OP-ED - (2-30) - ILLYRIA - Page 4 OP-ED - (2-30) - ILLYRIA - Page 4

Terrorizmi kimik dhe bërthamor si mundësi e përllogaritjeve të luftës së Putinit

Nga Azem PARLLAKU E shkuara na tregon se luftërat ndonjëherë kanë filluar lehtësisht, por parimi i strategjisë ka qenë se... »

Kosova duhet ta ketë strategjinë e vet mbrojtëse

NATO nuk pranon në mesin e vet shtete që u mungon strategjia mbrojtëse. Kosova si duket strategjinë e saj mbrojtëse... »

Koha për të zgjedhur një shqiptaro-amerikan në Kongres: Vedat Gashi mund ta bëjë

Djali i emigrantëve shqiptarë po kandidon në zonën që dikur përfaqësohej nga kongresisti Engel – fitorja e tij do të... »

Putini e shpalli Shqipërinë shtet armik

Nga Thanas Gjika Këto ditë Vladimir Putini e shpalli Shqipërinë shtet armik, sepse shteti ynë iu bashkua thirrjes së OKB-së... »

MARTIRIZIMI PER LIRI E PER ATDHE

Në 60-vjetorin e lindjes dhe 40-vjetorin e vdekjes-mbytjes së Ibrahim Krasniqit Rezistenca përballë dhunës e represionit të egër të barbarisë... »

A është lufta fillimi i fundit të Putinit?

Kanë kaluar trembëdhjetë ditë që kur nisi lufta brutale në Ukrainë dhe presidenti rus Vladimir Putin nuk ka arritur ta... »

Solidarizohem me gratë e botës për Paqë

Berit Baker ( Gusht 1947- 7 Mars 1993) shembull humanizmi   Nga Pertefe Leka Shqipëria ka qenë vendi më atraktiv... »

Kodi i gjuhës është ADN-ja e një kombi

Këtë vit e shpallëm vitin e Drejtshkrimit të gjuhës shqipe, me ngjarje e aktivitete që do të organizohen në qendrat... »

DITA E MËSUESIT DHE SHKOLLËS LAIKE SHQIPTARE

Historiku i shkollës shqipe, është historiku i së kaluarës së  lavdishme të popullit shqiptarë, është rezistenca e shpëtimit nga mallkimi... »

Në paqe bijtë varrosin baballarët, në luftë ndodh e kundërta

Një luftë e paralajmëruar e pak e besuar Nga Azem PARLLAKU Samuel Phillips Huntington ish-profesor i politikologjisë në Universitetin e... »

JEPNI PËR NËNËN

Nga Shaqir Salihu – Virginia (SHBA)    Këto ditë, qeveria e Kosovës njoftoi themelimin e një fondi të posaçëm të... »

Tetë rekomandime për ta ndalur çmendurinë e Putinit

Lufta e Vladimir Putinit ka hyrë në një fazë tjetër, atë të shkatërrimit dhe masakrimit të civilëve. Ajo është gjithashtu... »

Gjermania drejt shndërrimit në fuqi të madhe ushtarake

Pakgjë konkrete sugjeronte kthesën historike që po bën Gjermania në politikën e jashtme dhe të sigurisë. Programi i koalicionit të... »

Veprime që çojnë në deportim pavarësisht se keni Green Card

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Për shumë njerëz, marrja e statusit të banorit të ligjshëm të përhershëm... »

Ruleta Ruse

Nga Ilir Seci “…Vuliçi me nji shenjë na ftoi me u ulë…na iu bindëm në heshtje. Mu duk se lexova... »

Beogradi është tymtari i Sputnikut rus në Ballkan

Vuçiqi nuk mundet paradite të jetë me Brukselin, kurse pasdite të jetë me Sputnikun rus, duke i krijuar atij komoditet... »

Kosova në NATO, një rrugëtim me pengesa që duhet bekuar

Nga Azem PARLLAKU Kosova kërkon të jetë pjesë e NATO-s nisur nga situata delikate e sigurisë pas sulmit të Rusisë... »

Kushtetuta dogmatike mbi Zbulimin hyjnor “DEI VERBUM “ – Fjala e Hyjit 

Nëpërmjet kësaj Kushtetute mbi Zbulimin hyjnor të Koncilit të Dytë të Vatikanit “është rivlerësuar rëndësia themelore e Fjalës së Zotit…,... »

Si po e ndryshon Putini Evropën?

Kurrë më parë nuk i ka flakur kaq shpejt tej Evropa parimet e përgjithshme politike dhe traditat ideologjike, sa javën... »

Fantazma e Shën Stefanit reinkarnohet në aspiratat e Putinit

Putini po synon ta rikthejë frymën e vendimeve të Shën Stefanit për të arritur disa qëllime. Rusia e Putinit synon... »

Fryma antisemitiste në konfliktin ruso-ukrainas është e papranueshme

Departamenti për edukimin dhe hulumtimin e Holokaustit në Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve (ITSHKSH) në Shkup, duke... »

Agresioni rus në Ukrainë – pikë e kthesës për Gjermaninë

Politikanët gjermanë në Berlin po e pranojnë, njëri pas tjetrit, se e kanë vlerësuar gabimisht presidentin rus. Por, si do... »

Ukraina si çmenduria dhe fundi i përgjakshëm i Putinit

Nga Azem PARLLAKU Njerëzit me vullnetin e tyre, armët dhe mbështetja logjistike, aftësia për t’a shfrytëzuar terrenin, si dhe bashkëveprimi... »

Forca e artistëve përballë çmendisë së Putinit

Ka plot artistë anembanë globit tokësor, por janë të rrallë artistët si Elena Kovalskaya dhe Volodymyr Zelensky që e flijojnë... »

Agresioni rus në Ukrainë – pasojë e flirteve të Perëndimit me Putinin

Fuqia e Putinit burimin e ka pikërisht në qasjen e Perëndimit ndaj tij dhe ndaj problemeve që mund t’i shkaktonte... »

Ukraina do të mbijetojë, por Perëndimit duhet t’i vijë turp

Lufta e madhe është realitet – Rusia ka sulmuar Ukrainën. Kjo katastrofë mund të ishte parandaluar, nëse Perëndimi nuk do... »

Të marshojmë në emër të paqes

Nga Jona Koprencka Në këtë kohë të trazuar nga pandemia, krizat individuale, sociale dhe politike mbahet një marshim në emër... »

GAZI I BOTËS

Nga Ilir Seci Me datën 5 gusht të vitit 2008, në qytetin Refahiye të Turqisë Lindore,(Anadoll), ndodhi nji shpërthim misterioz... »

Shqiptarët në Serbinë e jugut – njëri thumbit, tjetri patkoit!

Përpos Beogradit zyrtar, në pasivizimin e adresave të shqiptarëve në Medvegjë kanë ndikuar edhe qasjet e gabuara dhe tepër inerte... »

Evropa të ndalojë krimet e Putinit ose të bëhet bashkëfajtore për një luftë të madhe

Sundimtari në Kremlin mohon pavarësinë e Ukrainës dhe dërgon trupa në Donjeck dhe Luhansk. Nëse Evropa e lejon këtë, një... »