OP-ED - (1) - ILLYRIA - Page 29

A ka Kosova strategji shtetërore efikase?

Nga Mehmet PRISHTINA Efikasititeti i strategjisë shtetërore të Kosovës  varet nga disa faktorë, por dy janë më të rëndësishmit: domosdoshmëria... »

Dimensionet historike e politike të Qendrës Përkujtimore “Bllaca 99”

Nga Mehmet PRISHTINA Në brezin ndërkufitar Kosovë-Maqedoni të shtunën u  inaugurua Qendra Përkujtimore “Bllaca 99”, në kuadër të së cilës... »

Kardinali Ernest Simoni, martiri i gjallë i Kombit Shqiptar

(65-vjetori i meshtarisë së parë dhe mesazhi i tij për zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri)  Në një bisedë në... »

KUR FORCA E SË DREJTËS, SHPËTON KRIMIN KUNDËR NJERËZIMIT

Në 22-vjetorin e Eksodit. Ismail Gashi Memorandum I ASSHA (SANU) për dëbimin e shqiptrëve nga trojet e tyre etnike, në... »

“Kampionët e Reformës në Drejtësi” të Shqipërisë

Nga Frank SHKRELI Shqiptarë, flini rehat! Jeni në duar të sigurta, të pakën sa i përket reformës në drejtësi, dua... »

Bllaca e 1999-tës, trajektorja e një gjeopolitiketë re

Nga Dr. Skender ASANI Para 22 viteve, pikërisht këtu ku ndodhemi sot, gjeopolitika po shkruante një kapitull të ri në... »

Z. Kryeministër, të gabosh është njerëzore, të kërkosh falje është hyjnore

Nga Frank Shkreli Absolutisht e pabesueshme! Kryeministri i Shqipërisë, Z. Edi Rama mendon gjithnjë se nuk ka asgjë të keqe... »

Serbia mbetet e pandëshkuar për 400 masakrat e kryera në Kosovë

Është e habitshme se ka edhe juristë, si Dr. Enver Hasani, që mendojnë se Kosova nuk ka të drejtë ta... »

Urime Kosovës, për qeverinë e re

Nga Harry Bajraktari Konstituimi i Kuvendit te Kosoves dhe formimi e Qeverise se re, u pershkua nga nje proces demokratik,ashtu... »

Albin Kurti ka nevojë për një shumicë shqiptare në parlamentin e Kosovës

Përfshirja e AAK-së në koalicionin qeveritar do të siguronte kuorumin e nevojshëm sa herë që nevojitet për vendime me rëndësi... »

Brukselizmit i ka zënë rrota bishtin me Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Në mbështetje të analizës së nacionalistit Gjok Dabaj Prof.dr. Eshref Ymeri Në numrin e sotëm të Portalit “Fjala e Lirë”,... »

Batakçinjtë e Tiranës dhe Vuçiqi famëmadh

Denion Ndrenika Fitorja e Aleksandër Vuçiqit, president i Serbisë, në zgjedhjet e së dielës së 21 qershorit 2020, prej shumëkujt... »

Miku i shqiptarëve, Eliot Engel, në krye të politikës së jashtme të Kongresit Amerikan

Nga Harry Bajraktari Përmbysja më e madhe në zgjedhjet e 6 Nëntorit 2018 ishte vendosja përsëri nën kontrollin e Partisë... »

IKU SIMBOLI I REZISTENCËS- ADEM DEMAÇI

Iku Adem Demaçi-Baca. Pas veti la Kosovën e lirë e të pavarur. Ai ishte një atdhetar e hunmanist i veçantë... »

NË WASHINGTON ISHTE NJË DITË E MADHE PËR KOSOVËN

Harry Bajraktari Në Washington mbrëmë ishte një ditë e madhe dhe e paharruar për Kosovën dhe shqiptarët. Në një atmosferë... »

Jeruzalemi, Trampi dhe politika sherrlënëse anglo-franceze

Denion Ndrenika SHBA njoftoi njohjen e Jeruzalemit kryeqytet të Izraelit. Fare normale që kritikat vijnë an’ e kënd botës. Normale... »

Na duhen ministra shqiptarë nga jashtë Shqipërisë në qeverinë e re të Ramës

Denion Ndrenika Po të mos ishte Fejzi Hajdari, kolegu ynë dhe mik domosdo, ndoshta do ta kisha kaluar pa shumë... »

Shqipëria ka faj për ndarjen e territoreve, njerëzve të saj në sport dhe kudo

Denion Ndrenika Sporti shpesh dhe kurdoherë shëmbëllehët si më i kuptueshëm për njerëzit. I lirshëm, i hareshëm në një anë... »

Shpresë e kotë me maqedonasit

Denion Ndrenika Talat Xhaferri kaloi një kohë jo të pakët plot shqetësime meqënëse zgjedhja e tij kryekuvendar nuk u pëlqeu... »

Ukrainasit pa viza, Kosova me viza e si të mos flasësh ndaj BE-së?!

Ukraina nuk kontrollon territorin e saj jo për faj të saj, por të Rusisë, shtet i mbështetur te një popull... »

Eugjen Merlika: Morali i një shkrimi

Jam një lexues i përditshëm i gazetës italiane “Corriere della Sera”. Pa qenë gjithmonë i një mëndje me artikujt e... »

1 Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus. Morbi ut mi. Nullam enim leo, egestas id, condimentum at,... »

2 Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus. Morbi ut mi. Nullam enim leo, egestas id, condimentum at,... »

3 Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus. Morbi ut mi. Nullam enim leo, egestas id, condimentum at,... »

4 Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus. Morbi ut mi. Nullam enim leo, egestas id, condimentum at,... »

5 Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus. Morbi ut mi. Nullam enim leo, egestas id, condimentum at,... »

6 Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus. Morbi ut mi. Nullam enim leo, egestas id, condimentum at,... »

7 Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus. Morbi ut mi. Nullam enim leo, egestas id, condimentum at,... »

8 Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus. Morbi ut mi. Nullam enim leo, egestas id, condimentum at,... »

9 Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus. Morbi ut mi. Nullam enim leo, egestas id, condimentum at,... »