OP-ED - (2-30) - ILLYRIA

Viti i Brishtë – Dobia e konvencioneve praktike

Rafaela Prifti Një ditë që vjen një herë në katër vjet ka historinë e vet të evolucionit dhe rëndësi të... »

Pyetje lidhur me natyralizimin (marrjen e nënshtetësisë amerikane)

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both A më nevojitet avokat për të paraqitur kërkesën për nënshtetësi amerikane? Jo.... »

Mjeshtri dhe Margarita, Satirizimi i totalitarizmit nga Bulgakov në Rusinë e Putinit – Një Pakt me Djallin?

Rafaela Prifti Një vepër arti disidente në Moskën e sotme menjëherë të zgjon kureshtje nëse është një manovër e Kremlinit... »

Referendumi i Luginës së Preshevës

Nga Refik Hasani Sivjet, shënojmë 32 vjetorin e Referendumit të 1 dhe 2 marsit 1992, popullata me shumicë shqiptare të... »

Po me Bazën e Kuçovës, çfarë keni xhanëm?

Shefqet Kercelli Ne keto dite post Blinken, ne mediat shqiptare vazhdojne llafollogjite, mediokriteti, brockulla e analizat pa fund, ku jane... »

Mbrojtja për viktimat e krimit që nuk kanë nënshtetësi amerikane

Çështje të Emigracionit: Për ju Kieran Both Në vitin 2021, ICE (Agjencia federale amerikane që merret me zbatimin e ligjeve... »

Dr. Besnik Budo, mishërim i mirësisë njerëzore

Nga dr. Sadik Elshani Më 3 shkurt na erdhi edhe një lajm i hidhur nga Holanda: ka ndërruar jetë dr.... »

Gëzuar Ditën Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare!

Nga Keze Kozeta Zylo Gëzuar Ditën Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare! Gëzuar Familja e Madhe “Alba Life”! 17 VITE SHQIP NËPËR... »

Gëzuar 16-vjetorin e pavarësisë, Kosova!

Disa mendime dhe këshilla për të ardhmen e shtetit të ri Nga Harry Bajraktari Sot, është ditë feste për shqiptarët... »

Sinagoga antike e Sarandës

Nga Auron Tare Shpesh kemi parë se si politikanë shqiptarë në forume botërore mburren me një ngjarje historike të Luftës... »

E-Din, Eden, Paradiz, Parajsë

Astrit Lulushi Nuk mungojnë ata që theksojnë se hartat e mesjetës tregojnë gjeografinë e Antarktidës dhe e bëjnë këtë, çuditërisht,... »

Ta shtojmë kujdesin për gjuhën tonë!

Nga dr. Sadik Elshani Ne të gjithë me të drejtë krenohemi për gjuhën tonë të ëmbël e të bukur, njërën... »

Arben Ahmetaj – viktimë, hero pa dashje, “whistleblower” apo rast i veçantë i drejtësisë shqiptare? A mundet t’i blejë këto me 150,000 dollarë në Amerikë?

Rafaela Prifti Firma për Marrëdhënie Publike Prism Group ka deklaruar në regjistrin e agjencisë FARA pranë Departamentit amerikan të Drejtësisë... »

MESHTAR NGA DARDANIA NË SHBA…

– kronikë e 7 takimeve me Don Ndue Gjergjin – Nga Visar Zhiti FYTYRA E VENDLINDJES Më parë se ta... »

Xhirot e famshme të Tiranës

Këtë shkrim ia dedikoj rinisë ish të persekutuar politike, si dhe të larguarve të 2 Korrikut 1990, të cilët e... »

“DITURIA ËDHTË FORCA NGA E CILA ARRIHET ÇDO FITORE”

Shkruar nga Prof. Gjon Frani Ivezaj në respekt të ditës së mësuesit. Dija dhe shkolla janë binomi më i nevojshëm... »

Shqiptarët e kujtojnë me admirim Presidentin Wilson

Sot, një shekull më parë, ka qenë dita e parafundit e jetës së Presidentit të 28-të amerikan, Woodrow Wilson. Pas... »

PSE PO FRYJNË SIRENAT E LUFTËS?

LABIRINTI I KAOSIT … SUBKOSHIENCA E THANATOSIT! Nga Skënder SHERIFI Nuk e di pse, apo dikund e di … por... »

Nëse lejohet përdorimi i dinarit serb në Kosovë, edhe Leku shqiptar duhet lejuar në Luginë të Preshevës

Nga Refik Hasani   Banka Qendrore e Kosovës, e ka miratuar një Rregullore, me të cilën përcakton se e vetmja... »

Për Elvirën…

Veprimtari përkujtimore, përshpirtje te “Bijtë e Shqipes” për zonjën Elvira Budo: gjithënjë e dashur dhe e qeshur me të gjithë... »

Në Ditën e Kujtesës, Shqipëria qëndron krenare

Sot më 27 janar, në përvjetorin e Ditës Ndërkombëtare të Kujtesës së Holokaustit. Nga Dr. Bledar Kurti Sot më 27... »

Rugova mbi raportet e pushtetit me intektualët

(Fjalë e mbajtur në promovimin e librit “Pushteti dhe intelektualët”, përmbledhje e intervistave të Ibrahim Rugovës për letërsinë dhe kulturën,... »

Tarifat e Emigracionit dhe si t’i paguajmë

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Mënyra si të paguani tarifat për aplikimet që i keni dërguar USCIS-it... »

Rikthim në Shqipëri pas 25 vitesh

Brezi i ri i shkolluar dhe i edukuar është gur-themeli për të ndërtuar një të ardhme më të mirë Anja... »

Të blesh dy herë jetën dhe shëndetin!

Editorial i revistës Monitor Në vitin 2020, Shqipëria doli e para në Europë për treguesin e vdekjeve shtesë, të cilat... »

Si e njoha dhe si e përjetova vrasjen e Jusuf Gërvallës

Nga Gani Mulliqi Në vitin e largët 1978 kur ende isha student bashkë me nja 15 të rinjë të tjerë... »

AKADEMIK MUHAMEDIN KULLASHI – NJË PERSONALITET I SHQUAR NË FUSHËN E SHKENCËS DHE TË DIPLOMACISË KOSOVARE

(Me rastin e përurimit të librit të tij “KOSOVA NË FUSHËN E DIPLOMACISË NË FRANCË, 2008-2016”, ASHAK, 2022)     Është... »

ERNEST KOLIQI QĒ NUK IKĒN DOT…

…me rastin e 49 vjetorit tẽ vdekjes sē shkrimtarit themeltar… Rikujtesē nga Visar Zhiti KARTELĒ NĒ REALIZMIN E DĒNUAR “…mësues,... »

Çështje piratësh

Astrit Lulushi Cezari u kap dhe u burgos nga piratët në detin Adriatik në vitin 78 pes. Ndërsa në burg... »

Vrasja e Enver Malokut ishte e paralajmëruar

Ramadan Muçolli (Kujtime nga bisedat me mikun tim, Enver Malokun, për kërcënimet e tij me jetë)* Pak ngjarje të jetës... »