BOTË - ILLYRIA

Takimi Mitsotakis-Erdogan – mundësi për uljen e tensioneve mes Turqisë e Greqisë

Stamboll, 6 dhjetor 2023 – Presidenti i Turqisë, Recep Tayip Erdogan, do të shkojë të entjen në Athinë, ku do... »

Dodik del para gjykatës për shpërfillje të vendimeve të Schmidtit

Sarajevë, 6 dhjetor 2023 – Lideri i serbëve në Bosnje-Hercegovinë, Millorad Dodik, ka dalë të mërkurën para gjykatës, në nisje... »

Zelensky e anuloi planin për t’iu drejtuar ligjvënësve amerikanë

Uashington, 6 nëntor 2023 – Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, anuloi planet t’u lidhur drejtpërdrejt me video me ligjvënësit amerikanë për... »

Lufta Izrael-Hamas shkakton debat mes të rinjve amerikanë në mediat sociale

Uashington, 5 dhjetor 2023 – Postimet në mediat sociale nga fushat e betejës, si ajo në terren edhe ajo ideologjike... »

Izraeli urdhëron evakuimin e palestinezëve në jug të Rripit të Gazës, por ata s’kanë ku të ikin më

Gazë, 4 dhjetor 2023 – Ushtria e Izraelit i ka ripërtërirë thirrjet të hënën për evakuim masiv nga qyteti jugor... »

Izraeli zgjeron ofensivën në Gazë

Gazë, 4 dhjetor 2023 – Izraeli zgjeroi të hënën ofensivën kundër militantëve të Hamasit, grupit palestinez të shpallur organizatë terroriste... »

Njëmbëdhjetë të vdekur dhe dhjetëra të zhdukur pas shpërthimit të vullkanit në Indonezi

Xhakarta, 4 dhjetor 2023 – Njëmbëdhjetë alpinistë u gjetën të vdekur të hënën dhe dymbëdhjetë të tjerë mbesin ende të... »

Vullnetarët ndihmojnë në zbukurimin e Shtëpisë së Bardhë për Krishtlindje

Uashington, 4 dhjetor 2023 – Çdo vit, mijëra njerëz nga të gjithë Shtetet e Bashkuara ofrojnë punë vullnetare për të... »

Izraeli rinis sulmet në Gazë pas përfundimit të armëpushimit

Gazë, 1 dhjetor 2023 – Avionët luftarakë izraelitë kanë goditur caqe të Hamasit – grupit palestinez të shpallur organizatë terroriste... »

O’Brien: Rusia t’i japë fund shkeljes së parimeve bazë të OSBE-së

Shkup, 30 nëntor 2023 – Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, James O’Brien, në samitin e Organizatës... »

Antony Blinken shkon në Izrael, për të diskutuar për armëpushimin dhe ndihmat për Gazën

Tel Aviv, 30 nëntor 2023 – Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, mbërriti të enjten në Tel Aviv, ku pritet... »

Kovaçevski: Lufta në Ukrainë po i rrënon themelet e OSBE-së

Shkup, 30 nëntor 2023 – Në Shkup të Maqedonisë së Veriut të enjten ka nisur punimet samiti i Organizatës për... »

Vdes ish kryediplomati amerikan Henry Kissinger

Uashington, 30 nëntor 2023 – Henry Kissinger, i cili vdiq të mërkurën në moshën 100-vjeçare, personifikoi politikën e jashtme të... »

Rusia lëshon urdhërarrest për fituesen e Eurovizionit nga Ukraina

Moskë, 29 nëntor 2023 – Prokuroria e Moskës njoftoi të mërkurën se e ka lëshuar një urdhërarrest për fituesen e... »

Hulumtim i REL-it: Rusët e lidhur me Kremlinin të punësuar në OSBE

Dy ditë para se Rusia të niste pushtimin në shkallë të plotë të Ukrainës, në shkurtin e vitit 2022, zëvendësministri... »

Blinken e Stoltenberg shprehin përkushtimin e NATO-s për përballimin e sfidave globale

Bruksel, 28 nëntor 2023 – Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg përshëndetën... »

Bullgaria dha leje për fluturimin e avionit të Lavrovit nëpër hapësirën e saj ajrore

Sofje, 28 nëntor 2023 – Ministria e Punëve të Jashtme e Bullgarisë i dha leje avionit të ministrit të Jashtëm... »

Lavrov: Pjesëmarrja ime në takimin e OSBE-së në Shkup varet nga Bullgaria

Moskë, 27 nëntor 2023 – Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, tha më 27 nëntor se do të marrë pjesë... »

Hamasi liron edhe një grup pengjesh dhe kërkon zgjatjen e armëpushimit

Gazë, 27 nëntor 2023 – Armëpushimi i brishtë midis Izraelit dhe Hamasit – grupit palestinez të shpallur organizatë terroriste nga... »

Koreja e Veriut shton kontrollin në kufirin me Korenë e Jugut

Seul, 27 nëntor 2023 – Koreja e Veriut ka dërguar trupa në kufirin e saj jugor për të rivendosur pikat... »

Hamasi e vonon lirimin e pengjeve, e akuzon Izraelin se e shkeli marrëveshjen

Gazë, 25 nëntor 2023 – Grupi militant Hamas e ka vonuar dorëzimin e pengjeve izraelite, duke e akuzuar Izraelin se... »

Rusia e kryen sulmin më të madh në Ukrainë prej se e nisi pushtimin e saj

Kiev, 25 nëntor 2023 – Rusia e ka sulmuar Ukrainën me një numër rekord dronësh iranianë më 25 nëntor, duke... »

Ditën e dytë të armëpushimit, pritet shkëmbimi i më shumë pengjeve me të burgosur palestinezë

Gazë, 25 nëntor 2023 – Hamasi, grupi radikal palestinez i shpallur terrorist nga Shtetet e Bashkuara, pritet që sot të... »

Turqia planifikon të evakuojë nga Gaza disa fëmijë të plagosur dhe të sëmurë

Ankara, 23 nëntor 2023 – Turqia planifikon të evakuojë disa nga të fëmijët e plagosur apo të sëmurë në Gazë... »

Kush është udhëheqësi i fshehtë i Hamasit që gjendet në krye të listës së armiqve të Izraelit?

Organizatori i sulmit të grupit radikal palestinez, Hamas – i shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe... »

Holandë, fitore e thellë në zgjedhje e populistit dhe anti-islamikut Geert Wilders

Populisti i ekstremit të djathtë dhe anti-islamiku Geert Wilders pritet të nisë sot bisedimet për gjetjen e aleatëve për formimin... »

Papa: Konflikti Izrael-Hamas është shndërruar në terrorizëm

Romë, 22 nëntor 2023 – Papa Françesku ka thënë të mërkurën se konflikti mes Izraelit dhe Hamasit – grupit radikal... »

Presidenti palestinez mirëpret marrëveshjen, por bën thirrje për zgjidhje më të gjera

Ramallah, 22 nëntor 2023 – Presidenti palestinez Mahmoud Abbas e ka mirëpritur marrëveshjen e arritur mes Izraelit dhe Hamasit për... »

Izraeli dhe Hamasi pajtohen për armëpushim dhe lirim pengjesh

Tel Aviv / Gazë, 22 nëntor 2023 – Qeveria e Izraelit dhe grupi radikal palestinez Hamas — i shpallur organizatë... »

OpenAI e kthen në detyrë shefin e shkarkuar Sam Altman

San Francisko, 22 nëntor 2023 – Bashkëthemeluesi i OpenAI, Sam Altman, do të kthehet në detyrë si shef i kësaj... »