POLITIKË - ILLYRIA - Page 17 POLITIKË - ILLYRIA - Page 17

Jahjaga bëri thirrje për bashkëpunim të vendeve të rajonit

Bratisllavë, Prishtinë, 13 qershor 2013 – Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka deklaruar të enjten në Bratisllavë, se vizioni i... »

Projekligji për ratifikimin e Marrëveshjes së Brukselit i kthehet qeverisë

Prishtinë, 12 qershor 2013 – Komisioni për legjislacion i Kuvendit të Kosovës nuk e ka proceduar për miratim Projektligjin për... »

Halimi: Shqiptarët e Luginës së Preshevës te këne status të njëjtë me serbët në Kosovë

Prishtinë, 10 qershor 2013 – Riza Halimi, lider i Partisë për Veprim Demokratik (PVD), njëherësh deputet në Kuvendin e Serbisë,... »

Të martën fillon gjykimi i rastit “Bllaca III”

Prishtinë, 10 qershor 2013 – Të martën mbahet seanca fillestare e procesit gjyqësor lidhur me rastin “Bllaca III”, në të... »

Të njohurat dhe të panjohurat e zgjedhjeve lokale në Kosovë

Ramadan Muçolli   Afati ligjor për shpalljen e zgjedhjeve lokale në Kosovë po afron, por Presidentja Jahjaga po e pret... »

Shqipëria përsëri me laps dhe letër

Dështon projekti i votimit dhe numërimit elektronik të votave – 5 milionë euro të shkuara dëm për projektin pilot me... »

PS-PD, beteja e egër për votat e fshatarëve

Nga Dardan Malaj Statistikat e regjistrimit të fundit të popullsisë dhe banesave konstatojnë se në Shqipëri afro 46% e popullsisë... »

Ambasadori Amerikan Wohlers viziton Komunën e Haraçinës

Problemi aktual i komunës sipas kryetarit Ajvazi është borxhi prej 360 mijë euro i krijuar nga ish kryetari i kësaj... »

ODIHR raporti i parë për 23 Qershorin, kritika Komisionit Qendror të Zgjedhjeve

Nga Dardan Malaj Misioni Ndërkombëtar i Vëzhguesve të zgjedhjeve të 23 Qershorit ka bërë publik raportin e parë të ndërmjetëm... »

Gjuha shqipe zyrtare sfida e ardhshme e Marrëveshjes së Ohrit

Marrevëshja e Ohrit hyn në dekadën e dytë të vënies në jetë – Edhe sot pas 10 viteve sfidat e... »

Paskal Milo: Me Ramën, pakt xhentëllmenësh që u harrua

Intervistë e ish-Ministrit të Jashtëm, Paskal Milo, kryetar i partisë Demokracia Sociale në opozitë në Shqipëri dhënë gazetës “Illyria”:  “Bashkim... »

Beteja për 23 Qershorin, Berisha kërkon ndihmën e Bashës

Por, opozita e akuzon Bashën se po e përfshin bashkinë në luftë politike në kurriz të qytetarëve duke përdorur punët... »

Berisha i rikthehet praktikës së Fatos Nanos

 Kryeministri do t’i japë një rrogë të 13 administratës, të cilën e kishte hequr në 2005 kur erdhi në pushtet... »

Meta dhe Diamond prezantojnë strategjinë e re ekonomike të LSI-së

Me konsulencën e këshilltarit të kryeministrave britanikë, Tony Blair dhe Gordon Brown   Aristir Lumezi Një tjetër këshilltar i rëndësishëm... »

Misioni i (pa)mundur i Bamir Topit dhe Kreshnik Spahiut

Nga Dardan Malaj   Ndarja e votave mes dy koalicioneve kryesore garuese në zgjedhjet parlamentare të 23 Qershorit nuk është... »

U miratua Rezoluta për Luginën e Preshevës

Rezoluta e propozuar nga deputeti i LDK-së, Lutfi Haziri, kërkon mbështetjen e institucioneve të Kosovës për përmirësimin e pozitës së... »

Jakup Krasniqi do të formojë parti të re

Kryetari i Kuvendit të Kosovës konfirmoi se më nuk do të kthehet në PDK-në, në majat e së cilës ishte... »

Edi Rama premton sjelljen e tapive origjinale nga Turqia

Kontradiktat e Partisë Socialiste për të ardhmen e pronave – Partia Republikane e akuzon kryesocialistin për vizion “anarkist me reminishenca... »

Arben Malaj: Do të jem mandati +1 i mazhorancës së ardhshme

Kandidat i pavarur është optimist për zgjedhjet e 23 qershorit:   “Sfida ime nuk është personale por është për të nxitur... »

Një yll për shqiptarët e Luginës në flamurin e Kosovës

Pas reagimeve në Luginën e Preshevës, Kuvendi i Kosovës voton këtë javëpër rezolutën – Jakup Krasniqi ka kërkuar harmonizimin e... »

Ministrat shqiptare nuk shkojnë në Beograd

Mbahet mbledhja e përbashkët qeveritare Maqedoni-Serbi  pa ministrat shqiptarë – Vendimi duket se ka ardhur në çastet e fundit, si... »

Tony Blair si konsulent i PS: Në pikëpyetje kontrata financiare

Përfaqësuesit e Partisë Demokratike në pushtet e kanë shfrytëzuar këtë artikull duke ngritur pikëpyetjet për burimet e financimit   Nga... »

PS dhe PD miratojnë pas 8 muajsh vonesë tre ligjet për integrimin në BE

Nga Aristir Lumezi   Parlamenti shqiptar votoi dje me konsensus tre ligjet që mbeteshin për të plotësuar 12 rekomandimet e... »

Vizita, Jonathan Moore nuk zgjidh krizën e KQZ-së

Aristir Lumezi Drejtori për Europën Qendrore dhe Jugore, në Departamentin Amerikan të Shtetit, Jonathan Moore, në përfundim të një vizite... »

Pa Kosovën nuk ka samit rajonal

Dështoi Samiti i presidentëve dhe qeverive të Evropës Juglindore ne Ohër – Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, të mërkurën pasdite... »

Në Bruksel detajohet zbatimi, por në Prishtinë ende debatohet pranimi i marrëveshjes

Pas Thaçi-Daçiç, tani Tahiri-Vulin, por Lëvizja “Vetëvendosje” këmbëngul fuqishëm kundër ratifikimit – Analisti Gallucci shkruan se SHBA dërgon në Kosovë... »

Akuzat ndaj “grupit të Drenicës” tematizohen në Kuvend

 Rexhep Selimi: EULEX-i nuk ofron drejtësi – Blerta Deliu: “Kjo ka për qëllim komprometimin e UÇK-së”   Prishtinë, 30 maj... »

Kosovë: Ministri Rexhepi e shfajëson veten

Rexhepi: “Do të shihni se ministri s’ka fare të bëjë me skandalin e pasaportave” Prishtinë, 30 maj 2013 – Ministri... »

Surpriza në programet e partive të vogla, nga mariuana tek poligamia

Nga Dardan Malaj Shqiptarët vazhdojnë të mos kenë për bazë kryesore të gjykimit politik programet e partive politike por liderët... »

Jonathan Moore sërisht në Shqipëri për krizën e KQZ-së dhe tre ligjet

Drejtori për Europën Qendrore dhe jugore në Departamentin e Shtetit zhvillon takime në Tiranë   Nga Tirana, Aristir Lumezi  ... »