HISTORI - (2-30) - ILLYRIA - Page 3 HISTORI - (2-30) - ILLYRIA - Page 3

SFONDI I DEPËRTIMIT TË SUKSESHËM TË BASHKIMIT SOVJETIK NË LINDJEN E MESME

Një ligjëratë e mbajtur nga Xhafer Deva, i ftuar si ligjërues në Akademinë Ushtarake, në West Point, NY, SHBA, viti... »

Një nga arkitektët që ndërtuan legatën amerikane në Shqipëri ishte projektuesi i parë i Zyrës së famshme Ovale në Shtëpinë e Bardhë

Legata Amerikane, diku rreth vitit 1938. E ndërtuar në 1920, Legata Amerikane është ndërtesa e parë e ndërtuar nga Departamenti... »

KRUSHQIT E LIRISE JANE DESHMORET E REPUBLIKES SE KOSOVES

Në 55-vjetorin e lindjes dhe 32-vjetorin martirizimit të Xhevdet Braznicës               (23 mars 1967-1 shkurt 1990) Xhevdet Breznica u rreshtua... »

Dorët

Astrit Lulushi Dorianët quheshi njerëz që pranonin e jepnin dhurata. Ata janë kahasuar edhe me hebrenjtë si popull i zgjedhur... »

KONGRESI I LUSHNJES (21-31 JANAR 1920) – THEMELI I INSTITUCIONEVE SOVRANE DHE PAVARËSISË SË PLOTË TË SHTETIT SHQIPTARË

Nga Kevin Haxhiu* Pas shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë në vitin 1912 një vitë më vonë në vitin 1913 në... »

Pirro i Epirit

Astrit Lulushi A ishte Pirro ilir apo grek? Kjo është pyetje e vjetër, por diçka e rëndësishme duhet thënë. Burimi... »

Elena Mihal Gjika ( 22.01.1828 – 17.11.1888)

Enciklopedi e gjallë, kampione e palodhur e çështjes së kombësive, e çlirimit të gruas, mbretëreshë e pashembullt e Shqipërisë. “Deri... »

Rushit Dik Sina 1882-1930

(Postohet në 140 vjetorin e lindjes)   Nga Moisi Murrja Rushit Dik Sina lindi në Rreth-Kale të ish komunës së... »

Historianët: Me vdekjen e Skënderbeut, shqiptarët e humbën edhe orientimin perëndimor

Tiranë, 17 janar 2022 – Sot mbushen plot 554 vjet nga vdekja e figurës legjendare të Gjergj Kastriot Skënderbeu (më... »

Dy fjalë për Maratonomakun e Lirisë së Kosovës

Nga Sinan KAMBERAJ Enver Malokun e kam njohur në vitin 1970 kur e ka filluar punēn nē Televizionin e Prishtinës.... »

“Te panginjurit”

Memoriali i të uriturve, Irlandë Nga Sebastian Zonja Skulpturë në përkujtim të atyre që humbën jetën gjatë Zisë së Madhe... »

Gazeta franceze (1860) / Dekreti i firmosur nga Giuseppe Garibaldi dhe Francesco Crispi u lejon shqiptarëve të Italisë të praktikojnë fenë e tyre

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 15 Dhjetor 2021   “L’Opinion nationale” ka botuar, të mërkurën e 28 nëntorit 1860, në faqen... »

Kur dy avionë u përplasën mbi New York City

(Në fotografi, avioni i kompanisë ajrore United Airlines – Fluturimi 826 – i rrëzuar mbi Brooklyn, në kryqëzimin e Sterling... »

Çfarë kërkonte Ibrahim Rugova në vitin 1993? (Dokumenti)

Prishtinë, 4 dhjetor 2021 – Në maj të vitit 1993, Presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova, u ishte drejtuar organizatave ndërkombëtare... »

Stefan Lasko (1900-1975), pasardhësi besnik i Fan S. Nolit në Kishën Autoqefale Shqiptare të Amerikës

