POLITIKË - ILLYRIA POLITIKË - ILLYRIA

Në Shqipëri, opozita kërkon komision hetimor për lidhjet e Ramës me ish zyrtarin e FBI-së

Tiranë, 3 shkurt 2023 – Në Shqipëri, opozita dorëzoi sot zyrtarisht kërkesën për ngritjen e një komisioni hetimor mbi lidhjet... »

Krasniqi: Një marrëveshje pa njohje reciproke nuk siguron stabilitet në Kosovë

Uashington, 1 shkurt 2023 – Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, tha në një intervistë për Zërin e... »

Berisha: Disa ministra të kabinetit Rama kanë paraqitur dorëheqje për takimet me McGonigal

Tiranë, 30 janar 2023 – Kryetari i PD-së, Sali Berisha, i ka bërë thirrje Edi Ramës që të jape dorëheqje... »

Opozita e konsideron të papranueshëm propozimin i BE-së pa njohjen e Kosovës nga Serbia

Prishtinë, 27 janar 2023 – Partitë politike opozitare në Kosovë mbështesin procesin e dialogut me Serbinë, por nuk pajtohen me... »

Një vit nga dhuna e 8 Janarit: Alibeaj përjashton nga Grupi Parlamentar katër deputetë të PD-së

Grupi Parlamentar i PD në Kuvend do të ketë në seancën e radhës katër deputetë më pak. Kjo, për shkak... »

Rashiq: Formimi i Asociacionit është obligim, i takon Qeverisë ta caktojë modelin e tij

Prishtinë, 6 janar 2023 – Ministri për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës, Nenad Rashiq, ka thënë se formimi... »

Haradinaj: Asociacioni i komunave me shumicë serbe duhet të jetë pjesë e marrëveshjes përfundimtare

Prishtinë, 22 dhjetor 2022 – Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, tha se situata në pjesën veriore... »

Jabllanoviq fajëson Listën Serbe, Beogradin dhe Prishtinën për barrikadat në veri

Prishtinë, 20 dhjetor 2022 – Aleksandar Jabllanoviq, kryetar i Partisë së Serbëve të Kosovës, ka fajësuar Listën Serbe, Qeverinë e... »

Abdixhiku: Albin Kurti ka rënë në kurthin e Serbisë, nuk ka plan për veriun

Prishtinë, 19 dhjetor 2022 – Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku ka reaguar lidhur me ngjarjet e... »

Berisha: Lëvizja e Dhjetorit – lëvizja më e rëndësishme pas asaj për pavarësinë e Shqipërisë

Tiranë, 8 dhjetor 2022 – Të enjten, në ditën e rinisë, në Tiranë, u promovua libri “Midis krimeve dhe mirazheve”,... »

Shehaj: Partia Demokratike nuk është më e përçarë

Uashington, 7 dhjetor 2022 – Deputeti i Partisë Demokratike në Kuvendin e Shqipërisë, Agron Shehaj, i cili po merr pjesë... »

Berisha grushtohet gjatë protestës së opozitës në Tiranë, e akuzon Ramën

Tiranë, 6 dhjetor 2022 – Një incident i rëndë ka ndodhur gjatë protestës së sotme të opozitës, në bulevardin “Dëshmorët... »

Shmangen Primaret për Tiranën: Këlliçi kandidat për kryetar, Alimehmeti për nënkryetar

Tiranë, 5 dhjetor 2022 – Ilir Alimehmeti është tërhequr nga balotazhi për Tiranën përballë Belind Këlliçit. Në një konferencë të... »

Primaret në PD për Tiranën: Belind Këlliçi dhe Ilir Alimehmeti shkojnë në balotazh

Tiranë, 5 dhjetor 2022 – Dje Partia Demokratike zhvilloi zgjedhjet për Primaret, nga ku do të dalin dhe kandidatët për... »

