HISTORI - (2-30) - ILLYRIA - Page 2

Daughter of the Eagle

Nga Astrit Lulushi Idilike, një grimcë e vërtetë humori me vend – por gjithmonë e zgjuar dhe informuese – kjo... »

Erdha të ndaj me ju gëzimin e lirisë së rifituar

30 vjet më parë, Papa Gjon Pali II vizitoi Shqipërinë –  një moment i paharrueshëm, jo vetëm për katolikët por... »

Gjeneralët…

Astrit Lulushi Kur Aleksandri i Madh u largua i vdekur nga Babilonia, tokat e pushtuara u ndanë mes 4 gjeneralëve... »

Masakra e Tivarit

Masakra e Tivarit e 31 marsit 1945 është një nga plojat më të përgjakshme dhe më të pabesa, realizuar kundër... »

Studentët afrikanë në Shqipërinë komuniste

Fabio Bego, BIRN Shqipëria dikur hapi dyert për fëmijët e figurave anti-koloniale në Afrikë, por ata u përballën me dyshime... »

30 vjet më parë iku Berit Backer

PËRKUJTIM NË 30-VJETORIN E SHKUARJES NË PËRJETËSI TË BERIT BACKERIT DHE NDERIME TË GJITHHERSHME PËR KONTRIBUTIN E SAJ TË VEÇANTË... »

Doli nga shtypi libri: DITARI I GAZETARIT SHQIPTAR NË BEOGRAD (Janar-Qershor 1999)

Nga Fahri Musliu Sot, 13 mars 2023, në botim e ShB “Altera”, doli nga shtypi “Ditari …”, me rreth 300... »

Casimir Pulaski: Një emigrant që dha jetën për Shtetet e Bashkuara

Nga Avokati Kieran Both Dita e Kazimir Pulanskit (Casimir Pulaski Day) festohet çdo vit të hënën e parë të marsit.... »

Dokumenti, lista e 182 fshatrave të Jugut që dogjën grekët

  Janë plot 6831 shtëpi të djegura nga grekët në 190 fshatra të Jugut të Shqipërisë në vitet 1913-1914. U... »

La Tribuna (1915) / Ku ndodhet Isa Boletini ? — Intervista ekskluzive me djalin e tij, Ademin

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 25 Shkurt 2023 “La Tribuna” ka botuar, të mërkurën e 24 nëntorit 1915, në faqen n°5,... »

Presidentët e Shteteve të Bashkuara që populli shqiptar i përjetësoi në vepra monumentale

Nga Pertefe Leka Në këte lëvizje për bashkim  ngre zërin Poeti i Lirisë, Ndre Mjeda i cili nga gjashtë  sonete... »

A Journal for Nurses (1938): Rrëfimi i infermieres amerikane Helen G. Denton mbi eksperiencën e saj profesionale një vjeçare në Shqipëri

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 16 Shkurt 2023 “RN, A Journal for Nurses” ka botuar, në prill të 1938, në faqet... »

Në nderim të patriotit të madh shqiptar, Isa Ndreu

Vëllai i tij, Selmani, pasi vuajti burgjeve dhe kampeve të internimit, vdiq i braktisur në Sanatoriumin e Tiranës Nga Beqir... »

Kulla e famshme e Martin Frangut, i Vllaznisë Junçaj, të Hotit

Përgatiti: Prof. Gjon Frani Ivezaj Hoti ka qenë gjithmonë krenaria e Malësisë. I pari ndër të parë, në Kuvende, në... »

Shqipëria – vendi i shpëtimit të hebrenjve

(Pjesë nga shkrimi “Hebrenjtë me ‘atdhe rezervë’ Shqipërinë”, botuar nga gazeta “Illyria”, në 4 tetor 2015) Prof. Asoc. Dr. Zaho... »