Ortodoksia shqiptare në Amerikë e fillon historinë kishtare me të shquarin Fan Noli (1908), i cili themeloi Kishën Autoqefale Shqiptare... »

Raporti i ambasadës amerikane në Kajro drejtuar Zyrës së Jashtme të SHBA-ve (21 tetor 1949): Ja çfarë deklaroi Mbreti Zog për United Press (Intervista)

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 13 Nëntor 2021 Central Intelligence Agency (CIA) ka deklasifikuar në vitin 2007 dokumentin që flet në... »

Takim me martirët: I Lumi at Çiprijan Nikaj, ofm, martir

Ditën e 11 marsit të vitit 1948, në moshën 47 vjeçare, at Çiprijan Nikaj i doli përpara vdekjes si të... »

L’Echo de Paris (1910): Preteksti i mbylljes së shkollave shqiptare në Elbasan dhe Korçë nga qeveria turke

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 24 Tetor 2021 “L’Echo de Paris” ka botuar, të dielën e 11 shtatori 1910, në faqen n°3,... »

METUSH KRASNIQI SHPIRTI NJËSUES I REZISTENCËS KOMBËTARE

Në  35-vjetorit e vdekjes Selatin Novosella. “Metush Krasniqi, personalitet integrues i Levizjës Kombëtare”. Prishtinë. 2012.   Shkruan:Ismail Gashi-Sllovia Sot jemi... »

30 vjetori i rihapjes së ambasadës amerikane në Tiranë

Më 1 tetor të vitit 1991, u rihap në Tiranë ambasada e Shteteve të Bashkuara, pas një ndërprerjeje 52 vjeçare... »

Senatori amerikan vendos në analet e Kongresit Aktin e Unitetit shqiptar në 1972

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 27 Shtator 2021 “Congressional Record” ka botuar, me 11 gusht 1972, “Aktin e Unitetit” të shqiptarëve... »

​30 vite nga referendumi për pavarësi të Kosovës

Më 26 shtator të vitit 1991 është mbajtur referendumi për shpalljen e Kosovës shtet të pavarur Në këtë ditë, me... »

110 vjet nga ngritja e flamurit të vetëm shqiptar në Deçiq nga Heroi Ded Gjo Luli

Presidenti Ilir Meta dekoroi figura të shquara të Malësisë Me rastin e 110-vjetorit të ngritjes së Flamurit Kombëtar në Deçiç... »

79 vjet nga Konferenca e Pezës

U përkujtua një nga ngjarjet më të rëndësishme të historisë së Luftës Nacionalçlirimtare të popullit shqiptar, 79 – Vjetori i... »

Një heroinë me katër këmbë

Nga Ruben Avxhiu Ai është i verbër, ajo është Rozela, qenushja udhërrëfyese që e shpëtoi më 11 Shtator Të verbërit... »

75 vjet nga kryengritja kundër komunizmit në Postribë

Mesazh nga kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha: 75 vite më parë, Postriba hyri kryelartë në histori përmes gjakut dhe... »

NJË NUSE DEMOKRATIKE PËR MBRETËRINË SHQIPTARE

NGA ILIR IKONOMI Në vitin 1930, aq i madh ishte meraku për nusen e ardhshme të mbretit beqar Ahmet Zog,... »

Kolë M. Berisha ishte krahu i djathtë i Presidentit dr. Ibrahim Rugovës

“Veç nji qëllim i naltë t’ban me durue e zemrën ta forcon; ndër kundërshtime s’vyen kurr me u ligshtue, mjerë... »

Shqiptaro-amerikanët e Kryqit të Kuq në Shqipërinë e viteve 1900

Dokumentet e kohës tregojnë për praninë e Kryqit të Kuq dhe të Gjysmëhënës së Kuqe që në vitet 1914 në... »

80 vjet nga masakra sllave në Bozhaj të Shqipërisë Veriore, sot nën Malin e Zi

“Masakra është kryer në fillim të prillit të vitit 1941 nga ushtria jugosllave”-raporton “Malesia.Org” Knid Ndrenika Shqiptarët e Shqipërisë Veriore... »