EKONOMI - (1) - ILLYRIA - Page 2 EKONOMI - (1) - ILLYRIA - Page 2

“Agrokosova Holding” rikthehet nën administrim të AKP-së

Prishtinë, 3 shkurt 2022 – Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP), të enjten, më 3 shkurt 2022, e ka zbatuar vendimin... »

Bursa Shqiptare e Energjisë bëhet anëtare e Shoqatës Evropiane të Energjisë, EUROPEX

Tiranë, 1 shkurt 2022 – Bursa Shqiptare e Energjisë (ALPEX) i është bashkuar shoqatës evropiane të shkëmbimit të energjisë Europex-it... »

BQK: Rritja ekonomike në Kosovë në vitin 2021 ishte 9.9 për qind

Prishtinë, 25 janar 2022 – Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti, ka thënë se rritja ekonomike në Kosovë... »

Ministrja Gërvalla fton biznesmenët grekë të investojnë në Kosovë

Athinë, 20 janar 2022 – Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Donika Gërvalla, ecila gjendet... »

Bankat në Kosovë fitojnë miliona euro nga tarifat e shërbimeve

Prishtinë, 12 janar 2022 – Mbi 74 milionë euro llogaritet vlera e të hyrave vetëm nga tarifat e shërbimeve dhe... »

Fatura e rëndë e arbitrazheve për Shqipërinë, 338 milionë euro pa kamatëvonesat e gjyqeve

Humbja e gjyqeve në Aribtrazhin Ndërkombëtar do ti kushtojë buxhetit të shtetit të paktën 388 milionë euro. Kjo është fatura... »

Në Shqipëri, vazhdojnë debatet lidhur me borxhin publik

Në Shqipëri dy krizat e njëpasnjëshme, ajo e tërmtit të vitit 2019 dhe kriza e Pandemisë së Covid 19, e... »

Shumë rekorde e remitencave në Kosovë

Prishtinë, 28 dhjetor 2021 – Të dhënat e Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës flasin për një shumë rekorde të... »

Të arratisesh në pandemi, shqiptarët do ikin jashtë për festat e fundvitit

Fundvit në pandemi? Shqiptarët u thonë “po” udhëtimeve jashtë. Preferencat janë rajoni për çmime ekonomike dhe ata që duan t’i... »

Shqipëria e fundit në Europë për të ardhurat për frymë dhe konsum në 2020

Shqipëria kishte të ardhurat më të ulëta për frymë edhe në vitin pandemik 2020, me vetëm 30% të mesatares së... »

EUROSTAT: Emigrantët shqiptarë në BE dërguan 1 mld euro në atdhe në 2020-n

Transfertat personale që rezidentët në vendet e Bashkimit Europian dërguan në Shqipëri në vitin 2020 shënuan një rekord prej 1.03... »

Energjia elektrike në Kosovë mund të shtrenjtohet 7 për qind

Prishtinë, 14 dhjetor 2021 – Fatura e energjisë elektrike në Kosovë mund të shtrenjtohet për 7 për qind në muajt... »

Presidenti Meta nuk dekreton dhe kthen “Buxhetin 2022”: Plan financiar antisocial

Presidenti Ilir Meta kthen për rishqytim në Kuvend ligjin për “Buxhetin 2022” ARSYET E KTHIMIT TË LIGJIT NR. 115/2021 “PËR... »

Kosova dhe Shqipëria bëjnë edhe një hap drejt tregut të përbashkët energjetik

Prishtinë, 7 dhjetor 2021 -Rregullatorët e energjisë të Kosovës dhe Shqipërisë nënshkruan të martën në Prishtinë një marrëveshje për njohjen... »

Shqipëri: OST dhe OSSH kërkojnë rritje të çmimit të energjisë

Tiranë, 7 dhjetor 2021 – Dy operatorë të sektorit energjetik kërkojnë rritje të tarifave të energjisë elektrike. Shkresat do të... »

Studiuesit e bankave qendrore të rajonit diskutojnë rreth dilemave të inflacionit

Banka e Shqipërisë hapi sot punimet e workshopit të pesëmbëdhjetë vjetor të Kërkimeve Ekonomike për Europën Juglindore. Në fjalën e... »

Kosova, i vetmi vend në rajon pa rezerva të arit

Prishtinë, 4 dhjetor 2021 – Kosova është shteti i vetëm në rajon, i cili nuk ka rezerva të arit. Banka... »

Pandemia mbylli mbi 2,600 biznese në Kosovë

Prishtinë, 28 nëntor 2021 – Për nëntë vjet, Arben Jonuzi ka udhëhequr një biznes në sektorin e akomodimit në Prishtinë.... »

Miratohen marrëveshje lejeqëndrim/leje pune dhe trajtim të barabartë me Kosovën

Të dy marrëveshjet do të firmosen në mbledhjen e shtatë të përbashkët të qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës të premten... »

Rama premton mbështetje për biznesin e vogël dhe rritjen e pagës minimale

Tiranë, 22 nëntor 2021 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, dhe ministrja e Financave dhe Ekonomisë Delina Ibrahimaj kanë prezantuar... »

Çmimi i energjisë elektrike në Kosovë mund të rritet për mbi 30 për qind

Prishtinë, 22 nëntor 2021 – Fatura e energjisë elektrike për muajin prill të vitit të ardhshëm, qytetarëve të Kosovës do... »

Hajdari: Kosova nuk është e përfaqësuar siç duhet në CEFTA

Prishtinë, 22 nëntor 2021 – Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari ka thënë se Kosova nuk është duke... »

Kurti: Strategjia e Energjisë 2022-2030 mundëson furnizim të sigurtë me energji

Prishtinë, 18 nëntor 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, prezantoi të enjten Strategjinë e Energjisë 2022-2030. Gjatë prezantimit, ai... »

KE: Rritja ekonomike në Ballkanin Perëndimor – përtej pritjeve

Bruksel,12 nëntor 2021 – Vendet e rajonit të Ballkanit Perëndimor që kanë statusin e vendit kandidat, këtë vit do të... »

Është ky çasti i duhur për të rivendosur TVSH tek inputet bujqësore?

Qeveritë përveç planifikimeve afatgjata si një mjet zhvillimi dhe për të dalë nga krizat kanë buxhetet vjetore të vendit të... »

40 milion euro nga ndryshimet e paketës, korrigjimi i taksave pritet të shtojë arkëtimet

Rreth 40 milionë euro të ardhura më shumë në vit nga ndryshimet e paketës fiskale. Janë këto pritshmëritë e Financave... »

FMN: Sivjet, bruto prodhimi vendor në Kosovë pritet të rritet 7-8 për qind

Prishtinë, 5 nëntor 2021 – Shefi i Misionit të Fondit Monetar Ndërkombëtar për Kosovën, Gabriel Di Bella, ka thënë se... »

Jemi duke parë bujqësinë dhe ushqimin…

CAP është krijuar 60 vjet më parë në vitin 1962 dhe është një partneritet midis bujqësisë e shoqërisë, midis Europës... »

Jemi të uritur apo kemi pasiguri ushqimore?

A kemi një siguri ushqimore në sasi e standarte të cilat janë baza e shëndetit, së pari personal, e pastaj... »

Kurti e Murati promovojnë masat për mbështetjen e prodhuesve vendorë

Prishtinë, 28 tetor 2021 – Kryeministri Albin Kurti, bashkë me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, kanë folur... »