Opozita i kërkon Kurtit më shumë transparencë për dialogun

Prishtinë, 24 nëntour 2022 – Partitë opozitare në Kosovë e kanë mirëpritur arritjen e marrëveshjes me Serbinë për targat ilegale... »

Trajkoviq: Targat ’KM’ do të jenë në qarkullim vetëm derisa të skadojnë

Beograd, 24 nëntor 2022 – Kryetarja e Lëvizjes Evropiane të Serbëve nga Kosova, Rada Trajkoviq, ka komentuar marrëveshjen ndërmjet Kosovës... »

Lista Serbe: Targat KM mbeten në përdorim

Prishtinë, 24 nëntor 2022 – Lista Serbe ka mirëpritur marrëveshjen e arritur në Bruksel, dhe ka thënë se targat KM... »

Abdixhiku: Zgjidhja për tensionet në veri – në koordinim me partnerët

Uashington, 18 nëntou 2022 – Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, tha se përqëndrimi tek çështje teknike apo... »

Krasniqi në takim me Escobarin: Koordinimi me SHBA-të, alternativë e vetme e Kosovës

Uashington, 17 nëntor 2022 – Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi, është pritur në Departamentin Amerikan të... »

Abdixhiku pritet nga Escobar në Departamentin e Shtetit: Aleanca me SHBA-të është jetike për Kosovën

Uashington, 15 nëntor 2022 – Ditën e parë të vizitës së tij në SHBA, kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, është... »

Rama për protestën e opozitës: “Një protestë partish për pushtet”

Tiranë, 15 nëntor 2022 – Kryeministri i Shqiërisë, Edi Rama, ka reaguar për herë të parë sot në lidhje me... »

Të gatshëm për të marrë mandatet e deputetëve, në vend të deputetëve të dorëhequr

Prishtinë, 15 nëntor 2022 – Përfaqësuesit e subjekteve politike nga radhët e komunitetit serb që morën pjesë në zgjedhjet e... »

Abdixhiku: Plani franko-gjerman nuk është ai që po qarkullon në media

Prishtinë, 11 nëntor 2022 – Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka thënë se plani franko-gjerman, për marrëveshjen... »

Abazi: Qeveria ka qasje të gabuar ndaj kërkesave të ndërkombëtarëve

Prishtnë, 11 nëntor 2022 – Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Haki Abazi, i cili është kryetar i Komisionit për Punë të... »

Opozita: Qeveria t’i bashkërendojë veprimet me aleatët për tejkalimin e krizës në veri të Kosovës

Prishtinë, 8 nëntor 2022 – Udhëheqësit e partive politike opozitare në Kosovë i kërkuan të martën qeverisë që të bashkërendojë... »

Në Shqipëri, opozita e quan buxhet elektoral projekt-buxhetin e vitit 2023

Tiranë, 8 nëntor 2022 – Shoqata e Bashkive të Shqipërisë tha të hënën se buxheti për bashkitë për vitin 2023... »

Në Kosovë, liderët e opozitës i kërkojnë Kurtit koordinim të plotë me partnerët ndërkombëtarë

Prishtinë, 8 nëntor 2022 – Liderët opozitarë në Kosovë i kanë kërkuar kryeministrit Albin Kurti, që të ketë koordinim të... »

Programi i vizitës në Tiranë të presidentes së Komisionit Europian, fon der Lajën

Në orën 16.30 është përcaktuar konferenca për gazetarë ndërmjet Kryeministrit Edi Rama dhe zonjës fon der Lajën. Knid Ndrenika Qeveria... »

Blinken dhe Xhaçka rikonfirmojnë partneritetin strategjik SHBA-Shqipëri

I mbajtur në Departamentin e Shtetit, ky ishte takimi më i rëndësishëm i marrëdhënies politike mes dy vendeve, përkatësisht dialogu... »

Zhvillohet dialogu strategjik SHBA-Shqipëri në Uashington

Dialogu zhvillohet në kuadër të veprimtarive të përvjetorit të 100-të të marrëdhënieve diplomatike ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë Knid... »