POLITIKË - (2-30) - ILLYRIA - Page 3 POLITIKË - (2-30) - ILLYRIA - Page 3

Meta: Kushdo që e sulmon demokracinë do të më ketë kundërshtar

Tiranë, 14 shkurt 2022 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka shpërndarë sot një mesazh të presidentit të rizgjedhur të... »

Meta: Do të rikthehem shumë fuqishëm në politikë

Mesazhi i presidentit u dha një natë pasi Kuvendi miratoi ndryshimet kushtetuese për zgjatjen e afatit të organeve të Vettingut.... »

Meta: Askush s’do guxojë më të ndryshojë Kushtetutën pa referendum

Tiranë, 11 shkurt 2022 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka bërë të premten një deklaratë të fortë lidhur me... »

Shqipëri, ndryshimet kushtetuese për Vettingun miratohen me 118 vota

Në Shqipëri parlamenti votoi me një shumicë dërrmuese votash (118 në favor dhe 4 abstenime) ndryshimet kushtetutese që lejojnë zgjatjen... »

Shqiptarët entikë rrëzuan qeverinë e malazezëve të Krivokapiqit

“Deputetët që do të votojnë sot për rënien e kësaj qeverie duhen të jenë deputetë të popullit, deputetë që veprojnë... »

Dështoi shkarkimi i zëvendëskryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviç

Deputetët e Kuvendit të Malit të Zi nuk diskutuan për shkarkimin e zëvendëskryeministrit malazez Dritan Abazoviç, pasi rendi i ditës... »

Berisha: Rama nuk reagon për letrën fyese e kërcënuese nga ambasada ruse

Në seancën plenare të Kuvendit deputeti demokrat Sali Berisha tha se qeveria nuk reagon pasi kryeminstri Edi Rama është vasal... »

Udhëheqësit e Listës Serbe u takuan me Escobarin e Lajçakun, parashtruan kërkesa e ankesa

Prishtinë, 1 shkurt 2022 – I dërguari i  Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin, Gabriel  Escobar dhe Përfaqësuesi special... »

Haradinaj në takim me Escobarin e Lajçakun: Jemi të përkushtuar për një marrëveshje që ka epilog njohjen e ndërsjellë, në kufijtë ekzistues

Prishtinë, 1 shkurt 2022 – Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj është takuar sot me Përfaqësuesin e Shteteve të Bashkuara të... »

Abdixhiku takon Escobarin e Lajçakun, përsërit qëndrimet e LDK-së për dialogun

Prishtinë, 1 shkurt 2022 – Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku, sot është takuar me të të... »

Krasniqi pas takimit me Escobar e Lajçak: PDK e mbështet një marrëveshje me njohje të ndërsjellë

Prishtinë, 1 shkurt 2022 – Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka takuar sot në Ambasadën e SHBA-ve... »

PD: “Rama ka udhëtuar me charter privat, për qejfet e veta”

Tiranë, 30 janar 2022 – Partia Demokratike e ka denoncuar kryeministrin Edi Rama se ka udhëtuar me charter privat, pak... »

Voltana Ademi tërhiqet nga gara për kryebashkiake të Shkodrës

Tiranë, 29 janar 2022 – Kryetarja e Bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi, ka bërë të ditur se ajo  nuk do... »

Presidenti Meta dekretoi 6 marsin 2022 për zhvillimin e zgjedhjeve të pjesshme vendore

Presidenti Ilir Meta uroi që që ky proces të jetë një shembull i besimit te demokracia dhe vota e lirë.... »

Berisha në Shkodër: Ky revolucion nuk ka të ndalur. Bashën e pret vrima e miut

Tiranë, 16 janar 2022 – Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, ka nisur të dielën në Shkodër turin e takimeve të... »

Basha në Fier: I lëmë pas hijet e së shkuarës, e zgjedhim të ardhmen

Tiranë, 16 janar 2022 – Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në tubim me anëtarë të partisë në Fier, të... »

Berisha e fton Metën në frontin opozitar kundër Ramës

Tiranë, 15 janar 2022 – Ish-kryeministri Sali Berisha nuk e përjashton mundësinë për një bashkëpunim me Ilir Metën për të... »

Partia Demokratike bën ndryshime në përfaqësimin e saj në parlament

Tiranë, 15 janar 2022 – Partia Demokratike miratoi sot një seri ndryshimesh në përfaqësimin e saj parlamentar, një javë pas... »

Opozita e mbështet Qeverinë, e kundërshton referendumin e Serbisë në Kosovë

Prishtinë, 14 janar 2022 – Partia Demokratike e Kosovës konsideron se mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese... »

Demokratët shkëmbejnë akuza pas thirrjeve në prokuri për dhunën e 8 janarit

Prokuroria e Tiranës mori sot në pyetje organizatorin e protestës së 8 janarit, ish kryeministrin Sali Berisha, mbi ngjarjet e... »

Berisha, Escobarit: Basha kufomë politike, mos e mbështesni, SHBA ta hetojë për pastrim parash

Ish kryeministri Sali Berisha i kërkon SHBA por dhe agjencive të tjera ligjzbatuese partnere të hetojnë kryetarin e PD-së të... »

Sali Berisha pas prokurorisë: Basha u mbrojt nga persona të kthyer nga Siria

Deputeti Sali Berisha tha se kryetari sipas tij i shkarkuar i partisë, Lulzim Basha u mbrojt nga vrasës, trafikantë, pengmarrës... »

Abazoviq: Qeveria e pakicës një nga zgjidhjet, largimi i Gjukanoviqit do t’i lehtësonte gjërat

Largimi i Milo Gjukanoviqit nga udhëheqja e DPS-së nuk është parakusht për formimin e qeverisë së pakicës, por do të... »

Escobar: E konsiderojmë Partinë Demokratike një partner të rëndësishëm

Zv/Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën Jugore dhe Qendrore, Gabriel Escobar dënoi dhunën e fundjavës së kaluar në Partinë Demokratike... »

SHBA dënon dhunën në protestën e Sali Berishës për të marrë selinë

Escobar: Nuk merret me dhunë kryesia e partisë Zv/Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën Jugore dhe Qendrore, Gabriel Escobar dënoi... »

Berisha për përjashtimin e tij nga PD: Është njëlloj si të ngrihen të vdekurit politikë e të thonë se këta të tjerët nuk janë gjallë

Tiranë, 11 janar 2022 – Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, ka reaguar lidhur me vendimin e Kryesisë së Partisë Demokratike... »

PD përjashton përgjithmonë themeluesin Berisha dhe ish-presidentin Nishani

DEKLARATË E PARTISË DEMOKRATIKE TË SHQIPËRISË     Pas sulmit të dhunshëm dhe të parapërgatitur të 8 Janarit mbi Selinë... »

Basha mbledh Kryesinë e PD-së në 18:30

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi njoftoi: Te nderuar anëtarë të Kryesisë, Sot në orën 18:30, me kërkesë të... »

Alibeaj: Berisha u kthye në vendin e krimit, vazhdon të nxisë dhunë

Tiranë, 9 janar 2022 – Nënkryetari i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, ka deklaruar se ish-kryeministri Sali Berisha u kthye sot... »

Rama nxit demokratët kundër Berishës dhe Bashës: Ata po e shkatërojnë opozitën në Shqipëri

Tiranë, 9 janar 2022 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka bërë thirrje anëtarësisë së Partisë Demokratike që të... »