Gjithë atyre që dhanë mundin, gjakut dhe jetën e tyre për liri e pavarësi të Kosovës”. I.Gashi Shkruan: Ismail Gashi... »

KRISHTLINDJA NË SHQIPËRI PLAGËT DHE FOLEJA…

– Përshëndetja e Visar Zhitit në një kishë katolike amerikane – Në Kishën Katolike Amerikane “St. Isidore” në Bloomindale, në... »

UFO ?!

Astrit Lulushi Një veçori mbi mjetet fluturuese të paidedifikuara (UFO) është se shumë deklarata rreth tyre bëhen nga zyrtarë pasi... »

Fuqizimi i Republikës kërkon përkushtim, devotshmëri dhe patriotizëm

 (Fjalimi vjetor në Kuvendin e Kosovës)   I nderuar kryetar i Kuvendit, z. Konjufca, I nderuar kryeministër Kurti dhe kabinet... »

Viza Emigruese për Bashkim Familjar – Përgatitja për intervistën e radhës

Çështje të emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Kur dërgoni dokumentet tuaja në Shqipëri – Lista e punëve përpara intervistës.... »

Revista LIFE në Nju Jork

Kriza shpirtërore e Nënë Terezës sipas sociologut Gëzim Alpion Arben Çokaj Frankfurt am Main – Ne korrik 2020, Bloomsbury Academic... »

Wallace

Astrit Lulushi David Foster Wallace vdiq i ri. Nga romani i tij më i famshëm, Endless Joke i vitit 1996... »

Çështje të Emigracionit: Mbrojtja e emigrantëve nga praktikat e padrejta të punësimit

Për ju Avokati Kieran Both ([email protected]) Zyra e Zyrtarit Kryesor të Dëgjimit Administrativ (OCAHO) mbikëqyr gjykatësit të cilët trajtojnë çështje... »

Në prag të agimit

Astrit Lulushi Ka një bukuri të veçantë për leximin e copëzave të lajmeve në një gjuhë që nuk e njeh... »

DREKË PËR PËR PENSIONISTË MBI 70 VJET E QË JETOJNË TË VETMUAR

Me rastin e Krishtlindjeve -Mbresa dhe një vështrim për pensionistët shqiptarë- Nga Fuat Memelli Festa e Krishtlindjeve ka kohë që... »

“Një zë tepër individual muzikor”

Recension me pesë yje nga Revista Britanike Musical Opinion për albumin e ri të Thoma Simakut me solistë të Ensemble... »

KËPUCËT E KOHËS…

Rreth romanit “Këpuca e aktorit” i Visar Zhitit, Onufri 2022 Nga Kosta Nake Ky roman duket si një oqean ku... »

DOSJA E PAVARËSISË, NJË SHFLETIM ME DHËMBJE…

111 vjet më parë Ismail Qemali ngriti Flamurin Kombëtar në Vlorë, atë që 580 vjet me parë e kishte ngritur... »

DITA E SHENJTË E FLAMURIT, DO TË KUJTOHET PËRHERË ME DASHURI E GËZIM NGA POPULLI SHQIPËTAR

Nga Eduard M. Dilo Të gjithë Shqiptareve sot u qesh e u shndrit fytyra në këtë ditë Ëngjëll të mbarë kombit... »