HISTORI - ILLYRIA

“Ai themeloi dhe nxori një revistë në Itali e në Francë, e cila u bë streha e mërgatës antikomuniste shqiptare në Perëndim…” – Historia e panjohur e të diplomuarit në Firence

Në nderim të patriotit të madh shqiptar, Isa Ndreu, që jetoi e punoi në Itali dhe vëllait të tij, Selmanit, që... »

Papàs Antonio Bellusci (1934-2024)

Papàs Antonio Bellusci ishte një rilindas i epokës sonë, trashëgimtari i vërtetë i Jeronim deRadës. Unë, vëllezërit e mi dhe... »

ARBËRESHI MARATHONAK

Nga Arben LLALLA                                                             Arbëresh je ti, mos e harro                                                           Gjuhën e mëmës ti mos e largo                                                          Kujtimin... »

Për kujtim të djemve shqiptarë në 80 vjetorin e Ditës së Zbarkimit të Aleatëve në Francë

Rafaela Prifti Numri i atyre që shkuan në festimet përkujtimore të përvjetorit të 80–të të zbarkimit të aleatëve në Normandi... »

Memorandum i “Shoqërisë Çamëria” në SHBA drejtuar Konferencës së Paqes në vitin 1919 ku kërkohej bashkimi me Shqipërinë

Hasan Bello Pjesë e emigracionit shqiptar në SHBA në dekadat e para të shek.XX ishin dhe shqiptarët e Çamërisë. Për... »

“Në Kosovë bëmë gjënë e duhur”: Dita kur NATO-ja pushoi bombardimet

“Sonte, për herë të parë në 79 ditë, qiejt mbi Jugosllavi janë të heshtur”, tha presidenti amerikan, Bill Clinton, më... »

Durrësi mesjetar si bashkësi qytetare

Burimet dokumentare hedhim dritë mbi Këshillin Qytetar dhe zhvillimin e organizimit administrativ të Durrësit gjatë periudhës mesjetare.   Nga Eduard... »

MOJ BOLENË E LESKODUKE!

Nga Mihal Gjergji, poet Më ka ndodhur disa herë të kaloj ndanë udhës ku shfaqet Bolena, si një fole shqiponjash... »

Mbresa e kujtime të pashlyeshme nga vizita e parë e Albanos dhe prindërve të tij në Shqipëri në vitin 1987

Nga Gazmend Mullahi, kompozitor Kjo stinë që në vitin 1987 kur Albano erdhi për herë të parë në Shqipëri pak... »

Në nderim dhe respekt të Ismail Memellit…

Nga Fuat Memelli-Boston Prej kohësh kam dashur të shkruaj për sinicarin Ismail Memelli. Kjo dëshirë buronte për përkushtimin e tij... »

DANUBI NUK ËSHTË EDHE AQ BLU

25 vjet pasi zhytësi profesionist serb, Zhivadin Gjorgjeviq, hapi dyert e kamionit frigorifer që mbante 86 kufoma civilësh shqiptarë Nga... »

NGJARJA QË GREKËT NUK DUAN TË KUJTOJNË NË DITËN E PAVARËSISË

Nga Arben Llalla Greqia feston çdo 25 mars, si dita e fillimit të Revolucionit të 1821 për çlirimin e saj... »

24 Mars 1999, fillimi i fundit të vuajtjeve të Kosovës dhe lindjes së nje epoke të re në liri

Çaste shprese e ankthi – një përjetim personal Nga dr. Sadik Elshani Më 24 mars të vitit 1999 forcat e... »

Nipi amerikan i Hitlerit

80 VJET MË PARË Nga Ruben Avxhiu Në 6 mars 1944, gjermano-amerikani Willy Hitler u bë pjesë e Flotës Amerikane... »

MARTIRI, POETI DOM LAZËR SHANTOJA..

– Shqiptari i parë i gjuhës Esperanto –                                                           Nga Visar Zhiti Pas një mesnatës, kur vendi kishte pak që... »

Si u zunë rob 8 ushtarë serbë që u shkëmbyen me 9 ushtarë të UÇK-së

Prishtinë, 8 janar 2024 – Më 8 janar të vitit 1999, ushtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Zonën Operative... »

25 vjet më parë, në gazetën “Illyria”

Nga Ruben Avxhiu Me rastin e 50-vjetorit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, shqiptarët organizuan, në New York,... »

“Ikona madhështore e popullit shqiptar, Isa Boletini”

Nga Mimoza Dajçi Fotot nga Armend Murati Nënshkruesi i Pavarësisë së Shqipërisë Ismail Qemali i tha: “I madhi Isa, luftërat... »

HENRY KISSINGER (27 maj, 1923 –29 nëntor, 2023)

Nga Ruben Avxhiu Henry Kissinger, diplomat i famshëm, i vetmi njetri që ka shërbyer si Sekretari i Shtetit dhe Këshilltar... »

Pse u duhej komunistëve 29 Nëntori?!

Pak benzinë e pak ujë për ata që duan ta ndezin e ata që duan ta shuajnë një debat që... »

DEMIR SALIHU-GASHI, MESUES DHE LUFTAR I LNÇ (1917-1953)

Në 70-vjetorin e përjetësisë së mësuesit të parë të shkollë shqipe në Sllovisë Demiri Salihu,siç njihej zakonisht në sundimin SKS... »

Sevasti Qirjasi Dako – kujtime për Naim Bej Frashërin

Nga Eduard M. Dilo Një shkrim shumë i bukur, e po aq me vlerë nga Sevasti Qirjasi – Dako, për... »

100 VJET MË PARË!

Nga Ruben Avxhiu Ja sa kartmonedha duheshin për të blerë 1 Dollar amerikan, në Gjermani, në tetor 1923.Kursi i ditës... »

Përkujtohet 75 -vjetori i kryengritjes së Zhapokikës: Memorial për nder të burrave që luftuan komunizmin

“I kaluam 32 vjet demokraci”, tha Simon Mirakaj, ish fëmija që i ka mbijetuar kampit të Tepelenës, ku humbën jetën... »

Schmitt: Asnjë komb në Ballkan nuk luftoi sa shqiptarët kundër pushtimit osman

Prishtinë, 17 shtator 2023 – Oliver Jens Schmitt, profesor i Historisë së Europës Juglindore, autor i disa botimeve nga historia... »

Historia “e heshtur” e arumunëve të Durrësit

Edhe pse kanë lënë gjurmë në historinë e Shqipërisë dhe atë të qytetit, historia e komunitetit të vogël prej qindra... »

Në Tiranë hidhet dritë mbi figurën dhe kontributin e Qazim Mulletit

Tiranë, 28 gusht 2023 – Akademikë, intelektualë, historianë, figura të njohura të Tiranës dhe familjarë u mblodhën në një simpozium... »

Largpamësia e albanologut Peter R. Prifti për Kishën Ortodokse në Shqipëri

Rafaela Prifti Në përkujtim të përvjetorit të vdekjes së Peter R. Priftit (17 gusht 2010) vlen të sjellim në mend... »

Qyteti amerikan, Jim Thorpe, që mban emrin legjendar të një atleti të famshëm botëror

Nga Keze Kozeta Zylo When King Gustav Vof  Sweden congratulated Thorpe, he said, “Sir, you are the greatest athlete in... »

Harun Domi, mësuesi atdhetar që solli nga Bukureshti abetaren e parë në Kalis

Historia e Familjes me 101 djem e vajza me arsim të lartë, dhjetra prej tyre personalitete, si mësues, diplomatë, mjekë,... »