40 vjet më parë – një konferencë ndërkombëtare studimore e vuri Kosovën në hartë

Kur politika ende heshtte për Kosovën – shqiptarët e Amerikës mobilizuan botën akademike – Ligjëratat e diskutimet akademike i paraprinë... »

DRAMA E KONGRESIT TË LUSHNJËS DHE LETRA PRESIDENTIT TË SHBA…

– Triptik në 103 vjetorin e Kongresit në nderim të etërve – Nga Visar Zhiti Kongresi i Lushnjës është një... »

Kur Shkodra e shpallte ditë zie për tepelenasin e shquar Sali Nivicën

Mik i ngushtë i At Gjergj Fishtës dhe Ismail Qemalit, ai vuri në dispozicion të Komitetit “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës”... »

Combat (1964): Tregtia e jashtme e Shqipërisë – Intervista e Pierre Paraf me zëvendësministrin Gogo Kosma

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 11 Dhjetor 2022 “Combat” ka botuar, të mërkurën e 9 shtatorit 1964, në faqen n°4, intervistën ekskluzive... »

“Shqipëria, Ai vendi ‘tjetër’ komunist” – dy ngjarje që reflektuan mbi historinë

Nga Merita B McCormack Datat 29 dhe 30 nëntor, dy ditët e kaluara, patën dy gjëra me rëndësi që duhen... »

PETRO  DHIMITRI – FOTOGRAF I SHQUAR I HISTORISË

Nga Qerim Vrioni       Në shejzën e fotografëve më të hershëm shqiptarë, një vend i veçantë i përket edhe mjeshtrit... »

SHBA: Akademikët shqiptarë analizojnë rolin e diasporës në marrëdhëniet mes dy vendeve

Uashington, 13 nëntor 2022 – Shoqata për Studime Shqiptare në Shtetet e Bashkuara mbajti një diskutim me tema të ndryshme... »

Letra që Napoleon Bonaparti i dërgoi Ali Pashë Tepelenës nga Malta (1798)

Nga Aurenc Bebja*, Francë Në librin “Œuvres de Napoléon Bonaparte, Tome 2, 1821 – Vepra të Napoleon Bonapartit, Vëllimi 2, 1821”,... »

James Leroy Bondsteel (1947-1987)

Kampi ushtarak amerikan ne Sojevë, Kosovë, ndryshe quhet edhe qyteti i shpresës, dhe çdokush e din Bondsteel [Bondstill-in] si bazë... »

Hapen për herë të parë arkivat otomane në Malin Atos

Zbulimet e para kundërshtojnë narrativën historike – dëshmojnë marrjen në mbrojtje nga sulltanët dhe Perandoria Otomane të këtij vendi të... »

Dokument: Gjuha shqipe në shkollat e Shqipërisë gjatë sundimit osman

Arkivat turke përmbajnë shumë dokumente të vjetra historike, sa i takon marrëdhënieve mes dy shteteve tona, gjatë pushtimit osman. Dokumentet... »

Diplomat i shquar, me aftësi të rralla menaxhimi për zgjidhjen e situatave të vështira

Nga Shefqet A. Saliu A jeni kurioz të dini kush ka qenë Kryeministri i dytë – i tretë – dhe... »

I tha vdekjes, “Të sfidoj!” I tha hasmit, “nuk më tremb!”

Bisedë me znj.Shpresa Sinani nënën e dëshmorit të UÇK-së Visar Sinani Bisedoi Keze Kozeta Zylo “Nënë dhe Baba, Unë sot... »

100 vjet Gjimnazi laik i Shtetit, në Shkodër (1922-2022)

Me nxënës nga të gjitha trevat shqipfolëse Nga Pertefe Leka Gjimnazi publik, laik në Shkodër, fillon  me një vendim të... »

Histori e shkurtër e shkollës shqipe

Arsimi dhe dija është e vetmja armë e fortë kundër shtypjes, nënshtrimit, nëpërkëmbjes dhe talljes.  Mbretëria e dijes ka forcën... »