Ndre Mjeda si gjuhëtar

Nga Kolec Topalli Shumëkush prej shqiptarëve e njohin Ndre Mjedën si poet; por të paktë janë ata që e njohin... »

Amerika nuk e përkrah ndarjen

Nga Martin Vulaj Amerika është një fenomen i veçantë në evoluimin politik të njerëzimit. Baballarët e kombit, në fillimet e... »

“Liria” nuk erdhi vetëm

Nga Ruben Avxhiu Diktatura komuniste shkaterroi shume gjera, po ne lagjen ku u rrita e kishte lene nje fushe sporti... »

NJË RAJON, DY STANDARDE

Shqiptarët e Medvegjës dhe Luginës mbetën të huaj si në vendlindje ashtu edhe në Kosovë Nga Muharrem Salihu Gjatë dhe... »

HISTORIA NUK DUHET NDRYSHUAR

– Me rastin e 170 vjetorit të kishës së Sinicës në rrethin e Devollit – Nga Fuat Memelli-Boston NJË HOMAZH... »

Bisedë me poetin arvanitas Dino Koubatis

Nëse Verleni, Rebo, Malarme dhe të  tjerë shkruan vargje “simbolike”, Ali Podrimja solli simbolizmin e vërtetë të poezisë më të... »

Taksat e biznesmenit Donald Trump

Nga Ruben Avxhiu Për mua personalisht, fakti që Donald Trump fitoi garën mes kandidatëve republikanë në 2016 qe më e... »

Amerikani që dinte shqip

Nga Ilir Seci Nga viti 2005, një mbasdite në Manhattan më qëlloi të njihem me një amerikan që sapo kishte... »

Home is the memories we create

Art and Science Talk with Veneta Callpani I hope this pandemic will inspire more people to become doctors and scientists... »

I dashuni, Baca Fehmi!

Nga Dijana Toska Sot ma shumë se kurrë kisha dashun të jesh mes nesh. Me modestinë e fisnikërinë tënde të... »

KUR HISTORIA BËNË PRAPAKTHEHU

Dr. Vittorio Bruschi, mjeku italian që shëronte plagët e fashizmit në Shqipëri Nga Leonora Laçi Në këtë zymtësi kohërash kur... »

Një virus kapriçioz

Nga Ruben Avxhiu Sot, lexova një shkrim në The New York Times për mospërputhjen totale të bilanceve në luftën kundër... »