HOMEPAGE - Bote (2-4) - ILLYRIA - Page 85 HOMEPAGE - Bote (2-4) - ILLYRIA - Page 85

Hetime penale ndaj kompanisë së zotit Trump

Nju Jork,19 maj 2021 – Zyra e prokurorit të përgjithshëm të Nju Jorkut njoftoi të martën se ka hapur hetime... »

Biden i kërkon Netanyahut “uljen e menjëhershme të tensioneve”

Uashington, 19 maj 2021 – Presidenti amemrikan Joe Biden i bëri sot thirrje Kryeministri izraelit Benjamin për “një ulje të... »

Presidenti Biden promovon prodhimin e makinave elektrike amerikane

Uashington, 19 maj 2021 – Presidenti Joe Biden vizitoi një fabrikë të makinave elektrike në Miçigan të martën, ku promovoi... »

Vendet e BE-së lehtësojnë kufizimet e udhëtimeve

Bruksel,18 maj 2021 – Vendet e Bashkimit Evropian ranë dakord të mërkurën për të lehtësuar kufizimet e udhëtimit për shkak... »

Nancy Pelosi bën thirrje për bojkotimin e Lojërave Olimpike në Pekin

Uashington, 19 maj 2021 – Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA, Nancy Pelosi, bëri thirrje për bojkotimin diplomatik të... »

SHBA e dënon gjuhën “antisemitike” të Erdoganit

Uashington, 19 maj 2021 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës i dënuan komentet e presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan,... »

Netanyahu: Izraeli e ktheu Hamasin “me vite prapa”

Tel Aviv, 19 maj 2021 – Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka deklaruar se bombardimi nëntëditor ndaj Gazës “e ka... »

Presidenti çek i kërkon falje Serbisë për bombardimet e NATO-s

Pragë, 18 maj 2021 – Presidenti i Republikës Çeke, Millosh Zeman, i kërkoi ndjesë të martën presidentit të Serbisë, Aleksandër... »

Presidenti Biden angazhohet për armëpushim mes Izraelit dhe palestinezëve

Uashington, 18 maj 2021 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden, në një telefonatë me Kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu,... »

Vazhdojnë luftimet në Gaza, palestinezët hidhen në grevë

Gaza, 18 maj 2021 – Izraeli kreu një valë sulmesh ajrore mbi, siç tha, militantët në Gaza, duke rrafshuar një... »

Organizatat muslimane amerikane bojkotojnë festimet e Fitër Bajramit në Shtëpinë e Bardhë

Uashington, 17 maj 2021 – Organizatat myslimane amerikane bojkotuan festën e së dielës në Shtëpinë e Bardhë për Fitër Bajramin... »

Thirrje për bojkotimin e Lojërave Olimpike të Pekinit

Uashington, 17 maj 2021 – Grupet që e akuzojnë Kinën për shkelje të të drejtave të njeriut kundër pakicave, po... »

Izraeli kryen sulme të reja ajrore në Rripin e Gazës

Gaza, 17 maj 2021 – Ushtria izraelite ndërmori një valë sulmesh ajrore mëngjesin e së hënës në Rripin e Gazës... »

Irani e mbështet Hamasin në luftën me Izraelin

Teheran, 16 maj 2021 – Grupi militant Hamas që udhëheq me Rripin e Gazës ka marrë mbështetje të autoriteteve ushtarake... »

Papa Françesku bën thirrje t’i jepet fund luftimeve në Izrael dhe Gaza

Romë, 16 maj 2021 – Papa Françesku bëri thirrje të dielën për t’i dhënë fund konfliktit në Izrael dhe Gaza,... »

Liderët e vendeve islamike diskutojnë për situatën në Gaza

Riad, 16 maj 2021 – Organizata për Bashkëpunim Islamik ka zhvilluar një takim urgjent për të diskutuar për situatën në... »

AP dhe Al Jazeera reagojnë pas sulmit në zyrat e tyre në Gaza

Gaza, 15 maj 2021 – Mediumi Associated Press tha të shtunën se janë të “shokuar dhe tmerruar” nga sulmi izraelit... »

Izraeli intensifikon sulmet në Gaza, shembet ndërtesa ku ishin zyrat e AP dhe Al Jazeera

Gaza, 15 maj 2021 – Një ndërtesë në Gaza, ku gjenden zyrat e mediave Associated Press dhe Al Jazeera, është... »

Izraeli sulmon tunelet në Gaza, militantët palestinesë vazhdojnë sulmet me raketa

Tel Aviv, 14 maj 2021 – Të premten Izraeli ndërmori sulme të gjera ajrore dhe me artileri ndaj një rrjeti... »

Biden: Ditë e mrekullueshme për Amerikën

Uashinghton, 14 maj 2021 – Në një hap të madh drejt kthimit në jetën e para pandemisë, Qendrat për Kontrollin... »

Blinken: SHBA s’do të hezitojë t’i përgjigjet agresionit rus

Uashington,12 maj 2021 – Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i tha homologut rus, Sergei Lavrov, se administrata e presidentit... »

Vazhdon përshkallëzimi i konfliktit izraelito-palestinez

Tel Aviv / Gaza,12maj 2021 – Izraeli të mërkurën vazhdoi një ofensivë të ashpër ushtarake në Rripin e Gazës duke... »

Në qershor, evropianët mund të pajisen me certifikatën e COVID-19

Bruksel, 12 maj 2021 – Bashkimi Evropian po shpreson që të nxjerrë një certifikatë të COVID-19 deri në muajin qershor... »

Militantët palestinezë kanë shkrepur mbi 1 mijë raketa në drejtim të Izraelit

Tel Aviv,12 maj 2021 – Militantët palestinezë në Gaza kanë shkrepur më shumë se 1.000 raketa në drejtim të Izraelit... »

Bota bën thirrje për ndërprerjen e konfliktit izraelito-palestinez

Uashington / Bruksel /Londër / Nju Jork, 11 maj 2021 – Konflikti izraelito-palestinez ka shkaktuar brengosje në mbarë botën. Shetet... »

Përshkallëzohet konflikti palestinezo-izraelit

Jerusalem / Gaza, 11 maj 2021 – Konflikti midis Izraelit dhe palestinezëve është përshkallëzuar të hënën në mbrëmje, kur militantët... »

Shtatë nxënës dhe një mësues vriten në një shkollë në Rusi

Kazan (Rusi), 11 maj 2021 – Një person i armatosur sulmoi një shkollë të martën në mëngjes në qytetin rus... »

Mbështetja për Presidentin Biden rritet falë përgjigjes ndaj pandemisë

Uashington, 10 maj 2021 – Presidenti Joe Biden po hyn në fazën e ardhshme të administratës së tij me  besimin... »

Priftërinjtë gjermanë e sfidojnë Vatikanin, bekojnë çiftet e të njëjtës gjini

Berlin, 10 maj 2021 – Priftërinjtë e rreth 100 kishave katolike në Gjermani prej sot do të bekojnë çiftet e... »

53 të plagosur në përleshjet mes palestinezëve dhe policisë izraelite në xhaminë “Al-Aksa”

Jerusalem, 8 maj 2021 – Besimtarët palestinezë u përplasën me policinë izraelite të premten vonë në kompleksin e xhamisë “Al-Aksa”,... »