POLITIKË - ILLYRIA

Dështon referendumi për largimin e kryetarëve shqiptarë të komunave në veri të Kosovës

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve tha të dielën se nisma për largimin e kryetarëve të komunave në veri të Kosovës, dështoi,... »

Monika Kryemadhi tregon arsyet e përplasjes me Ilir Metën

Tiranë, 19 prill 2024 – Partia e Lirisë është futur në seri përplasjesh të cilat tashmë kanë kulmuar me akuzat... »

Totaj: Qeveria të bashkërendohet me Perëndimin, Kosova nuk mund të jetë peng i qëndrimeve të Serbisë

Uashington, 12 prill 2024 – Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Shaqir Totaj thotë se qeveria e Kosovës duhet të... »

Bedri Hamza nominohet kandidat i PDK-së për kryeministër të Kosovës

Prishtinë, 27 mars 2024 – Bedri Hamza është nominuar kandidat i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) për kryeministër të Kosovës,... »

AAK prezanton mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë “Kurti”

Prishtinë, 23 mars 2024 – Shefi i Grupit Parlamentar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri në një... »

Edhe BDI-ja do ta ketë kandidatin e saj për President të Maqedonisë së Veriut

Shkup, 20 shkurt 2024 – Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) do të marrë pjesë në garën për president të Maqedonisë... »

Maqedoni e Veriut: Thellohen përplasjet në Aleancën për Shqiptarët

Mosmarrëveshjet brenda Aleancës për Shqiptarët (ASH) pritet të rezultojnë me ndryshime në postet ministrore të partisë në qeverinë e Maqedonisë... »

Ahmetaj, lobim 150 mijë dollarësh në SHBA për t’u mbrojtur nga akuzat në Shqipëri

Ish zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj, i cili ndodhet në arrati që prej korrikut të vitit të kaluar, kur Prokuroria e Posaçme... »

Haziri: Kosova i humbi dy momente për ta detyruar Serbinë ta ndryshojë Kushtetutën e saj

Uashington, 4 shkurt 2024 – Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lutfi Haziri, thotë se Qeveria e Kosovës i... »

Maqedoni e Veriut: Aleanca për Shqiptarët është pro koalicionit me partitë shqiptare në opozitë

Shkup, 3 shkurt 2024 – Kryetari i partisë Aleanca për Shqiptarët, Arben Taravari ka vendosur t’i bashkohet opozitës shqiptare në... »

Mexhiti: Vetëvendosje do të jetë pjesë e zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut

Prishtinë, 30 janar 2024 – Kryetari i Lëvizjes Demokratike në Maqedoni të Veriut, Izet Mexhiti, ka thënë se kryeministri i... »

Ali Ahmeti: Të hiqen kufijtë mes Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut

Shkup, 29 janar 2024 – Kryetari i Partisë Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti, bëri thirrje publike të dielën... »

Opozita shqiptare në Maqedoninë e Veriut e bojkoton Parlamentin

Shkup, 5 janar 2024 – Partitë shqiptare të opozitës në Maqedoninë e Veriut që e përbëjnë koalicionin Lëvizja Evropiane për... »

Alfred Lela: Gjykata duhet të njohë vullnetin e shumicës që kanë votuar për Berishën

Uashington, 27 dhjetor 2023 – Gjykata e Lartë e Shqipërisë, të mërkurën, e ktheu në rishqyrtim në Gjykatën e Apelit... »

Berisha thotë se nuk do ta njohë vendimin e gjykatës, e akuzon komisionin e mandateve

Tiranë, 19 dhjetor 2023 – Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, është pyetur të martën nga gazetarët se a do t’i... »

Abdixhiku: Draft-statuti i Asociacionit përbën rrezik për federalizimin e Kosovës

Prishtinë, 9 dhjetor 2023 – Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) e kundërshton draft-statutin për Asociacionin e komunave me shumicë serbe... »

Abdixhiku: LDK është gati për ta qeverisur Kosovën

Prishtinë, 9 dhjetor 2023 – Sot u mbajt mbledhja e Këshillit të Përgjithshëm të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK). Kjo... »

Rama: I futën fjalorin e sjelljet e rrugës në politikë, e kanë prekur fundin

Tiranë, 20 nëntor 2023 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka komentuar seancën e sotme plenare të Kuvendit në... »

Lumir Abdixhiku rizgjidhet kryetar i LDK-së

Prishtinë, 19 nëntor 2023 – Lumir Abdixhiku është rizgjedhdhur kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) edhe për katër vjet.... »

Faton Bislimi paraqet kandidaturën për kryetar të LDK-së

Prishtinë, 13 nëntor 2023 – Faton Bislimi, ish-anëtar i Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) dhe ish-deputet i kësaj... »

Haradinaj deklaron mbështetjen e AAK-së për Planin franko-gjerman

Prishtinë, 9 nëntor 2023 – Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur sot në takim Ambasadorin... »

Fredi Beleri i akuzuar për vrasje dhe i dënuar për kontrabandë armësh

Arben LLALLA Prej kohësh deputetët shqiptar po diskutojnë për dekriminalizimin e Institucioneve shtetërore, duke propozuar një paketë ligjesh. Por ende... »

LDK-ja inicion themelimin e komisionit hetimor për rezervat shtetërore

Prishtinë, 6 shtator 2023 – Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka iniciuar themelimin e një komisioni hetimor parlamentar për procedurat... »

Në Shqipëri, deputetët e opozitës bëjnë një hap drejt bashkimit

Tiranë, 5 shtator 2023 – Dy vjet pas përçarjes së Partisë Demokratike, përfaqësues të dy grupimeve brenda saj kanë ndërmarrë... »

PDK i përjashton tre anëtarë të saj që bashkëpunuan me VV-në

Prishtinë, 25 gusht 2023 – Partia Demokratike e Kosovës (PDK) njoftoi të premten se ka përjashtuar tre anëtarë të saj,... »

Ahmeti: Opozita shqiptare në Maqedoninë e Veriut e keqpërdori vizitën e Kurtit në Çair e Tetovë

Shkup, 24 gusht 2023 – Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka deklaruar se opozita shqiptare në Maqedoninë... »

LDK paralajmëroi se do të kërkojë hetim parlamentar lidhur me rezervat e shtetit

Prishtinë, 9 gusht 2023 – Partia opozitare, Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), kërkoi formimin e një Komisioni parlamentar hetimor për... »

Berisha e Rexha biseduan për situatën dhe zhvillimet në Kosovë e në Shqipëri

Tiranë, 8 gusht 2023 – Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, njoftoi se të martën është takuar me Presidentin e... »

Lulzim Basha shpallet fitues në zgjedhjet për kryetar të PD-së

Tiranë, 29 korrik 2023 – Lulzim Basha fitoi zgjedhjet për postin e kryetarit të Partisë Demokratike përballë kandidatit Gjergj Hani.... »

Rama shkarkon Gjiknurin dhe gjithë kupolën drejtuese të PS-së

Tiranë, 26 korrik 2023 – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, njëherit kryeministër i Shqipërisë, Edi Rama, shkarkoi gjithë sekretariatin... »