RUBEN AVXHIU - ILLYRIA - Page 4 RUBEN AVXHIU - ILLYRIA - Page 4

Kundër krimit duhet bashkim kombëtar

Ruben Avxhiu Lajmi nga Hollanda për aktivizimin e mekanizmit për rivendosjen e vizave për shqiptarët është një fatkeqësi kombëtare dhe... »

Një shoqëri që urren heronjtë e saj

Ruben Avxhiu Ka diçka thellësisht njerëzore dhe të trishtuar në historinë e atyre të rinjve që 20 vjet e më... »

Paradat Greke në New York dhe Boston, me mesazhe shoviniste ndaj Shqipërisë

Motra e terroristit Konstantinos Katsifas do të jetë Marshalle e Nderit e Paradës Greke që do të mbahet në Nju... »

Liberal me maqedonasit, nacionalist me shqiptarët

Nga Ruben Avxhiu Kryeministri grek Cipras ka dalë me dy fytyra, në politikat me fqinjët. Nuk e di se cila... »

Nuk mund të ketë demokraci në Shqipëri, pa demokraci brenda partive politike

Nga Ruben Avxhiu Bashkëpunimi mes Partisë Demokratike të Shqipërisë dhe Institutit Ndërkombëtar Republikan është një lajm i mirë dhe shpresëdhënës.Ndonëse... »

Një ditë e keqe për Kosovën

Ruben Avxhiu Sulmi publik i kryeministrit Ramush Haradinaj ndaj Ambasadores Vlora Çitaku tingëllon si një akt i papjekurisë së Kosovës... »

Bojkotim të parlamentit, po pa djegie mandatesh

Ruben Avxhiu Sa kohe qe te jete hequr dore nga institucioni themelor i demokracise eshte absurde te presesh perkrahje nga... »

Një lutje, me zemër në dorë

Ruben Avxhiu Lajmi i djegjes së mandateve të Kuvendit është dëshpërues. Institucionet e demokracisë nuk janë të Edi Ramës. Ato... »

Serbia nuk e do heqjen e tarifës

Vërtet është duke humbur miliona po ka fituar diçka që nuk ka mundur ta blejë dot me para e as... »

Militantët e dhunshëm janë armiku kryesor i kauzës së çdo proteste

Nga Ruben Avxhiu Demokratëve ua vodhën protestën sot. Një grup protestuesish çanë kordonin e policisë, thyen xhamat si të marrosur... »

Lutjet e shqiptarëve dhe rituali i përvitshëm në Washington

25 vjet më parë, në Mëngjezin Kombëtar të Lutjes kishim Ibrahim Rugovën dhe Nënë Terezën, tani kemi dyshimin brerës se... »

Presidenti Trump: SHBA nuk do të bëhet kurrë vend socialist

Fjalimi vjetor për gjendjen e kombit, apo fjalimi i parë i fushatës për zgjedhjet e vitit 2020? Nga Ruben Avxhiu... »

Kosova është prova se Holokausti duhet kujtuar

Një argument pse ankesat për mungesë njohjeje nga Izraeli janë pa vend në ditën e përkujtimit Nga Ruben Avxhiu E... »

100 vjet më parë vdiq Ismail Qemali

Babai i pavarësisë së Shqipërisë ishte një njeri kontradiktor, po pikërisht për atë arsye ishte përfaqësuesi i natyrshëm që i... »

Ministria që nuk i duhet

Disa mendime për vendimin e kryeministrit Rama për të vepruar edhe si ministër i Jashtëm Si mbajtës i dy posteve... »

Ushtritë më të vogla të botës dhe një koment për Kosovën

Një grafik që tregon ushtritë më të vogla në botë dhe numrat përkatës të ushtarëve. Kosova, vendi me ushtrinë më... »

Miqtë e shqiptarëve rikthehen në krye të Kongresit Amerikan

Nancy Pelosi, në 1999: Zoti kryetar, le të kumbojë një votë Pro bombardimeve sot, sa ta dëgjojë edhe Millosheviqi sa... »

A jeni gati për zgjedhjet presidenciale të vitit 2020?

Ruben Avxhiu Sipas një teorie, në momentin kur mbaron numërimi i votave të një zgjedhjeje fillon fushata për zgjedhjen e... »

Lamtumirë një amerikani të madh, Presidentit George HB Bush

Njeriu që siguroi një fund paqësor të Luftës së Ftohtë e që i dha Millosheviqit, Paralajmërimin e madh të Krishtlindjes... »

Një fitore për lirinë e medias, një moment reflektimi për përgjegjësinë e saj

Ruben Avxhiu Një gjykatë amerikane vendosi dje që Shtëpia e Bardhë nuk mund t’ia anulonte korrespondentit kryesor të rrjetit televizv... »

Një sulm terrorist që na prek të gjithëve

Ruben Avxhiu Organizata HIAS e cila ishte në shenjestër të urrejtjes së terroristit që sulmoi sot sinagogën në SHBA ka... »

E vërteta nuk shërbehet në pjatë

Nga Ruben Avxhiu Nga momenti që doli në shesh fakti se Ministria e Jashtme e Greqisë ka një fond sekret... »

Plehrat që vijnë me portalet janë pjesë e lirisë së panegociueshme të fjalës

Nga Ruben Avxhiu Hapësira e komunikimit publik të shqiptarëve është ndyrë me portale, të nisura e të lëna, që shfaqen,... »

Një ambasadore që e kishim për zemër

Nga Ruben Avxhiu Askush nuk e priste këtë javë dorëheqjen e Ambasadores së SHBA-së në Organizatën e Kombeve të Bashkuara,... »

Maqedonia thotë “Po”… me gjysëm zëri

Ruben Avxhiu Nga një anë rreth 90 përqind e votuesve në Maqedoni i thanë Po, një marrëveshjeje historike me Greqinë... »

Në garë me njëri-tjetrin, jo me Serbinë

Nga Ruben Avxhiu Diçka nuk ishte në rregull dje me ministrin e Jashtëm të Kosovës, në OKB. Po në fakt... »

John McCain, një hero amerikan, një mik i shqiptarëve

Nga Ruben Avxhiu Shumica e shqiptarëve mësuan emrin John McCain, në 1999, kur ndryshe nga shumica e Republikanëve mbështeti vendimin... »

Amerika, një komb që po plaket?

Nga Ruben Avxhiu Statistikat demografike nuk janë optimiste as për Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ndonëse jo aq tronditëse sa... »

Kundër adhurimit dhe urrejtjes

Ruben Avxhiu Politikanët e ndershëm e idealistë janë të rrallë. Po ashtu edhe ata gjenialë. Në përgjithësi shoqëritë bëjnë ç’është... »

Mësime nga përmbysja e një kongresisti të fuqishëm demokrat

Nga Ruben Avxhiu Kongresisti Joseph Crowley që mendohej se mund të zëvendësonte Nancy Pelosin, në postin e fuqishëm të udhëheqësit... »